وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تعالي: «وَ مَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِين» و «وَ إِنَّکَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ» با اهدای سلام و تحیّات به پیشگاه مقدّس حضرت ولی الله الاعظم حجة الله امام زمان ارواح العالمین له الفداء و عرض...
شنبه: 1/آبا/1400 (السبت: 16/ربيع الأول/1443)

 

پرسش نهم

سربازیِ اجباری، و نیروهای مسلّح بانوان

مرجع عالیقدر و زعیم گرانقدر تشیّع؛

سلام علیکم؛

برایم دو شبهه پیش آمده که خواهشمند است جواب آن را مرقوم فرمایید:

1. آنچه روشن است اينکه در منابع ديني، هيچ مستمسک و مستندي براي نظام اجباري سربازي نمي‌بينيم، نه در کتاب و سنّت، و نه در عصر بعد از پیامبر|، و باور بسياري اين است که اجبار انسان‌هاي آزاده به سربازي، مغاير با اصل آزادي و کرامت انسان است که خداوند آن را آزاد آفريده است، و نعمت اختيار را به او مرحمت کرده است، و هيچ‌کس و هيچ نظامي حقّ ندارد اين آزادي را سلب کند، و اختيار را از او بگيرد. در کشور ما، نظام اجباري سربازي که از بقايا و آثار دوران حکومت‌هاي خودکامه و استبدادي پادشاهان است، هنوز به قوت خود باقي است، و جوانان ايراني با اکراه، چاره‌اي جز پذيرش اين اجبار ندارند.

شايسته بود در نظام اسلامي و مردم‌سالار جمهوري اسلامي ايران در اين امر، تجديد اساسي ‌کنند، و اين اجبار برداشته ‌شود،

 

و همچون بسياري از کشورها، خدمت در نيروهاي مسلّح در تمام سطوح آن، به صورت اختياري، و پرداخت حقّ‌الزحمه با انتخاب آزاد افراد جامعه صورت بگیرد.

2. پرسش ديگر، به‌کار گرفتن زنان و بانوان در نيروهاي مسلّح است، که دغدغه‌هاي بسياري را با خود به همراه دارد. در صدر اسلام به‌ويژه حيات طيّبه پيامبر اسلام(ص)، و با وجود جمعيت کم مسلمانان، آن‌حضرت هيچ‌گاه از زنان مسلمان نخواستند، و به آنان اجازه ندادند که مسلّح شوند، و به ميدان معرکه بيايند، البته حضور زنان پشت جبهه جهت تدارکات و کمک و امداد سابقه دارد، از روايات صحيح ثابت است که زنان عصر رسول اکرم(ص) اجازه شرکت در جهاد را خواستند که آن حضرت اجازه ندادند، و فرمودند:

«جِهَادُکُنَّ الْـحَجُّ».[1]

امّا امروزه در کشور ما، زنان در نيروهاي مسلّح استخدام مي‌شوند و گاه در شبکه‌هاي تلويزيوني شاهد پخش تمرين‌ها و رژه نظامي آنها هستيم.

درحالي‌که تجربه کشورهايي که پيش از کشور ما اقدام به جذب زنان در نيروهاي مسلح کرده‌اند، تجربه درس‌آموز و

 

تکان‌دهنده‌اي است، و از فساد و ناهنجاري‌هاي بسياري حکايت دارد، به‌طورمثال به وضعيت بسيار تأسف‌بار زنان در نيروهاي مسلّح آمريکا مي‌توان اشاره کرد که صداي بسياري از کارشناسان و صاحب‌نظران خود آمريکا را نيز در آورده است، و مخالفان بسياري دارد.

 

[1]. احمد بن حنبل، مسند، ج6، ص71، 165 ـ 166؛ ابن سعد، الطبقات الکبری، ج8، ص72؛ بیهقي، السنن الکبری، ج4، ص326؛ ج9، ص21.

نويسنده: