رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 4/خرد/1401 (الأربعاء: 23/شوال/1443)

2. ايمان به پيغمبران خدا و نبوت

 ايمان به پيغمبران خدا و نبوت آنها است؛ اسلام، نبوت همه پيغمبران خدا را تأييد كرده و از خدمات و كوشش‌هاي هر يك از آنان در راه هدايت انسان‌ها تقدير كرده است و به پيروانش دستور مي‌دهد كه بگوييد:

(آمَنَّا بِاللّٰهِ وَمَآ أُنْزِلَ إِلَيْنَا وَمَا أُنْزِلَ إِلَى إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ
 
وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطِ وَمَا أُوتِيَ مُوسَى وَعِيسَى وَمَا أُوتِيَ النَّبِيُّونَ مِنْ رَبِّهِمْ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ)[1]

كه خلاصه، مفادش اين است كه ما به خدا و آنچه بر خودمان به‌وسيله حضرت محمد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) نازل شده و آنچه به تمام پيغمبران از ابراهيم و موسي و عيسي و ديگران نازل شده ايمان داريم و ميان پيغمبران جدايي نمي‌اندازيم چون همه، مردم را به خدا مي‌خواندند و از جانب خدا براي راهنمايي بشر مأموريّت داشتند؛ نهايت اين است كه مكتب انبيا مانند مدرسه‌اي است كه كلاس‌هاي متعدّد داشته باشد به‌ترتيب و به‌تدريج افتتاح و تكميل شده است تا به رسالت حضرت خاتم‌الانبيا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) به آخرين مرتبه كمال رسيد و پيامبري به وجود آن حضرت ختم و پايان يافت.

 

[1]. بقره، 136. «ما به خدا ايمان آورده‏ايم و به آنچه بر ما نازل شده و آنچه بر ابراهيم و اسماعيل و اسحاق و يعقوب و پيامبران از فرزندان او نازل گرديد، و (همچنين) آنچه به موسى و عيسى و پيامبران (ديگر) ازطرف پروردگار داده شده است، و در ميان هيچ‌يك از آنها جدايى قائل نمى‏شويم، و در برابر فرمان خدا تسليم هستيم (و تعصبات نژادى و اغراض شخصى، سبب نمى‏شود كه بعضى را بپذيريم و بعضى را رها كنيم».

نويسنده: