رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 26/مرد/1401 (الأربعاء: 19/محرم/1444)

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اكنون كه نوشتن این نوشتار را آغاز می‎كنم، ساعات پایانی سال 1410 هجری قمری است و حدود دو ساعت دیگر به وقت لندن، سال 1411 (شب اول محرّم) آغاز می‎شود. مدارس و كلاس‌های مكتب حسینی در تمام بلاد، شهرها و دهستان‌های شیعه‎نشین و هركجا كه چند نفر شیعه باشد، باز می‎گردد؛ بلكه اگر در نقطه‎ای از جهان فقط یك نفر شیعه باشد همان یك نفر با خواندن تاریخ واقعه جانسوز كربلا، یا با خواندن اشعار، مراثی، نوحه و گریه، در این كلاس ثبت‎نام می‎نماید.

همگان با حضور در این مدارس و مجالس تعزیه و سوگواری از مولای آزادمردانِ جهان، درس ایمان و ایثار گرفته و در حمایت از حقّ و امتناع از همكاری با ظالم و تلاش برای اعانت مظلوم و محكوم‌كردن استكبار و استعباد، تجلیل به عمل می‎آورند و یاد قیام، نهضت و فداكاری آن حضرت و اصحاب باوفایش را گرامی می‎دارند.

در شهر لندن ـ پایتخت انگلستان ـ نیز شیعیان در محلاّت و مراكز مختلف مذهبی، از امشب ـ كه شب اول ماه محرّم است ـ مجالسی برقرار نموده و با شور و شوق فراوان و دل‌های مشحون به اخلاص و تألّم، از محرّم استقبال نموده و شعائر و مراسم آن را برگزار می‎نمایند.

 

مجمع اسلامی جهانی لندن كه در امر اقامه عزای عاشورا و سایر روزهای جشن و عزا و ایّام و اعیاد اسلامی، مؤسّس و پیش‌قدم بوده نیز از امشب طبق برنامه اعلام‌شده، مجلس سخنرانی، عزاداری، پذیرایی و ضیافت از مؤمنین و مؤمنات خواهد داشت. به این جهت، درودیوار مجمع را با پارچه‎های سیاهی كه مزیّن به اشعار دوازده بند معروف شاعر مرثیه‌سرا، محتشم كاشانی(رحمه‌الله) است سیاه‎پوش نموده‎اند.

امید است حقیر تا در لندن هستم موفّق شوم كه در این جلسات شركت نموده و خود را با عزیزان مخلصی كه در سوگواری اهل‎بیت(ع) توفیق انجام وظیفه عزاداری می‎یابند، هم‌نوا سازم؛ باشد كه از بركت خلوص آنها این روسیاه ضعیف نیز مشمول عنایات حضرت اباعبدالله‎ الحسین سیّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) شوم.

ضمناً به این مناسبت كه قیام سیّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) برای بقای دینِ توحید و دفع شرك بود و درحقیقت در كربلا جبهه موحّدین و اهل توحید و عدل در برابر مشركین و اهل شرك قرار گرفت كه: «اَلْعَدْلُ وَالتَّوْحِیدُ عَلَوِیّانِ وَالْجَبْرُ وَالتَّشْبِیهُ اُمَوِیَّانِ» بر این شدم كه توسّلاً به آن شهید‌الموحّدین و موحّدالشّهداء پیرامون ده بخش از بخش‌های دعای مشحون به معارف توحیدی آن حضرت، كه در روز عرفه با آن حال سراسر خلوص، توجّه و چشم گریان انشا و قرائت فرمود، كلمه‎ای تقدیم نمایم.

 

و پیش از ورود در این دریای ژرف بیكران، پیرامون اهمیّت دعا و نقش آن در حیات عرفانی و اجتماعی انسان و پرسشی كه در بعضی اذهان است، دو مطلب را ذیل عنوان: فضیلت دعا و توضیح مهم به عرض می‎رسانم.

چون این كتاب در حال بیماری و گاه در بیمارستان بدون مراجعه به كتاب و مآخذ لازم، نگارش یافته، امید است خوانندگان عزیز از نواقص یا اشتباهاتی كه در این نوشته واقع شده است چشم پوشیده و با قلم شریف خود آن را اصلاح فرمایند.

وَمِنَ اللهِ نَسْأَلُ التَّوْفِیقَ وَنَسْتَعِینُهُ وَعَلَیْهِ التُّكْلَانُ.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: