رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 11/مهر/1401 (الاثنين: 7/ربيع الأول/1444)

جایگاه ذاكر اهل‌بیت(علیهم‌السلام)

یكی از قشرهای عزیزی كه در این دانشگاه عظیم حسینی فعّالانه و مخلصانه انجام وظیفه می‌نمایند، قشر عزیز و مقدّس مدّاح است؛ قشری كه در مواقف بزرگ، مدّاحی آنها و اشعارشان در تاریخ، اثرگذار بوده و هست و در دفاع از حق، نقش آنها ماندگار بوده و بسا یك شعرشان جامعه‌‌ای را عوض كرده و انقلابی را به وجود آورده و دیكتاتورها را محكوم نموده است. اشعار و قصیدة معروف فرزدق، سیّد حمیری، دعبل و دیگران از شعرای عرب و عجم در مدّاحی یا رثای اهل‌بیت(علیهم‌السلام)  و نصرت حقّ، فوق‌العاده بوده است.

انشا و انشاد این اشعار، جامعه را به هیجان و حركت درمی‌آورد و ارواح مرده را زنده می‌سازد؛ اشعاری مانند اشعار محتشم كه همیشه عظمت حادثة بزرگ عاشورا را برای جهانیان بازگو می‌نماید.

 

این همایش مدّاحی كه از سوی مدّاحان عزیز و نخبة استان قم، مركز حوزة علمیة جهانی و عشّ آل محمد(علیهم‌السلام)  و روضة منوّرة مضجع كریمة اهل‌البیت(علیهم‌السلام)  منعقد می‌شود، نویدبخش آن است كه به خواست خداوند متعال با همّت بزرگان و پیشكسوتان این قشر، مدّاحان گرامی در ارائة خدمات مهم به اسلام و مذهب و امر به معروف و نهی از منكر، احیای اخلاق حسنه و روح اخوّت ایمانی، تعاون اجتماعی و سایر فضایل به توفیقات بیشتر نایل شوند و نقش آنها كامل‌تر و در حدّ ممكن بی‌عیب و نقص انجام گردد؛ تا هم در موضع مدیحه‌خوانی و هم در مرثیه‌گویی، مرثیه‌خوانی و ذكر فضایل و مصائب اهل‌بیت(علیهم‌السلام)  به كسب بیشترین فیض از آنها نائل شوند.

برای تأمین این جهات باید مدّاحان عزیز، خود بسیج شوند و با علما، نخبگان حوزه و محقّقان در فنون مربوط به عزاداری اهل‌بیت(علیهم‌السلام)  مشورت نمایند و نقاط ضعفی را كه ممكن است وجود داشته باشد شناسایی كنند.

موضوع: 
نويسنده: