وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَومِ الَّذِي جَعَلتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً(۱)   غرض از «عيد» نه آن است كه از باب جلال جامه ناز بپوشند به الطاف مزيد اي خوش آن عيد، كز آن شاه و گدا خوش باشند كه چنين «عيد سعيد» است...
سه شنبه: 21/ارد/1400 (الثلاثاء: 29/رمضان/1442)

 

1. علی(ع) امير غدير

عَنْ زَيْدِ بْنِ أَرْقَمَ وَجَمَاعَةٍ مِنَ الصَّحَابَةِ: قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص):

«مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِيٌّ مَوْلَاهُ، اَللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ».[1]

 

زيد بن ارقم و گروهي از صحابه روايت كرده‌اند كه رسول خدا(ص) فرمود:

«هركس كه من مولاي او هستم علي نيز مولاي اوست. خدايا ياران او را ياري و دشمنانش را دشمن بدار».

 

 

 

[1]. گروهي از ارباب صحاح اهل‌سنّت و مسانيد و جوامع روايي آنان به طرق بسيار و صحيح كه متجاوز از حدّ تواتر است نقل كرده‌اند: پيامبر اكرم(ص) به هنگام مراجعت از «حجة‌الوداع» در مكاني به نام «غدير خم» توقف كرده و خطبه‌اي ايراد كرد و مسلمانان را به چنگ‌ زدن به دو گوهر گران‌بها (يعني كتاب خدا و خاندان پيامبر) توصيه فرمود و افزود كه اين دو، هيچ‌گاه از يكديگر جدا نمي‌شوند تا در كنار حوض كوثر بر رسول خدا(ص) درآيند، آن‌گاه بازوي علي(ع) را گرفت و فرمود: «هر كس را كه من مولاي اويم علي نيز مولاي اوست... ». ر.ک: احمد بن حنبل، مسند، ج1، ص118 – 119؛ ج4، ص281؛ ابویعلی موصلی، مسند، ج1، ص429؛ ج11، ص307؛ طبرانی، المعجم‌الاوسط، ج2، ص24، 375، 369؛ همو، المعجم‌الصغیر، ج1، ص65؛ همو، المعجم‌الکبیر، ج4، ص17، 174؛ ج5، ص170 – 171 ، 192، 194 – 195؛ ابن‌عبدالبر، الاستیعاب، ج3، ص1099؛ هیثمی، مجمع‌الزوائد، ج9، ص103 – 109.

عقيدة نگارنده اين است كه: احاديث «غدير»، «ولايت»، «ثقلين»، «منزلت»، «ائمة اثناعشر»، «طير»، «كساء»، «مباهله»، و احاديث ديگر از اين قبيل تمامي از مشهورترين روايات با صحيح‌ترين اسناد، و طرق فراوان مي‌باشند كه جمعي از ياران رسول خدا(ص) به نقل آنها پرداخته‌اند و احدي قادر نيست در بين روايات، احاديثي را كه قابل سنجش با احاديث ياده‌شده از حيث اعتبار و تواتر و شهرت را بيابد مگر خيلي كم و ضبط كلية اسناد و الفاظ اين روايات فوق‌العاده دشوار است به نحوي كه براي آنها تك‌نگاري‌هايي در دست است و گاه برخي از آنها چند مجلّد را تشكيل مي‌دهد كه در اين دفتر فهرست و از باب تبرّك و تيمّن آنها را نقل مي‌كنيم.

 سپاس ويژة خداوندي است كه ما را از متمسّكين به ولايت اميرالمؤمنين و ائمه از فرزندانش تا امام عصر حضرت مهدي(عج) قرار داد.

نويسنده: