رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)

توجه به يك نكته

نكته‎اي كه در اينجا بايد به آن توجّه داشت اين است كه: برخي از ملل به‌جاي عقايد صحيح و حق و كيش معقول و دين خردپسند و توحيد خدا، خرافاتي را پذيرفته و به آن ايمان دارند.

اين ملّت‎ها يا از اساس، عقايد خرافي داشته؛ يعني، كيش آنها مبناي منطقي و پاك نداشته و يا اگر داشته به‌واسطه علل و دسايس و حوادث و تحريفات خرافاتي كه داخل آن دين شده، به شرك و پرستش غيرخدا آلوده گشته است؛ كه چون تاريخ روشن و كتاب دست‌نخورده و مورد اعتماد هم در دست ندارند، نمي‎توانند آن خرافات را از حقايق جدا كنند؛ مانند: كيش مسيحيت كنوني. ازاين‌جهت ناچار به ضدّيت با علم برخاسته و در ميدان مبارزه با دانش‎هاي بشر، شكست خورده و ايمان پيروان آن مذاهب، سست و بي‎اثر گرديده است.

تاريخ كليسا كاملاً اين موضوع را نشان مي‎دهد كه علّت بزرگ و اساسي زوال حكومت كليسا بر قلوب و تسلّط افكار مادّي‎گري در جهان مسيحيّت، خرافاتي بود كه به اسم دين به آن معتقد شده و ترقّي علم، بي‎مايگي آن عقايد خرافي را آشكار كرد. ازاين‌جهت اروپا تا مدّتي به اساس مذهب و دين بي‎عقيده شده و دين را از ريشه و پايه، بي‎اساس مي‎پنداشت.

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: