رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

53. نظر به ماه رخسار علي(ع) عبادت است

عَنْ عَائِشَةَ وَأَبی‌بَكْرٍ وَعُمَر وَعُثْمَان وَابْنِ مَسْعوُدٍ وَثَوْبَانَ وَأَبِي ‌ذَر وَجَابِر وَأَنَس وَ مَعَاذِ بنِ جَبَل وَعِمْرَانَ بْنِ الْحَصِينَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص):
«اَلنَّظَرُ إلَی وَجْهِ عَلِيٍّ عِبَادَةٌ».[1]

 

از عايشه و ابوبكر و عمر و عثمان و ابن‌مسعود و ثوبان و أبو‌ذر و جابر و انس و عمران بن حصين روايت شده كه رسول خدا(ص) فرمود:

«نگاه ‌كردن به سيماي علي، عبادت است».

 

[1]. ديلمی، فردوس‌الاخبار، ج5، ص42؛ ابن‌عساکر، تاریخ مدينة دمشق، ج40، ص9؛ ج42، ص350 – 355؛ ابن‌اثير، النهايه، ج5، ص77 (مادة نظر). ابن‌اثير در اين كتاب حديث را چنين ترجمه كرده است: هرگاه علي در جمع مردم ظاهر مي‌شد مردم شگفت‌زده مي‌گفتند: لا اله الا الله، چه رخسار نيكو و نوراني دارد؛ و لا اله الّا الله چقدر اين جوانمرد دانا است؛ لا اله الا الله چه مقدار اين جوانمرد گرامي و بزرگوار است؛ يعني چقدر پرواپيشه است؛ لا اله الا الله چقدر اين جوانمرد دلاور است، ازاين‌رو اين ديدار، مردم را به زبان راندن كلمه توحيد وا مي‌داشت.

نيز ر.ک: به ابونعيم اصفهانی، حليةالاولياء، ج2، ص183؛ هيثمی، مجمع‌الزوائد، ج‌9، ص119؛ خطيب بغدادی در تاريخ بغداد (ج2، ص49) از ابوهريره نقل كرده گفت: ديدم معاذ بن جبل نگاه ‌كردن به رخسار علي بن ابي‌طالب را ادامه مي‌دهد، در يكي از اوقات به او گفتم: سبب چيست نگاهت را به سيماي علي طولاني مي‌كني و چنان نگاهش مي‌كني كه گويي تا به حال او را نديده‌اي؟ او حديث ياد شده را خواند.

اين حديث را ابن‌مردويه اصفهانی (مناقب، ص75) طبق نقل سيوطي كه در اللآلي‌المصنوعه (ص 345) آورده، روايت‌ كرده است و حاكم‌نيشابوری، در المستدرك (ج3، ص141 – 142) و خوارزمي در المناقب (ص361 – 362) و ابن‌مغازلي در مناقب (ص172 – 176) و سيوطي در تاريخ‌الخلفاء (ص189) و ابن‌حجر عسقلانی در الاصابه (ج8، ص308) در ترجمة ليلي غفاريه، و ابونعيم اصفهاني در حلية‌الاولیاء (ج2، ص183) و ابن‌كثير در البداية و النهايه (ج‌7، ص394)؛ و ابن‌حجر هیتمی در الصواعق‌المحرقه (ص133، 177) اين  را روايت كرده كه بسياري از صحابيان نقل كرده‌اند كه برخي از آنها سند نقل را به 12 تن از صحابه منتهي كرده‌اند. هيثمي، مجمع‌الزوائد، ج9، ص119 (باب نگاه ‌افكندن به سيماي علي). در اين كتاب مؤلف از طليق بن محمد روايت كرده كه گفت: عمران بن حصين را ديدم دقيق به سيماي علي مي‌نگرد. در اين خصوص از او سؤال شد. گفت: از پيامبر(ص) شنيدم كه فرمود: «نظر به رخسار علي، عبادت است».

نويسنده: