وریز وجوهات
یکی از برنامه های مهمّ عبادی مخصوصاً در ماه مبارک رمضان، تجدید عهد با صاحب الامر حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا است که مؤمنان روزه دار در ادعیه و مجالس و محافل وعظ و ارشاد و نیز در لیالی مبارکه قدر، یاد آن حضرت را فراموش نمی کنند و با...
جمعه: 24/ارد/1400 (الجمعة: 2/شوال/1442)

حفظ هويّت اسلامي

1. اوضاع و احوال چنان پيش آمده است كه رويارويي تازه‌اي بين اسلام و كفر را نشان مي‌دهد؛ انقلاب اسلامي ايران، احياي تفكر اسلامي، گرايش مسلمانان به استقلال اسلامي و بازگشت به مجد و عظمت ديرين و خلاصه بيداري و هشياري فراگير به‌خصوص در طبقة جوان و تحصيل‌كرده و موارد ديگر موجب شده كه دشمنان

 

اسلام، كه تقريباً پس از جنگ جهاني اول بر كشورهاي پهناور اسلامي مستقيم يا غيرمستقيم مسلّط شده و آنها را با تشكيل حكومت‌هاي دست‌نشانده زير نفوذ خود قرار داده بودند، از قطع نفوذ و سلطة خود بيمناك شوند و ازاين‌رو در مقام معارضه و كوبيدن مسلمانان و صداي اسلام‌خواهي برآمده و با تبليغات گسترده و وسايل گوناگون ظاهري و سرّي، سياسي و اقتصادي و‌ حتّي توسل به نيروي نظامي، با تمام توان عمل مي‌كنند. بايد مسلمانان را به استقامت، صبر، پايداري و اميدواري به نصرت خدا و غلبه بر اعدا، تشويق و ترغيب نمود.

از امور مهمّي كه بايد هر مسلمان آن را وظيفة بزرگ و اساسي خود بداند، حفظ هويّت اسلامي است كه همواره و به‌خصوص در اين قرن اخير، تغيير يا خدشه‌دارشدن و كمرنگ‌شدن آن را دشمنان، سياست اصلي خود براي تسلّط بر مسلمانان و از بين بردن استقلال اسلامي مي‌دانند؛ ضدّيّت با هويّت اسلامي را در همة رشته‌ها و شعب مختلف تمدّن اسلامي فعّال كرده و كم‌وبيش در كشورهاي اسلامي به تضعيف آن به‌طور رسمي با تغيير آن نائل شده‌اند.

غرب‌گرايي و پيروي از عادات و رفتار غربي‌ها و تقليد از آنها حتّي در لباس و امور به‌ظاهر كوچك تا برسد به امور مهم مانند ترويج اختلاط زن و مرد، عنوان‌ها و شعارهايي مثل رفع تبعيض از زنان يا به بهانة آزادي بيان و آزادي مطلق، بعضي احكام شرع را زير سؤال بردن

 

و ترويج موسيقي، نوازندگي، ملاهي، تشويق فراوان به‌اصطلاح خودشان از هنرمندان بي‌اعتنا به شرع و تنازل از شعارهاي اسلامي، همه حركت به‌سوي تغيير هويت اسلامي يا تضعيف آن مي‌باشد.

بايد به مسلمان‌ها هشدار داده شود كه به خطرات اين گرايش‌هاي غرب‌مآبانه كه متأسّفانه گسترده مي‌شود، توجه داشته باشند و هويت اسلامي‌شان را از جان خود هم عزيز‌تر بدانند و در همه جا و در همه مواضع به آن ملتزم و متعهّد باشند و به آن افتخار كنند؛ به اسلام، به قرآن، به تشيّع، به ولايت ائمّه(علیهم‌السلام)  افتخار كنند و تمدّن و اخلاق اسلامي را برتر از هر تمدّن، اخلاق و مدنيّت بدانند.

ما به عزّت تشيّع، عزّت عزاداري سيّدالشّهدا(علیه‌السلام)، به اصحاب آن حضرت، به حضرت عباس، به حبيب بن مظاهر، به مسلم بن عوسجه، و به حجر بن عدي و مفاخر بزرگ اسلام و تشيّع، به همه افتخار مي‌كنيم.

﴿وَ لِلّٰهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ‏﴾.[1]
 

[1]. منافقون، 8. «عزّت از آن خدا و رسول او و مؤمنين است».

موضوع: 
نويسنده: