وریز وجوهات
بسمه تعالی با عرض تبریک فرارسیدن عید سعید فطر به امت اسلامی و روزه‌داران گرامی، به اطلاع مومنان عزیز می‌رساند حلول ماه شوال ۱۴۴۲ برای حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ثابت شد و پنج‌شنبه (۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰)، روز اول ماه شوال و عید سعید فطر می‌...
جمعه: 24/ارد/1400 (الجمعة: 2/شوال/1442)

شكست‌‌ناپذيران عرصه كربلا

تاريخ رجال بزرگ عالم بشريت، مردان خدا، انبيا، اوليا، از مواقف بسيار هولناك و وحشت‌زا و روزها و هنگامه‌هاي بسيار خطرناكي كه براي آنها پيشامد نموده، حكايت مي‌كند كه حفظ موضع، مقام، استقامت و انجام وظيفه در آن شرايط موحش، نه تنها كار انسان‌هاي

 

عادي نيست؛ بلكه بسياري از تهَمْتنان، شيردلان و صاحبان عزم و ارادة آهنين نيز در اين مواقف به زانو درآمده و در موضع و مقامي كه بايد بر سر آن بايستند پايدار نمي‌مانند. اين مواقف گاه تا حدّي بلاخيز و مصيبت‌زاست كه در عرف اكثريت، استقامت بر آن محال و ترك آن مُجاز شمرده مي‌شود.

كساني كه در اين مواقف ايستادند و انجام وظيفه نموده، از شرف انسانيت و ايمان و عقيدة خود به خدا دفاع كرده، خطرات را تحمّل نموده و در امواج بليّات و تلاطم اقيانوس‌هاي مصائب و فشارها غرق نشدند، از نوادر عالم خلقت مي‌باشند.

آنان شكست‌ناپذير، شكيبا و مقاوم بر جاي مي‌مانند و جز در مقابل خداي عظيم در برابر احدي سر تسليم فرود نمي‌آورند و هيچ‌گونه فشار، محروميت و مصيبتي روحيه آنها را دستخوش تلاطم نمي‌كند.

نه بيم از زوال مقامات بلند و ظواهر و مظاهر فريبندة جهان ـ كه بسياري فريفته و دلباختة آن هستند ـ آنها را به عوض‌كردن مسيرشان وادار مي‌سازد و نه ترس از شدايد، رنج‌ها و سختي‌ها، در صبر و مقاومتشان سستي ايجاد مي‌كند؛ كوه‌هاي سخت از هم مي‌پاشند امّا اين رجال الهي متزلزل نمي‌شوند.

﴿رِجَالٌ لَا تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللّٰهِ وَ إِقَامِ
 
الصَّلَاةِ وَ إِيتَاءِ الزَّكَاةِ يَخَافُونَ يَوْماً تَتَقَلَّبُ فِيهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصَارُ﴾؛[1]
﴿مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللّٰهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى‏ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلاً﴾.[2]
 

.[1] نور، 37. «مرداني كه تجارت و معامله، آنان را از ياد خدا، اقامة نماز و اداي زكات غافل نمي‌كند. آنان از روزي مي‌ترسند كه در آن دل‌ها و ديدگان زيرورو مي‌شوند».

[2]. احزاب، 23. «از ميان مؤمنين مرداني هستند كه برابر عهد خويش با خداوند صادقانه ايستاده‌اند؛ بعضي پيمان خود را به آخر رسانيدند و بعضي ديگر در انتظارند، و هرگز تغيير و تبديلي در عهد خويش نداده‌اند».

موضوع: 
نويسنده: