وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم  شخصیّت والای حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام آن پیشوای عالیقدر، بسیار عظیم‌تر از آن است که امثال حقیر بتوانیم با نگارش مقاله‌‌ای آن را شرح دهیم.   * از نگاه دانشمندان اهل سنّت   علاوه بر دانشمندان و...
شنبه: 1/آبا/1400 (السبت: 16/ربيع الأول/1443)

3. عمل به ارکان

عمل به ارکان: رابطه ايمان با عمل، و عمل با ايمان، رابطه علّت و معلول است، و ايماني که مطلقاً با عمل توأم نباشد، واقعيت و حقيقت ندارد.

عمل، ظهور و تحقّق خارجي ايمان است، و قرآن مجيد در موارد بسيار، ايمان را با عمل صالح ذکر نموده است که از آنها

 

استفاده می‌شود ايمان بدون عمل، مثمر ثمري نيست؛ ازجمله در اين آيات:

﴿إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ﴾؛[1]

و ﴿مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏  وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً﴾.[2]

نکته‌اي که بايد متذکّر بود اين است که گرچه در اصل، ايمان محرّک و باعث شخص مؤمن به عمل طبق مقتضاي آن است، مع‌ذلک عمل صالح به خصوص عبادات و دعا و انجام فرائض و ترک محرّمات نيز موجب قوّت ايمان و بيداري وجدان و نورانيّت باطن مي‌شود، چنان‌که تفکّر و تأمّل در آفرينش و عظمت قدرت حق‌تعالي و معرفت نفس و معرفت بر آيات و کلمات خدا از ذرّه‌ها و اتم‌ها تا کهکشان‌ها و بزرگ‌تر و وسيع‌تر از آنها، و کوچک‌ترين مخلوقات زنده  که با چشم‌هاي مسلّح و ميکروسکوپ‌هاي دقيق و ريزبين هم مشکل ديده مي‌شوند يا اصلاً رؤيت نمي‌شوند، تا حيوانات و جنبندگان عجيب درياها و جنگل‌ها و حيوانات اهلي تا انسان، همه موجب قوّت ايمان و کمال يقين مي‌گردد.

 


[1]. «مسلّماً كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‏اند، بهترين مخلوقات‌اند». بیّنه، 7.

[2]. «از مرد و زن، هركس كار شايسته انجام دهد درحالى‌كه مؤمن باشد، مسلّماً او را به زندگى پاك و پاكيزه‏اى زنده مى‏داريم». نحل، 97.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: