رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
جمعه: 15/مهر/1401 (الجمعة: 11/ربيع الأول/1444)

* خطّ بطلان اسلام بر عادات زشت و خرافات

اسلام، همان‌طور که در عربستان، بر آن عادات نکوهیده که از آن جمله زنده‌به‌گور کردن دختران بود، به‌شدّت مبارزه کرد، و در قرآن در مثل آیات کریمه:

﴿وَ إِذَا الْمَوْءُودَةُ سُئِلَتْ  * بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ﴾؛[1]

و یا آیات:

﴿وَ إِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثَى ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدّاً وَهُوَ كَظِیمٌ  *  یَتَوَارَى مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَیُمْسِكُهُ عَلَى هُونٍ أَمْ یَدُسُّهُ فِی التُّرَابِ أَلَا سَاءَ مَا یَحْكُمُونَ﴾؛[2]

 

 آن را محکوم نمود، عادت عروس نیل را در مصر بر انداخت.

و در ایران نیز بر بدترین عادات و افتخارات زشت که نشانه جهل و نادانی است- خط بطلان کشید و شایسته ملّت آگاه و بزرگی، مثل ایران نبود که گرفتار این عادات باشد، و به افسانه‌های هفت‌خوان، و ضحّاک مار بر دوش فخر کند.

 

[1]. «و هنگامی که درباره دختر زنده‌به‌گور شده بپرسند که به كدامین گناه كشته شده است؟». تکویر، 8 - 9.

[2]. «هرگاه یكى از آنان به تولد دختر مژده داده می‌شد، چهره‌‌اش سیاه مى‌‌گردید، درحالى‌كه خشم و اندوه خود را فرو مى‌‏خورد؛ از بدى آنچه که به او بشارت داده شده بود، از قبیلة خود روى مى‌‏پوشاند. آیا او را با خوارى نگاه دارد یا در خاك پنهانش كند. هان که چه بد داورى مى‌كردند». نحل، 58 – 59.

موضوع: 
نويسنده: