رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 27/ارد/1401 (الثلاثاء: 15/شوال/1443)
  1. آيا دست زدن در مجالس مولودي ائمه اطهار علیهمالسلام جايز است و همچنين اگر در هنگام دست زدن، بدن و شانه‌ها با ريتم شعر تكان بخورد، چه حكمي دارد؟

ج. لهو است و اشكال دارد و مخصوصاً اشكالش در صورت دوّم بيشتر است و مشابه مجالس رقص و سماع بعضی فرق باطله است و علاوه با احترام و قداست اين مجالس عزيز مناسب نيست و معلوم نيست اين چه گرايشي است كه بعضي به امور لهويه و ملاهي پيدا كرده‌اند و چه شيطاني پشت ترويج اين حركات است.

  1.  پوشيدن لباس سياه‌رنگ در عزاداري ايام محرّم و صفر چه حکمی دارد؟(آيا كراهت دارد؟)

ج. به‌ عنوان عزا و اظهار حزن در مصيبت اهل‌بيت علیهم‌السلام مستحب است.

  1.  اگر فردي طوري سينه يا زنجير بزند كه بدنش كبود يا قرمز بشود آيا بايد كفاره بدهد؟

ج. اگرضرر معتدّبه براي بدن نداشته باشد يا در عزاي حضرت سيدالشهداء (ع) مانعي ندارد.

  1.  نظر مبارك راجع به طبل و سنج جهت هماهنگ نمودن سينه و زنجير زدن در عزاداري ماه محرم چيست؟

ج. مراسم عزاداري حضرت سيدالشهداء (ع) كه به صورت مجالس روضه و سخنراني و حركت هيئت‌هاي عزا برگزار مي‌شود از شعائر بزرگ مذهب و موجب احيای ‌آثار اهل‌بيت علیهم‌السلام و از علائم شعور ديني و تبلور احساسات مذهبي است، بايد مظاهر آن مظاهر ايماني بوده و هر چه از آلايش استعمال اين وسايل و آلات منزه‌تر باشد و ساده و بي‌پيرايه‌تر برگزار شود. شكوه معنوي آن برتر و جلوه‌هاي آموزنده آن بيشتر مي‌شود؛ اين پيرايه‌ها و آلايش‌ها خصوصاً استفاده از آلات لهو كه شرعاً ممنوع است از حال عزا و سوگواري و توجه به مفاهيم بلند و آموزنده اين مراسم مانع مي‌شود. اميد است در برگزاري اين شعائر همگان موفق و مشمول عنايات خاصه حضرت بقية‌اللّه (ع) باشند.

  1.  عکس‌هايي که از پيامبر (ص) و امام حسين (ع) و حضرت اباالفضل (ع) موجود مي‌باشد مي‌گويند اثر يک يهودي است ، آيا صحّت دارد؟

ج. صورت‌هايي که به پيامبر اکرم و ائمه معصومين علیهم‌السلام نسبت داده مي‌شود خيالي و سليقه‌اي مي‌باشد و بهتر اين است که دوستداران اهل‌بيت علیهم‌السلام احاديث و سخنان آن بزرگواران را با خطّ زيبا نوشته و در مساجد و منازل و بناهاي ديگر نصب نمايند. و بهترين عمل در عزاداري، بيان مصائب آن بزرگواران علیهم‌السلام برطبق مدارک معتبره مي‌باشد.

نويسنده: