وریز وجوهات
صبح امروز ۲۹ مهرماه ۱۴۰۰ آقای دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی با مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف ملاقات کرد. در این دیدار که نمایندگان مردم قم نیز حضور داشتند آقای دکتر قالیباف با تبریک عید مسعود...
شنبه: 1/آبا/1400 (السبت: 16/ربيع الأول/1443)

* زیبایی بی‌نظیر کلام اهل‌بیت(ع)

زيبایي و نيکویي، و دل‌پسندي سخنان اهل‌بيت(ع) است که

 

اگر مردم به آن آشنا و آگاه شوند، به آنان گرويده، و از ايشان پيروي و متابعت مي‌نمايند.

البتّه فصاحت و بلاغت کلام که کلام خالي از تعقيد، و کلمات وحشي، و دور از اذهان باشد، و رسا و به مقتضاي حال گفته شده باشد، امتيازي است که سخنان آن بزرگواران، به آن آراسته است، و مخصوصاً خطبه‌هایي که در مناسبات و فرصت‌هاي مهمّ انشاء فرموده‌اند، در اين جهت، بي‌نظير است.

هم شخص پيغمبر(ص) در فصاحت و بلاغت بي‌نظير بود که فرمودند:

«أَنَا أَفْصَحُ مَنْ نَطَقَ بِالضَّادِ بَيْدَ أَنّي مِنْ قُرَيْشٍ»؛[1]

 و هم اميرالمؤمنين(ع) و حضرت زهراء(س) و حضرت امامين همامين حسنين و سایر ائمه(ع) و خواتين مکرّمه اين خاندان، مثل حضرت زينب÷ همه در فصاحت و بلاغت کلام، در مقام اوّل قرار داشتند، و مقام اوّل مخصوص آنها بود، چنان‌که اميرالمؤمنين(ع) در اين کلام فصاحت‌بنيان مي‌فرمايد:

«وَإِنَّا لَأُمَرَاءُ الْكَلَامِ وَفِينَا تَنَشَّبَتْ عُرُوقُهُ وَعَلَيْنَا تَهَدَّلَتْ غُصُونُهُ»؛[2]

 ما فرمانروايان کلام هستيم، يعني بر کلام، حاکم و مسلّطيم

 

(به‌عکس برخي که کلام بر آنها حاکم و مسلّط است)، يا زمام سخن را به دست داريم، و چنان‌که مي‌خواهيم و شايسته و سزاوار است، آن را رهبري مي‌نماييم ريشه‌هاي آن و شاخه‌هاي آن را.

صدها خطبه‌، هزارها کلمات قصار و مواعظ، سخنان جامع و دعاهایي که از آن خاندان، از برکت حفظ روات و ضبط احاديث به يادگار مانده است، همه پس از کتاب خدا، در اوج فصاحت قرار دارد که نمونه بارز آن، نهج البلاغه و کلام حضرت مولا(ع) است که به حقّ در توصيف آن:

«کَلَامُهُ دُونَ کَلَامِ الْـخَالِقِ وَفَوْقَ کَلَامِ الْـمَخْلُوقينَ»؛[3]

 گفته شده، و بزرگ‌ترين فصحای اعصار در برابر آن فروتني و خضوع خود، و عظمت آن را اظهار کرده‌اند، و همچنين صحيفه سجاديه که به انجيل اهل‌بيت، و زبور آل محمّد(ع) ناميده شده است.

اين زيبایي‌ها و جاذبه‌هاي لفظي و ادبي قرآن و کلام رسول خدا(ص)، و ائمّه طاهرين(ع) البتّه بسيار مهمّ است، و هميشه سخن‌شناسان هر عصر و زماني مجذوب آن بوده و خواهند بود، امّا ظاهراً در اين حديث، اين سخن امام هشتم(ع) که مي‌فرمايد:

«فَإنَّ النَّاسَ لَو عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونَا»؛

 

نظر به مضامين سخنان ايشان و محاسن معاني آنها دارد، زيرا آنچه موجب پيروي مردم و عمل به گفتار آنان است، پيام‌هاي حيات‌بخش گفته‌ها، و سخنان ايشان است.

 

[1]. جزائرى، نور البراهين، ج1، ص120.

[2]. نهج البلاغه، خطبه 233.

[3]. ابن‌ابی‌الحديد، شرح نهج البلاغه، ج ‏1، ص 24.

موضوع: 
نويسنده: