رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)

شب قدر

﴿إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ﴾؛[1]

«ما [قرآن را] در شب قدر نازل كرديم».

﴿إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ﴾؛[2]

«ما آن را در شبي فرخنده نازل كرديم».

«شب قدر»، شب نور، رحمت، شب نزول قرآن و مَطْلَع خيرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگي نوين بشر و مبدأ تحوّل و تاريخ كمال واقعي انسان‎هاست.

شبي كه اگر نبود و نيامده بود، شب تيره بدبختي انسان به پايان نمي‎رسيد و بامداد نيك‎بختي او طلوع نمي‎كرد و از بند اسارت اقويا و استعمارگران آزاد نمي‎گشت.

شب قدر، ليله مباركه، شب آزادي بشر و اعلان حقوق انسان و حكومت عدالت و دادگستري است.

شبي كه براي ملّت‎هاي غفلت‌زده، ناآگاه و آلوده به فساد و تباهي و گمراهي، صبح هدايت و بيداري و آگاهي و رستگاري گشت و بزرگ‎ترين و گرامي‎ترين كتب آسماني ـ ‎كه إلي الأبد و جاودان، راهنماي بشر و ضامن سعادت است ـ نازل شد و با اشراق ملكوتي،

 

جهان را از ظلمت شرك و ثنويّتِ مجوس، تثليث ترسا، خرافات يهود و بت‎پرستي و... به روشنايي توحيد و پرستش خداي يگانه راهبر شد.

اگر اين شب نبود، تمدّن عظيم اسلامي با آن‌همه ارزش‎ها و علوم، معارف، اخلاقيّات، عرفان، فقه، فلسفه و... شخصيّت‎هاي والاي پرورش‌يافته در دامن آن نيز وجود نداشت.

مدارجي كه بشر پس از نزول قرآن طي كرده و به منازل و معارجي كه پس از اين مي‎رسد، همه از بركات اين شب و هدايت قرآن است.

براي اينكه تأثير اين شب عزيز در پيشرفت اهداف انساني و ترقّي جامعه بشري آشكار شود، موفقيّت‎هاي بزرگ و حركت‎ها و جهش‎هايي را ـ ‎كه تحت‌تأثير تعاليم آزادي‌بخش قرآن در علم و صنعت و تمدّن در طول چهارده ‌قرن، نصيب انسان شده است‎ ـ در نظر بگيريم و با زندگي كم‌تحرّك و خاموش و كم‌نور پيش از آن مقايسه كنيم تا معلوم شود چگونه جنبش و نهضت اسلام و قيام مسلمين و رسالت پيامبر بزرگ خدا محمّد بن عبدالله‌(ص) ‎مبدأ اصلاحات، جنبش‎ها و انقلاب‌های آزادي‌خواهانه و مترقّي گرديد و كاروان بشريّت را با سرعت و شتاب روزافزون، هرچه بيشتر به‌پيش برد و اين آدميزاد را كه صدها قرن بود با كندي و سستي و ناتواني گام برمي‎داشت، در ظرف چهارده ‌قرن به كجا رسانيد و دامنه فكر و انديشه او را از حدود زمين و ماه و كرات درگذرانيد.

 

آري، قرآن افكار را دگرگون كرده و شخصيّت انسان را محترم شمرد؛ و حقوق بشر را با صراحت اعلام كرد و پرستش افراد را محكوم كرده و قدرت‎هاي شخصي را درهم‌ شكست؛ و هيئت‌حاكمه را محدود و از آن تجمّلات، تبذيرها، امتيازات و حيف‌وميل بيت‌المال و غارت دسترنج مردم بازداشت و براي همه، حقوق مدني متساوي قرار داد.

پس، شب قدر از فرصت‎هاي بسيار ارزنده و مغتنم است و ما بايد اين شب را براي تفكّر در اوضاع اسلامي و توجّه بيشتر به تعاليم قرآن مجيد غنيمت بدانيم و به‌مقدار ارتباط خود با قرآن و احكام آن، كاملاً رسيدگي كنيم.

بايد از ليالي متبرّكه «احياء» ـ ‎كه در فضيلت آن و شب‌زنده‎داري و عبادت در آن در كتب دعا و حديث، اخبار بسيار وارد شده‎ ـ استفاده كنيم. شب‌هاي قدر شب‌هايي است كه هر شخصي در آن به در خانه خدا برود، به سعادت حضور معنوي و لذّت تقرّب نايل مي‎شود.

قرآن، شب قدر را «ليلة مباركة» خوانده و در شأن آن يك سوره نازل شده و شرافت آن شب، از هزارماه بيشتر است.

 

[1]. قدر، 1.

[2]. دخان، 3.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: