وریز وجوهات
همزمان با سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه‌السلام، مراسم عظیم دسته عزاداران علوی با حضور آیت الله سیدان و جمعی از علما و فضلا، مسئولان و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام در جوار حریم رضوی علیه‌السلام و به دعوت آیت الله...
چهارشنبه: 22/ارد/1400 (الأربعاء: 30/رمضان/1442)

9. عاشوراي مشهدالرّضا(ع)

 

لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ

زماني كه در اثر انقلاب عظيم اسلامي ايران و تلاش‌ها و مجاهدات مصلحين بزرگ در سراسر عالم اسلام همة مسلمانان، به‌خصوص نسل جوان و تحصيل‌كرده در زير لواي وحدت، امّت اسلامي واحده را پي‌ريزي كرده و دل‌هاي همگان سرشار از عشق و محبّت به توحيدِ كلمه شده است؛ تفاهيم و تجاوب و هم‌زباني و همدردي همه را به هم نزديك و الفت داده و وحدتي بي‌سابقه در جهان اسلام حاكم شده و معناي ﴿أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ﴾[1] و ﴿أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ﴾[2] مستكبرين را سخت به وحشت انداخته است؛ در چنين موقعيتي عوامل وابسته به اعداي اسلام و استكبار جهاني از اينكه با منطق و استدلال، اهداف تخريبي خود را به كسي بقبولانند

 

عاجزند و جز ويرانگري و اعمال وحشيانه و ضدّ اصول انساني راهي براي نيل به اهداف شوم تفرقه‌انگيز و ايجاد كينه و دشمني بين مسلمين پيدا نكرده‌اند.

امسال اين عواملِ جنايتكار در روز عاشورا، عاشوراي ديگري به وجود آورده و يكي از وحشيانه‌ترين جنايت‌ها را ـ كه جهان اسلام را در سوگ و مصيبت فرو برد ـ مرتكب شدند و در بارگاه ملكوتي حضرت علي بن موسي الرضا - عليه آلاف التحيّة والثناء - حرم مطهّر آن سلالة پاك پيامبر اكرم اسلام(ص) را مورد جسارت و اهانت قرار داده، و با تعبية بمب در جوار آن مرقد شريف جمعي از مسلمانان را كه در حال عبادت و توجه به خداوند متعال بودند شهيد و مجروح كرده و بخشي از آن آستان فرشته‌دربان را منهدم و تعدادي از مجلّدات قرآن مجيد را به آتش كشيده و سوزانده‌اند.

عمق عظمت اين فاجعة دلخراش كه لكّة ننگ تاريخي بزرگی بر دامن اين از خدا بي‌خبران است با هيچ بيان و قلمي قابل توصيف نيست؛ كساني كه مرتكب مثل اين جنايت مي‌شوند بويي از انسانيّت نبرده، و آنان سپاه يزيد و سپاه شمر و ابن‌زياد و سپاه حجّاج هستند.

اين‌جانب به همه مسلمانان جهان و علماي تشيّع و تسنّن هشدار مي‌دهم كه اين ايادي مزدور با تمام قوا عزّت و كيان امّت اسلام را هدف قرار داده‌اند، و اگر همه زعماي اسلام فكري براي جلوگيري از فساد اين مفسدين ننمايند بايد گفت: «وَعَلَی الْإِسْلَامِ اَلسَّلَامُ».

 

بايد همه دولت‌هاي اسلامي و همه علما و اقطاب فكري اين اعمال را شديداً استنكار نمايند و برائت خود را از عمّال اين جنايت بزرگ ابراز دارند.

اين‌جانب اين مصيبت عظمي و فاجعة كبري را به پيشگاه حضرت بقيّة‌الله - ارواح العالمين له الفداء - و خانواده‌هاي محترمِ عزيزاني كه در اين حادثة جانكاه به فوز عظيم شهادت نائل شده‌اند تسليت عرض نموده، شفاي مجروحين اين جنايت را از خداي بزرگ خواهانم و اعلام مي‌دارم كه چه اين عوامل بخواهند و چه نخواهند عظمت اسلام و قدرت مسلمين تجديد خواهد شد و حريم حرمت آستان ملائك‌پاسبان حضرت رضا‌(علیه‌السلام) و ساير اعتاب مقدّسه با اين اهانت‌ها شكسته نخواهد شد و يقين است كه آثار سوء اين جنايت بزرگ به‌زودي دستگيرِ عوامل آن شده و خداوند متعال آنها را رسوا نموده و به كيفر كردارشان در دنيا و آخرت خواهد رساند.

﴿وَمَا ذَلِكَ عَلَى اللّٰهِ بِعَزِيزٍ﴾[3]
﴿فَلَا تَحْسَبَنَّ اللّٰهَ مُخْلِفَ وَعْدِهِ رُسُلَهُ إِنَّ اللّٰهَ عَزيزٌ ذُو انْتِقَامٍ‏﴾[4]. [5]

 

 

 

[1]. مائده، 54. «نسبت به مؤمنان متواضع و فروتن و نسبت به کافران سرسخت و نیرومندند».

[2]. فتح، 29. «بر کافران بسیار سخت‌گیر و با یکدیگر مهربانند».

[3]. ابراهيم، 20. «و اين نزد خداوند، دشوار نيست».

[4]. ابراهيم، 47. «پس هرگز مپندار كه خداوند، وعدة رسولانش را خلاف كند كه البته خداوند بر هر كاري مقتدر است و از ستمگران انتقام خواهد كشيد».

[5]. پيام به مناسبت فاجعه خونين بمب‌گذاري در جوار حرم مطهّر حضرت ثامن‌الحجج(علیه‌السلام)، مشهد، عاشوراي 1415 هـ . ق.

موضوع: 
نويسنده: