رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 14/تير/1401 (الثلاثاء: 5/ذو الحجة/1443)

7. ایجاد جامعه جهانی

 یكی دیگر از هدف‌های اسلام كه دنیا به آن رو می‌رود به وجود آوردن یك جامعه‌ جهانی و نظام واحد است كه همه اقوام و ملل در آن بگنجد و برتری ملّتی بر ملّتی و استثمار قومی از قومی از بین برود. تمام ذخایر نعمت‌ها به‌طور عادلانه بین انسان‌ها توزیع شود و امكانات ترقّی و پیشرفت برای همه به‌طور متساوی فراهم شود و تمام افراد بر اساس عضویت در یك جامعه بلكه یك خانواده با هم معامله و معاشرت و ارتباط مالی و اجتماعی و سیاسی پیدا كنند و چنانچه در قرآن می‌فرماید:

(إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ)[1]

جهانیان، امت واحده شوند.

 

عقیده به توحید و یگانگی خدا، خودبهخود، این فكر جامعه جهانی را ایجاد می‌كند و اعتقاد به یكی بودن خدای همه، اصالت وجود جامعه‌ متعدّد و تفرقه‌های موجود را طرد و نفی می‌نماید، لذا ملاحظه می‌شود كه در انتخاب اسم اسلام برای این دین جهانی چه عنایت و لطفی به كار رفته است تا عنوان و اسمی باشد كه به‌سوی تفرقه و اختلاف و انتساب به شخص یا طایفه یا ملّتی ندهد و به همه قابل تعلّق باشد و لفظی باشد كه مفهومش دین حق و حقیقت دین باشد.

 

[1]. انبیاء، 92. «این (پیامبران بزرگ و پیروانشان) همه امّت واحدى بودند (و پیرو یك هدف) و من پروردگار شما هستم پس مرا پرستش كنید»!.

نويسنده: 
کليد واژه: