وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم  شخصیّت والای حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام آن پیشوای عالیقدر، بسیار عظیم‌تر از آن است که امثال حقیر بتوانیم با نگارش مقاله‌‌ای آن را شرح دهیم.   * از نگاه دانشمندان اهل سنّت   علاوه بر دانشمندان و...
شنبه: 24/مهر/1400 (السبت: 9/ربيع الأول/1443)

ميگساری معاويه

شايد بعضي گمان كنند، يزيد نخستين كسي بود از بني‎اميه كه شرب خمر و ميگساري مي‎كرد و علناً مرتكب اين گناه بزرگ كه شرع و عقل و علم، بر نكوهش و منع آن اتّفاق دارند مي‎شد، و ندانند كه اين كار زشت در خاندان يزيد سابقه داشته و از پدر و جدش به او ارث رسيده بود.

داستان ميگساري ابي‎سفيان در خانة ابي‌مريم خمّار در طائف، و زنايش با سميّه زانيه معروف و مشهور است، و از اين فاميل است وليد بن عقبه كه چنان‌كه پيش از اين گفته شد با حال مستي به مسجد رفت و نماز دو ركعتي را چهار ركعتي خواند، و در محراب قِي كرد، و عثمان ـ باآنكه اقامة شهود بر او شد ـ از اجراي حدّ شرعي درباره او چون برادر [رضاعی‌]اش بود خودداري كرد، و اميرمؤمنان علي‌(علیه‌السلام)  حد خدا را بر او جاري ساخت.

اما معاويه تواريخ معتبر، ميگساري او و اينكه علناً برايش شراب به دمشق حمل مي‎كردند را شرح داده‎اند. او به‌جاي اينكه در اجراي احكام خدا نظارت كند خودش با اين روش مردم را به هتك احترام احكام تشويق و گستاخ مي‎نمود، و وقتي او را نهي از منكر مي‎كردند خشمناك مي‎شد.

 

ابن‌عساكر، و ابن‌حجر، و ابن‌عبدالبر، و ابن‌اثير روايت كرده‎اند: روزي شراب‌هايي براي معاويه حمل مي‎شد كه عبادة بن صامت و عبدالرحمن بن سهل انصاري مشك‌هايش را پاره كردند.[1]

 

[1]. ابن‌عبدالبر، الاستيعاب، ج2، ص836؛ ابن‌عساكر، تاریخ مدینة دمشق، ج26، ص197 ـ 198؛ ابن‌اثیر جزری، اسدالغابه، ج3، ص299؛ ابن‌حجر عسقلانی، الاصابه، ج4، ص264.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: