رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

اتّحاد اسلامي

روزه‌دار عزيز! توجّه داشته باش كه مسلمانان در تمام نقاط دنيا با شادي و احترام فراوان از ماه مبارك رمضان استقبال مي‎كنند و تو در اين مراسم و در اداي وظايفي كه بر عهده‌ داري و در اين عالي‎ترين مدرسه تربيتي و كلاس آدم‌سازي تنها نيستي؛ چرا كه صدها ميليون هم‌كلاس و هم‎شاگرد داري و همه با تو در اداي تكليف روزه، قرائت قرآن و دعا، و مناجات با خدا همگام هستند.

چنان بينديش كه بايد با تمام اين صدها ميليون هم‌كلاس، آشنايي و دوستي داشته باشي و خير و سعادت آنها و هدايت همه بشر را از خدا بخواهي!

متوجّه باش كه چگونه اسلام تو را و آنها را باهم مرتبط كرده، و از اين‌همه ملّيّت‎هاي گوناگون و نژادهاي مختلف، يك امّت بزرگ به نام «امّت اسلام»، «امّت توحيد» و يا «امّت قرآن» ساخته است.

پس تو يك فرد از افراد اين امّت و يك عضو از اعضاي اين جامعه هستي و با آنها اهل يك ملّت مي‎باشي. ازاين‌رو بايد به ‌سهم‌ خود، با

 

اين پيكري كه تو عضوي از اعضاي آن هستي، همكاري كني، و معناي حديث شريف نبوي|:

«مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَی مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَی لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالْحُمَّی وَالسَّهَرِ».[1]

را آشكار سازي.

متوجّه باش كه تو مسلماني و بايد اسلام را مافوق هر چيز و هركس بداني. ملّيّت، قانون، فكر و عقيده و همه ‌چيز تو اسلام است. آن مسلماني كه در دورترين نقاط دنيا و در بين صدها هزار بيگانه اكنون روزه‎دار است، هم‌وطن واقعي توست و تو بايد به ‌فكر مصالح و سعادت او باشي! او هم بايد به ‌فكر تو باشد و هر دو، براي خير بشريّت قدم برداريد.

در ماه رمضان متوجّه مي‎شويم كه مرزهاي جغرافيايي، سازمان‎هاي حكومتي و... ميان مسلمانان فاصله‎اي ايجاد نمي‎كند و اين اصطلاحات و تقسيمات هيچ اثري در همبستگي قواي مسلمين ندارد.

مسلمانان بايد با التزام به احكام قرآن، ديگربار سر بلند كرده و امّت اسلام را قوّت و نشاط بخشند، و فاصله‎ها را شكسته و با آنان

 

‌كه قوميّت‎هاي خاصّي را ترويج مي‎كنند و مي‎كوشند كه ميان مسلمانان فاصله اندازند، مبارزه نمايند و اموري را كه خارج از اسلام و مخالف با دعوت اسلام است، سبب امتياز و جدايي از ديگر مسلمان‎ها نسازند.

قانون و احكام روزه و نماز و ديگر تكاليف و احكام اسلامي، در همه‌جا يكسان است و مرزبندي‎هاي جغرافيايي و عوامل ديگر سبب تغيير قوانين و يا چندگانگي نمي‎شود.

روزه‎دار عزيز! در اين ماه تأمّل و انديشه كن. به وضع اسلامي خود و جامعه‎ات رسيدگي كن. تا آنجا كه در توان داري به اسلام و توسعه قلمرو آن، به دفاع از احكام الهي، به حفظ ملّيّت خود و ساير مسلمانان خدمت كن؛ كه اگر بتواني و از آن دريغ كني، مسئول هستي و در سراي ديگر بايد جواب‎گو باشي.

ماه رمضان ماه تربيت است؛ ماه تعويض حال و روش و ماه تصميم و عزم و همّت است.

در طول اين ماه به قضاياي اسلامي، به نقشه‎هاي خائنانه دشمنان اسلام، به ميزان آمادگي خود براي دفاع از اسلام، به آينده اسلام، به يافتن بهترين راه براي تبليغ اسلام، به اتّحاد مسلمين، و به مسائل ديگر فكر كنيد و از دانشمندان و متفكّرين اسلامي استمداد نماييد تا شما را در درك صحيح مسائل و موضوعات راهنمايي كنند؛ تا دريابيد كه مسائل و قضاياي اسلامي در اجتماعات ما فراموش شده و اگر به

 

هوش نياييم و بيدار نشويم، در يك چنين اجتماع ناهنجار و مسخ‌شده‎اي همه ‌چيز خود را خواهيم باخت.

پس براي ياري دين خدا بكوشيد و براي نگاه‎داري پرچم اسلام، با مال و جان فداكاري نماييد.

﴿وَلَاتَهِنُوْا وَلَاتَحْزَنُوْا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ﴾؛[2]

«و سست نشوید و محزون نباشید و شما برترینید اگر مؤمن باشید».

 

 

[1]. ر.ک: احمد بن‌حنبل، مسند، ج4، ص270؛ مسلم نیشابوری، صحیح، ج8، ص20؛ بیهقی، السنن‌الکبری، ج3، ص353؛ طوسی، التبيان، ج1، ص332؛ متقی هندی، کنزالعمال، ج1، ص149. «مثل مؤمنان در دوستی با یکدیگر و در عاطفه و مهربانی به یکدیگر مانند بدن است وقتی عضوی از بدن به درد آید دیگر عضوها با تب و بیدارماندن با آن همدردی می‌کنند».

[2]. آل عمران، 139.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: