وریز وجوهات
در پی وقوع حادثه تروریستی در افغانستان، هیئتی از سوی آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، چهارشنبه ۲۹ رمضان المبارک با حضور در منازل شهدا و مجروحان، اوضاع را بررسی و به مشکلات این عزیزان، رسیدگی خواهند نمود. این هیئت که حامل سلام و پیام تسلیت و همدردی...
چهارشنبه: 22/ارد/1400 (الأربعاء: 30/رمضان/1442)

درس‌هاي عاشورا

امتناع امام‌(علیه‌السلام) از بيعت با يزيد و سخنان آن حضرت در جواب وليد، حاكم مدينه و مروان و هجرت آن يگانة تاريخ از مدينه به مكّه عبرت‌انگيز و پر از معاني و هدايت‌هاي عالي است. توقف آن حضرت در مكّة معظّمه نيز متضمّن پيام‌هايي است كه همه موضع شكست‌ناپذير و غيرقابل برگشت آن حضرت را اعلام مي‌كرد. خروج امام از مكه در زماني كه مردم از اطراف، بلاد و شهرها براي حجّ آمده بودند و آن خطبة تاريخي و پر از ابلاغ و ارشاد و انذار، عبرت‌انگيز، آموزنده و سازنده بود. اعزام شخصيتي مانند مسلم‌بن‌عقيل و پذيرفتن

 

دعوت مردم كوفه و حوادثي كه در كوفه اتفّاق افتاد و به شهادت حضرت مسلم منتهي گرديد و اتفّاقاتي كه بين راه مكّه تا  كربلا و روبه‌روشدن با حرّ واقع شد و آن خطبة رسا، متضمّن آن جمله‌هاي پر از پيام و احيا‌گر روح غيرت و شهامت كه هر صاحب بصيرت را تكان مي‌دهد، هشيار و بيدارباشي است كه تا اين زمان و زمان‌هاي بعد، عالم انسانيت را بيدار و آگاه مي‌سازد و اين جملة‌ مقاومت‌آموز آن:

«إِنِّي لَا أَرَی الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً وَلَا الْحَيَاةَ مَعَ الظَّالِمِينَ إِلَّا بَرَماً»؛‌[1]

همواره بايد ورد زبان مردم آزادي‌خواه و ستم‌ستيز باشد. اقتداي حرّ به امام‌(علیه‌السلام) در نماز، عاقبتِ خير و فرجام كار او درس عبرت است. ملاقات امام‌(علیه‌السلام) با عبيدالله حرّ جعفي و خود‌داري او از قبول دعوت امام‌(علیه‌السلام) و گرايش و انقلاب فكري زهير در يك ملاقات كوتاه با امام‌(علیه‌السلام) نيز عبرت و راهنماي مردم بر گزينش آخرت بر دنيا، و شهادت و حيات جاوداني بر حيات فاني است.

 

[1]. ابن‌شعبه حرانی،‌ تحف‌العقول، ص245؛ طبری، ذخائرالعقبي، ص150. «به‌راستي من مرگ (شهادت) را جز سعادت و زندگي با ستمگران را جز ننگ و ملال نمي‌بينم».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: