رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 14/تير/1401 (الثلاثاء: 5/ذو الحجة/1443)

هدیه اول

درس‌هایی از عظمت حضرت خاتم‌الانبیا(صلّی الله علیه و آله و سلّم)

بسم ‌الله‌ الرّحمن ‌الرّحیم

(لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللّٰهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ یَرْجُو اللّٰهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَثِیراً)[1]

به خواست خداوند متعال سخن ما در این مقاله تحت عنوان: «درس‌هایی از عظمت حضرت خاتم‌الانبیا(صلّی الله علیه و آله و سلّم)» خواهد بود.

وجود مقدس حضرت محمّد بن عبدالله(صلّی الله علیه و آله و سلّم) جامع انواع عظمت‌های انسانی و بزرگواری‌های یك فرد بی‌نظیر و بی‌مانند بشری بود كه شرح هر یك از آن عظمت‌ها در این مقاله امكان ندارد و اجمالاً اگر انبیا و پیغمبران را بــه لقب قهرمانان خواندن مناسب شأن رفیعشان بود باید آن حضرت را چنانچه موّرخ شهیر انگلستان «توماس كارلایل» در بین تمام پیغمبران یگانه قهرمان خوانده، در همه عظمت‌ها قهرمان یگانه و موفّق و بی‌نظیر بخوانیم.

 

در این مقاله فقط می‌خواهیم با چند رشته از عظمت‌های آن حضرت آشنا شویم و از هر یك برای  سازندگی شخصیّت خود درس و سرمشق بگیریم.

 

[1]. احزاب، 21. «براى شما اگر به خدا و روز قیامت امید مى‏دارید و خدا را فراوان یاد مى‏كنید، شخص رسول‌الله مقتداى پسندیده‏اى است».

نويسنده: