وریز وجوهات
بسمه تعالی علیکم السلام و رحمة‌ الله با ابراز همدردی با مردم عزیز اندیکا به اطلاع می‌رساند: سزاوار است مؤمنین از تبرّعات شخصی و خیرات مطلقه و زکات به زلزله ‌زدگان کمک نمایند و در صورت عدم کفاف، مجاز هستند از نصف سهم مبارک امام علیه السلام به این...
سه شنبه: 9/آذر/1400 (الثلاثاء: 24/ربيع الثاني/1443)

* خطر کم‌رنگ شدن محوریت کتاب و سنت

امروز هم، خطر کم‌رنگ‌ شدن محور بودن کتاب و سنّت در حوزه‌هاي شيعه رو به خودنمایي است.

ما عقيده داريم که در کتاب و سنّت همه آنچه بيانش لازم باشد در مسائل اعتقادي و ماوراء طبيعت و عالم مادّه، بيان شده است و نيازي به گدایي‌نشستن بر در مکتب‌هاي ديگر نداريم، و در اصل، براي هدايت همگان و دعوت همه به حقائق و عالم غيب، همين کتاب و سنّت کافي است، و به علم صحيح فقط از طريق اهل بيت وحي و رسالت مي‌توان دست يافت که حضرت باقر(ع) به سلمة بن کهيل و حکم بن عتيبه، فرمود:

«شَرِّقَا وَغَرِّبَا لَنْ تَجِدَا عِلْماً صَحيحاً إلّا شَيْئاً يَخْرُجُ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَيْتِ».[1]

همه‌ علم، نزد آنها است و ما و همه امّت، و همه مردم وظيفه داريم به آنها رجوع کنيم و مراجعه به غير آنها در مسائل الهي؛ خواه فلاسفه به اختلاف مشارب و مسالکي که در اين مسائل دارند باشد، و خواه مدّعيان اشراق و شهود و عرفاني که مدّعي حصول آن از اين طريق شده‌اند باشند، همه غير مطمئن، و متضمّن گمراهي و خطرات بسيار است.

 

در مسائل عقيدتي و مربوط به عالم غيب، قول فصل، فقط کتاب و حديث معتبر است، و بيش از آنچه در احاديث و قرآن کريم بيان شده است، کسي مکلّف به غور و بحث در اين مسائل نيست که نه به جاي مطمئنّي منتهي مي‌شود، و نه براي سير إلي الله مفيد مي‌باشد.

آنـچـه نـه از شـرع بر آرد علم
 

 

 

ور منم آن حرف، در آن کش قلم
 

     
 

بنابراين بايد ما در معارف عقيدتي، و برنامه‌هاي اخلاقي، و نظامات حياتي و فردي و اجتماعي، تنها بر محور کتاب و حديث بگرديم.

 

[1]. «به شرق و غرب بروید. هیچ علم صحیحی پیدا نخواهید کرد مگر اینکه از نزد ما اهل‌بیت صادر شده باشد». مجلسی، بحار الانوار، ج2، ص92.

موضوع: 
نويسنده: