وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم در کتاب شریف عيون اخبار الرضاعلیه السلام آمده است: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ مُوسَی بْنِ الْـمُتَوَکِّلِ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو الْـحُسَیْنِ مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَر الْأَسَديُّ قَالَ: حَدَّثَنَا...
يكشنبه: 2/آبا/1400 (الأحد: 17/ربيع الأول/1443)

توجه به يك نكته

نكته‎اي كه در اينجا بايد به آن توجّه داشت اين است كه: برخي از ملل به‌جاي عقايد صحيح و حق و كيش معقول و دين خردپسند و توحيد خدا، خرافاتي را پذيرفته و به آن ايمان دارند.

اين ملّت‎ها يا از اساس، عقايد خرافي داشته؛ يعني، كيش آنها مبناي منطقي و پاك نداشته و يا اگر داشته به‌واسطه علل و دسايس و حوادث و تحريفات خرافاتي كه داخل آن دين شده، به شرك و پرستش غيرخدا آلوده گشته است؛ كه چون تاريخ روشن و كتاب دست‌نخورده و مورد اعتماد هم در دست ندارند، نمي‎توانند آن خرافات را از حقايق جدا كنند؛ مانند: كيش مسيحيت كنوني. ازاين‌جهت ناچار به ضدّيت با علم برخاسته و در ميدان مبارزه با دانش‎هاي بشر، شكست خورده و ايمان پيروان آن مذاهب، سست و بي‎اثر گرديده است.

تاريخ كليسا كاملاً اين موضوع را نشان مي‎دهد كه علّت بزرگ و اساسي زوال حكومت كليسا بر قلوب و تسلّط افكار مادّي‎گري در جهان مسيحيّت، خرافاتي بود كه به اسم دين به آن معتقد شده و ترقّي علم، بي‎مايگي آن عقايد خرافي را آشكار كرد. ازاين‌جهت اروپا تا مدّتي به اساس مذهب و دين بي‎عقيده شده و دين را از ريشه و پايه، بي‎اساس مي‎پنداشت.

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: