رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 17/خرد/1402 (الأربعاء: 18/ذو القعدة/1444)

نماز جماعت، مظهر اتّحاد

نماز جماعت كه یكی از بزرگ‎ترین شعایر اسلام است و همواره باید مظهر شوكت و اتّحاد و نشانه اتّفاق و عظمت مسلمین باشد، در ماه رمضان رونق بیشتری یافته و مساجد از نمازگزاران ـ ‎كه كار و شغل خود را رها كرده و در برابر خدا با هم‌كیشان خود از سیاه و سفید، سر به سجده می‎گذارند‎ ـ موج می‎زند.

روح عدالت، مساوات و آزادی اسلامی ظاهر می‎شود. آقا و نوكر، استاد و شاگرد، فقیر و غنی، همه در كنار هم می‎ایستند و چه‌بسا كه گاهی سرباز در صف جلو و افسر ارشد در پشت‌سر او مشغول نماز و نیایش ذات پروردگار است؛[1] و از آنها كسی به خدا نزدیك‎تر است كه تقوا و پرهیزكاریش بیشتر باشد و چنین همه با هم «اَللهُ أَكْبَرُ» و «سُبْحَانَ رَبِّیَ الْعَظِیمِ وَبِحَمْدِهِ» و «رَبِّیَ الْأَعْلَی وَبِحَمْدِهِ» و «بِحَوْلِ ‎اللهِ وَقُوَّتِهِ أَقُومُ وَأَقعُدُ» می‎گویند.

 

[1]. در بعض كشورهای اسلامی حتّی تركیه، گاه افسران ارتش و هیئت وزیران و سران كشورها در نمازجماعت شركت می‎كنند و مثل افراد عادی در هر صف و در كنار هر شخصی كه باشد، می‎ایستند و مقام خود را در این هنگام به‌حساب نمی‎آورند.

موضوع: 
نويسنده: