رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

6. زندگانی شخصی حضرت امام مهدی(عج)

آیا حضرت صاحب‌الأمر (ع) همسر دارند و صاحب عائله و فرزند مي‌باشند؟ اگر دارند كجا اقامت دارند و آيا آنها شناخته شده‎اند يا به‌طور ناشناس زندگي مي‌كنند و كسي آنها را نمي‎شناسد؟

بايد متذكّر بود كه جواب اين پرسش، در هاله قدس غيبت امام (ع) قرار دارد و خفای امر امام (ع) كه يكي از نشانه‎ها و خصايص آن حضرت است، در پاسخ اين سؤال نيز اثر مي‎گذارد، لذا به طورتحقيق و يقين نمي‌توان به آن پاسخ داد، چون در اين زمينه احاديث و روايات اطمينان‎بخشي در دست نداريم، يا اينكه به نظر حقير نرسيده است؛ و اگر در عصر ائمّه علیهم‌السلام و در وقت صدور ساير روايات، اين‌گونه پرسش‎ها مطرح شده باشد، شايد بعضي از روات احاديث، براي اينكه در جوهر مطلب دخالت نداشته‎اند، به حفظ و ضبط احاديث آن همّت نگماشته‎اند.

بعضي از رواياتي هم كه در دسترس است با چشم‎پوشي از وضع سند و متون آنها، يا از جهت اختلاف نسخه يا غرابت متن، ضعف دارند. مانند روايت شيخ‌الطائفه شيخ طوسي قدس‌سره در كتاب الغيبه از مفضّل بن عمر از حضرت امام‌صادق (ع) روايت كرده كه اگرچه اين جمله آن:

«لَا يَطَّلِعُ عَلَى مَوْضِعِهِ أَحَدٌ مِنْ وُلْدِهِ وَلَا غَيْرِهِ»؛[1]

«بر مكان ايشان هيچ‌كس، حتّي فرزندي از فرزندانش اطّلاع ندارد».

 

كه با قطع نظر از مناقشه بعضي در آن، بر وجود فرزند براي آن حضرت دلالت دارد.

 امّا الغيبه، نعماني اين جمله را چنين روايت كرده است:

«لَا يَطَّلِعُ عَلَى مَوْضِعِهِ أَحَدٌ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا غَيْرِهِ»؛[2]

«از مكان ايشان هيچ‌كس حتّي دوستدارانشان نيز خبر ندارند».

باوجوداين اختلاف، استناد به نقل الغيبه شيخ طوسی اطمينان‎بخش نيست؛ بلكه نقل الغيبه نعماني از برخي جهات، مانند علوّ سند و لفظ حديث، معتبرتر به نظر مي‌رسد.

بعضي از روايات، مثل خبر كمال‎الدّين انباري و خبر زين‎الدّين مازندراني از جهت غرابت و ضعف ظاهري كه در متن آنهاست، قابل استناد نمي‌باشند.

و بعضي ديگر، همچون فقرات برخي از «ادعيه و زيارات» نيز صراحت ندارند و قابل حمل بر عصر ظهور مي‌باشند.

علاوه‌براين، با فرض قبول دلالت، متعرّض خصوصيّات و تفصيلات نبوده، فقط به‌طور اجمال، اصل متزوّج‌بودن و فرزندداشتن آن حضرت را بيان مي‌كنند.

خلاصه سخن آنكه، اگرچه همسر و فرزندداشتن آن حضرت، محتمل است، امّا در بررسي اخبار و احاديث به حديث معتبري كه موجب اطمينان باشد، و خصوصاً متضمّن تفاصيل اين موضوع باشد نرسيديم و دنبال‌كردن و تعقيب اين موضوع هم لزومي ندارد.

 

چنان‌كه وضع جناب خضر (ع) كه به‌اتّفاق شيعه و سني در حيات است، و بنا بر تفاسير،[3] همان بنده‎اي است كه در سوره كهف،[4] سرگذشت حضرت موسي (ع) با سرگذشت ايشان آمده است، از اين جهات نيز بر ما نامعلوم است.

همچنين وضع حضرت عيسي (ع) بااينكه زنده است، در اين امور عادّي، از جهات متعدّد، نامعلوم است. بلكه وضع دجّال بنا بر قول آنان‌كه فعلاً او را زنده مي‌دانند، و ابن‌صائد و ابن‌صيّاد كه مسلم در صحيح[5] و ترمذي[6] و ابوداوود[7] و ابن‎ماجه[8] هريك در سنن خود روايت نموده‎اند[9] از اين جهات همه مجهول است؛ و باوجوداين، اهل‌سنّت به وجود آنها و حيات فعلي آنها معترف‌اند.

 

 

 
[1]. طوسی، الغيبه، ص162.
[2]. نعمانی، الغيبه، ص176؛ ر.ک: منتخب‌الاثر، تألیف نگارنده، ج2، ص237.
[3]. طوسی، التبیان، ج7، ص65 – 67؛ طبرسی، مجمع‌البیان، ج6، ص367؛ سیوطی، الدرالمنثور، ج4، ص229.
[4]. کهف، 65 – 82.
[5]. مسلم نیشابوری، صحیح، ج8، ص189 – 194.
[6]. ترمذی، سنن، ج3، ص351 – 353.
[7]. ابوداوود سجستانی، سنن، ج2، ص321 – 322.
[8]. ابن‌ماجه قزوینی، سنن، ج2، ص1353 – 1366.
[9]. رجوع شود به: منتخب‌الاثر، تألیف نگارنده، ج2، ص273.
نويسنده: 
کليد واژه: