وریز وجوهات
در پی شرکت علّامه دکتر  سیدمصطفی محقق‌داماد در همایش تغییرات اقلیمی در واتیکان، حضرت آیت الله العظمی صافی دامت برکاته، از ایشان تقدیر و تشکر نمودند.   معظم له با ارسال پیامی شفاهی، خطاب به ایشان فرمودند: اوّلاً از شرکت جنابعالی در این...
شنبه: 24/مهر/1400 (السبت: 9/ربيع الأول/1443)

نوع كتاب‌هايی كه در اين موضوع تأليف شده

در تمام كتاب‌هايي كه در تاريخ اسلام و فضايل اهل‌بيت^ و احوال صحابه تأليف گرديده، از اين واقعه جانسوز ياد شده است و تعداد كتاب‌هايي كه به‌طور مستقلّ در اين موضوع نگارش يافته بي‎شمار است، كه بيشتر اين كتاب‌ها به متن حادثه و نقل صورت وقايع پرداخته‎اند اما راجع به فلسفه آن به‌طور مستقيم وارد نشده‎اند.

در زمان ما بيشتر افكار روي تحليل حوادث و علل و نتايج وقايع حساب مي‎نمايند، و عظمت حوادث تاريخي را از اين راه اندازه‎گيري مي‎كنند و كتاب‌هايي كه موضوع آن تحليل حوادث تاريخي باشد برايشان جالب‎تر و بيشتر مورد توجّه خوانندگان و نسل جوان و روشنفكران واقع مي‎شود.

راجع به شهادت حضرت سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام)  هم، كتاب‌هايي كه از فلسفه و اسرار شهادت و علل و عوامل اين قيام و تأثير آن در جوامع اسلامي و تحوّل فكري مسلمين، بحث مي‎نمايند، خواننده بسيار دارند.

زيرا مي‎خواهند بدانند:

چرا امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  قيام كرد؟

چرا با يزيد از در سازش و آشتي بيرون نيامد؟

چرا از مدينه به مكّه و از مكّه به عراق هجرت نمود؟

اين نهضت براي چه مقصود بود، و چه نتايجي داد؟

و اكنون سودي كه ملّت اسلام عموماً و شيعه خصوصاً از برگزاري مراسم سوگواري و يادبود عاشوراي حسيني مي‎برد چيست؟

و ده‌ها و صدها پرسش ديگر كه شيفتگان آستان امامت و ولايت در پي آن هستند.

لذا در قرن معاصر، نويسندگان به نوشتن كتاب‌ها و مقالاتي كه پاسخگوي اين پرسش‎ها باشد توجّه بيشتري كرده و سعي نموده‎اند در اين قسمت‌ها هم وارد

 

تحقيق شده و مردم را به فلسفه اين نهضت و شرايط و اوضاع و احوال محيطي كه در آن اين قيام و فداكاري بزرگ انجام يافت آگاه سازند.

البتّه اين‌طور هم نبوده كه قدما و پيشينيان به‌كلّي از اين موضوع چشم ‎پوشيده و در فلسفه و اسرار شهادت چيزي ننوشته باشند، زيرا نخستين كسي كه مردم را متوجّه به اين اسرار و هدف‌هاي عالي نمود شخص سيدالشهدا‌(علیه‌السلام)  و اهل‌بيت آن حضرت و بلكه پيش از ايشان پيغمبر اكرم‌(ص)  و سپس ائمه طاهرين(علیهم‌السلام) بودند كه در احاديث و روايات، و حتي درضمن عبارات زيارت‌ها كاملاً اين موضوع را تشريح و توضيح دادند، بعداً هم علما و متفكرين شيعه و اهل‌سنّت، و شعراي بزرگ درضمن اشعار خود مردم را به حقايق آشنا ساختند ولي نوشتن كتاب مستقلّ در اين موضوعات آن‌طور كه امروزه مرسوم است، سابق بر اين رايج نبوده است.

ازاين‌جهت، كتاب‌هايي كه راجع به تحليل تاريخي حوادث كربلا نوشته شده، نسبت به كتاب‌هايي كه اصل تاريخ آن را نگه‌داري نموده‎اند بسيار كم است درعين‌حال، اهميت كتاب‌هايي كه متن حوادث را نگه داشته‎اند در نزد ما محفوظ است. زيرا آن كتاب‌ها، هم مبدأ و اساس تحقيق و فحص متفكرين و محققين است و هم نقل صورت و ظواهر حوادث كربلا، هرچند در نهايت اختصار و فشرده باشد حاكي از حقيقت مظلوميت امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  و نموداري از اسرار و فلسفه شهادت است، و هم براي مؤمنين و كساني كه مي‌خواهند از ذكر مصيبات و گريه و سوگواري براي آن حضرت به اجر و ثواب و قرب خداوند متعال برسند، هميشه مورد انتفاع و استفاده مي‎باشد. خداوند تبارك و تعالي همه نويسندگان و گويندگان و كساني را كه به هر نحوي در راه اعلاي نام نامي سيدالشهدا‌(علیه‌السلام)  در گذشته و آينده توفيق انجام خدمتي يافته‎اند، به نيكوترين وجه پاداش عطا فرمايد.

 

اين كتاب كه ازنظر خوانندگان ارجمند مي‎گذرد و متضمّن مختصري از فضايل حضرت سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام)  و پاره‎اي از علل و نتايج واقعه كربلاست، بضاعت مزجات و ران ملخي است، كه اين بنده روسياه با كمال شرمساري هديه درگاه سيدة نساء‌العالمين فاطمه زهرا÷ و پيشگاه دين‌پناه نهمين فرزند حسين‌(علیه‌السلام)  بقية‌الله فی الارضين حضرت قائم آل محمّد‌(علیه‌السلام)  نموده، و از كرم عميم آن مادر و اين فرزند عزيز انتظار دارم آن را قبول فرمايند.

اميد است كه از بركت توسّل به آستان خاندان عصمت و رسالت در دنيا و آخرت رستگار، و در زمره دوستانشان محسوب باشم.

 

بِحقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِينَ صَلَوَاتُ اللهِ تَعَالَی عَلَيْهِمْ أَجْمَعِينَ

كمترين بنده درگاه دوستان اهل‌بيت نبوّت|

لطف‌الله صافي گلپايگاني

 

نويسنده: