وریز وجوهات
در پی شرکت علّامه دکتر  سیدمصطفی محقق‌داماد در همایش تغییرات اقلیمی در واتیکان، حضرت آیت الله العظمی صافی دامت برکاته، از ایشان تقدیر و تشکر نمودند.   معظم له با ارسال پیامی شفاهی، خطاب به ایشان فرمودند: اوّلاً از شرکت جنابعالی در این...
سه شنبه: 4/آبا/1400 (الثلاثاء: 19/ربيع الأول/1443)

70
حيات حقيقي انسان
و تأکيد بر حفظ هويت اسلامي[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

من اوّلاً تشکر مي‌کنم از اظهار لطف شما و اميدوارم همۀ شما موفق شويد تا در ظلّ توجهات خود آقا وليّ عصر(عج) به مقامات بلند علمی ‌و عملي نائل گرديد و خداوند متعال شما را به مقاصد حسنه‌اي که داريد نائل فرمايد و از کساني باشيد که بتوانيد در اين زمان مصدر خدماتي به اسلام و مسلمين و ترويج دين و امربه‌معروف و نهي‌ازمنکر باشيد، از جوان‌هایي باشيد که:

﴿إِنَّهُمْ فِتْيةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى﴾.[2]

خداوند متعال دل شما را بر ايمان، استوار و ثابت قرار دهد و در اين دورۀ غيبت و امتحاناتي که مخصوصاً براي جوانان عزيز پيش آمده است بتوانيد خودتان را حفظ کنيد و از خطراتي که هست خودتان را نگاه داريد.

البته اين خطرات هميشه بوده، شيطان و نفس امّاره و غرائز هميشه بوده، تا انسان اينها را کنترل نکند و بر اينها مسلط نشود، حيات حقيقي و معنوي انسان تهديد مي‌شود. حيات حقيقي اين است که انسان بتواند غرائز خودش را در مسير صحيح قرار دهد. قرآن مي‌فرمايد:

 

﴿يَا أَيَّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلّٰهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْييكُمْ﴾.[3]

انبيا آمده‌اند تا به مردم حيات حقيقي دهند، اين حيات ظاهري و جسماني را حيوانات هم دارند، البته همين حيات هم از نعمت‌هاي بزرگ خداوند متعال است ولي اين حيات مهم نيست.

انسان در شرایطي است که يا گرفتار هلاکت ابدي مي‌شود و سقوط مي‌کند و از حيوانات هم پست‌تر مي‌شود.

﴿وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيراً مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لَا يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا يَسْمَعُونَ بِهَا أُولَئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ﴾.[4]

انسان وقتي آن راه را انتخاب مي‌کند، تا آنجا پيش می‌رود که از حيوانات هم پست‌تر می‌شود، خشم و شهوت بر او مسلط مي‌شود.

و یا از اين‌طرف اگر در مسير انبیا و هدايت الهي و قرآن مجيد قرار گيرد و هواي نفس بر او مسلط نباشد به مراحل بلند و ارجمندي می‌رسد که به خداوند متعال نزديک مي‌شود تا آنجا که رسول خدا| مي‌فرمايد:

«مَا تَحَبَّبَ إِلَيَّ عَبْدِي بِشَيْ‏ءٍ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمَّا افْتَرَضْتُهُ عَلَيْهِ وَإِنَّهُ لَيَتَقَرَّبُ إِلَيَّ بِالنَّافِلَةِ حَتَّى أُحِبَّهُ. فَإِذَا أَحْبَبْتُهُ كُنْتُ سَمْعَهُ الَّذِي يَسْمَعُ بِهِ وَبَصَرَهُ الَّذِي يُبْصِرُ بِهِ وَلِسَانَهُ الَّذِي يَنْطِقُ بِهِ وَيَدَهُ الَّتِي يَبْطِشُ بِهَا وَرِجْلَهُ الَّتِي يَمْشِي بِهَا؛ إِذَا دَعَانِي أَجَبْتُهُ وَإِذَا سَأَلَنِي أَعْطَيْتُهُ‏».[5]

 

به‌هرصورت هميشه مسألۀ امتحان هست، جوان‌ها، سالمندان، علماء، طلاب، دانشجويان، اساتيد، بازاري‌ها، همۀ اشخاص و مقامات بايد امتحان بدهند دنيا دار امتحان است. قرآن مي‌فرمايد:

﴿الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَياةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ﴾.[6]

اين امتحانات براي اين است که معلوم شود چه کساني از اين امتحانات خوب بيرون می‌آيند و می‌توانند خودشان را حفظ کنند و به مقاماتي که براي انسان است نائل شوند.

«الصُّورَةُ الإِنْسَانِيَّةُ هِيَ اَکْبَرُ حُجَجِ اللهِ عَلَی خَلْقِهِ وَهِیَ الْکِتَابُ الَّذِی کَتَبَهُ بِيَدِهِ وَهِيَ الْهَيْکَلُ الَّذِي بَنَاهُ بِحِکْمَتِهِ وَهِيَ مَجْمُوعُ صُوَرِ الْعَالَمِينَ وَهِيَ الْمُخْتَصَرُ مِنَ الْعُلُومِ فِي اللَّوْحِ الْمَحْفُوظِ».[7]

مقاماتي که براي انسان پيش‌بيني شده بسيار است البته جوان‌ها در اين زمان بيشتر هدف قرار دارند تا از وجود آنها سوء استفاده کنند و آنها را منحرف کنند. جوان‌هاي مذهبي بايد با معارف اهل‌بيت^ و قرآن آشنایي پيدا کنند.

﴿إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ يَهْدي لِلَّتي‏ هِيَ أَقْوَمُ﴾.[8]

جوانان بايد تحت تأثير تبليغات سوء و اين روزنامه‌ها و تلويزيون و مطالبي که بسياري از آنها فسادانگيز است، قرار نگيرند البته حرف حسابي هم، در همه‌جا هست، هر کتابي را هم که می‌گويند از کتب ضلالت است حرف حسابي هم دارد.

جوان‌ها بايد مواظب باشند و خودشان را نگه دارند. ثواب استقامت و عبادت جوان در امر دين و مجاهدۀ او با هواها و هلاکت‌هایي که هست بسيار زياد است.

 


[1]. دیدار بسيج مسجد قمر بني‌هاشم منطقه ٧ تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 16 فروردين 1388.

[2]. ‌کهف،١٣. «آنها جواناني بودند که به پروردگارشان ايمان آوردند و ما بر هدايتشان افزوديم».

[3]. انفال، ٢٤. «اي کساني که ايمان آورده‌ايد دعوت خدا و پيامبر را اجابت کنيد هنگامی ‌که شما را به‌سوی چيزي مي‌خواند که مايه حياتتان است».

[4]. اعراف، ١٧٩. «گروه بسياري از جنّ و انس را براي دوزخ آفريديم، آنها دل‌هایي دارند که با آن (انديشه نمي‌کنند و) نمی‌فهمند و چشماني دارند که با آن نمی‌بينند و گوش‌هایي دارند که با آن نمی‌شنوند، آنها همچون چهارپايانند بلکه گمراه‌تر».

[5]. برقی، المحاسن، ج1، ص291؛ کلینی، الکافی، ج2، ص352؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٦٧، ص ٢٢. «بنده من خود را پیش من محبوب نمی‌کند به چیزی که پسندیده‌تر از انجام واجبات باشد. همانا بنده با انجام مستحبات به من تقرب می‌جوید تا جایی که او را دوست می‌دارم و وقتی او را دوست بدارم گوش او می‌شوم که با آن بشنود و چشم او می‌شوم که با آن ببیند و زبانش می‌شوم که با آن سخن بگوید و دستش می‌شوم که با آن حمله کند و پایش می‌شوم با آن راه رود وقتی مرا بخواند او را جواب دهم و وقتی از من بخواهد به او عطا می‌کنم.»

[6]. ملک، ٢. «خداوند مرگ و زندگي را آفريده تا شما را بيازمايد که کدام‌يک، بهتر عمل می‌کنيد».

[7]. نراقی، جامع السعادات، ج1، ص180. «صورت انسانی بزرگ‌ترین دلیل خدا بر خلق و آفریده‌هایش هست و آن کتابی است که خداوند با دست خودش نوشته است آن را و آن ساختار و هیکلی است که خدا با حکمت خود آن را ساخته است و آن تمامی صورت‌های عالم را در بردارد و آن مختصر علومی است که در لوح محفوظ است. در تفسیر صافی این‌گونه نقل شده است: «الصُّورَةُ الإِنْسَانِيَّةُ هِيَ اَکْبَرُ حُجَّةِ اللهِ عَلَی خَلْقِهِ وَهِیَ الْکِتَابُ الَّذِی کَتَبَهُ بِيَدِهِ». فیض کاشانی، تفسير الصافي، ج١، ص 92.

[8]. ‌اسراء، ٩. «این قرآن به راهی که استوارترین راه‌ها است هدایت می‌کند».

نويسنده: