رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 25/مرد/1401 (الثلاثاء: 18/محرم/1444)

* فوائد ذکر «لا إله إلا اللّه»

از این جمله نورانی و پر از هدایت استفاده می‌شود که حصن و قلعه‌ای که بشر اگر در آن داخل شود از عذاب خدا در امان می‌باشد، منحصر به همین قلعه توحید، و حصن کلمه طیّبه «لَا إلَهَ إلَّا الله» است.

حصنی است که از آن محکم‌تر، حصنی نیست. اگر انسان در آن جای گزیند از کمند حوادث زمان و آفات دوران، مصون می‌ماند؛ هیچ حادثه‌ای و هیچ پیش‌آمد و مصیبتی او را از پای در نمی‌آورد، و مسخّر هیچ قوّه و قدرتی جز قدرت حقیقی و لایزال الهی نمی‌شود.

کسی که ورد زبانش:

«لَا إِلَهَ إلَّا الله، وَاللهُ أَکْبَرُ، وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ، وَاُفَوِّضُ أَمْری إلَی اللهِ، وَحَسْبُنَا اللهُ، وَنِعْمَ الْوَکیلُ، وَتَوَکَّلْتُ عَلَی اللهِ»؛

 

و این شعارهای توحیدی و یکتاشناسی باشد، خود را از کائنات، بی‌نیاز و قهرمان میدان حیات می‌داند، وجودش سرشار از امید به خدا و رحمت خدا است، مغلوب شدائد و سختی‌ها نمی‌شود، بلکه بر هر رنج و شدّت غالب می‌شود:

موحّـد چه در پـای ریزی زرش
 

 

 

چه شمشیر هندی نهی بر سرش
 

امـید و هـراسش نبـاشد ز کس
 

 

 

بـر این اسـت بنیاد توحید و بس
 

     
 

خلاصه، توحید و ایمان به خدای یگانه در همه ابعاد حیات موحّد، ظهور می‌یابد؛ در قلب و باطنش استوار و ثابت محکم می‌گردد، و در افعال و اقوال و رفتار و کردارش ظاهر می‌شود.

همه را از او و وابسته به او و فقیر و نیازمند به او می‌داند؛

هُوَ الْعَلیمُ الْقَدیرُ وَهُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْـمَتینِ.

همه صفات جلال و جمال و اکمال را بالذّات مختصّ به او می‌شناسد. این گوینده «لا إله إلا الله» از عذاب در امان است.

نويسنده: