وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَومِ الَّذِي جَعَلتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً(۱)   غرض از «عيد» نه آن است كه از باب جلال جامه ناز بپوشند به الطاف مزيد اي خوش آن عيد، كز آن شاه و گدا خوش باشند كه چنين «عيد سعيد» است...
سه شنبه: 21/ارد/1400 (الثلاثاء: 29/رمضان/1442)

72. راه علي(ع) حق است

عَنْ عَمَّارِ بْنِ يَاسِر: سَمِعنَا رَسُولَ اللهِ(ص) يَقُولُ:

«عَلِيٌّ مَعَ الْـحَقِّ وَالْـحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ، لَا يَفْتَرِقَانِ حَتَّی يَرِدَا عَلَيَّ الْـحَوْضَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ».[1]

 

عمّار بن ياسر گفت: شنيدم رسول خدا(ص) فرمود:

«علي با حقّ است و حقّ با علي است؛ اين دو از يكديگر جدا نمي‌شوند تا در رستاخيز در كنار حوض كوثر بر من درآيند».

 

[1]. اسكافي، المعيار و الموازنه، ص119.

در تاريخ مدينة دمشق (ابن‌عساکر، ج42، ص449) از ابوثابت غلام ابوذر نقل شده كه گفت: روزي نزد امّ‌سلمه رفتم ديدم علي را ياد كرده مي‌گريست و مي‌گفت: از رسول خدا(ص) شنيدم كه فرمود: «علي با حقّ و حقّ با علي است و اين دو هرگز از يكديگر جدا نمي‌شوند تا در قيامت در كنار حوض بر من وارد آيند».

از عبدالرحمن بن ابی‌سعيد نقل است كه گفت: ما به اتّفاق گروهي از مهاجران در حضور پيامبر اكرم(ص) شرفياب بوديم كه علي از آنجا گذشت. پيامبر فرمود: «حق با اين است.»

اين سخن را هيثمي در مجمع‌الزوائد (ج7، ص234 – 235) و ابن‌عساكر در تاريخ مدينة دمشق (ج42، ص449) نقل كرده‌اند:

و از ابوموسي اشعري نقل است كه رسول اعظم(ص) به علي(ع) فرمود:

«تو با حقّي و حقّ با توست».

به روايت جناب عيني در مناقب سيدنا علي (ص‌29) و ابن‌ابي‌الحديد در شرح نهج‌البلاغه (ج18، ص24). مانند اين كلام از عايشه در كتاب مناقب سيدنا علي (عینی، ص15)، نقل شده است.

و هيثمي در مجمع‌الزوائد (ج9، ص134- 135) از امّ‌سلمه نقل كرده كه او هماره مي‌گفت: «علي بر محور حقّ بود، هركسي كه از او تابعيت نمود، از حقّ پيروي نمود و كسي كه او را رها ساخت، حقّ را رها كرد. اين ميثاقي است كه پيش از اين گرفته شده است».

نيز ر.ك: ابن‌قتيبه دينوري، الامامة و السياسة، ج1، ص73؛ حاکم نيشابوری، المستدرك، ج3، ص124؛ طبرانی، المعجم‌الکبير، ج23، ص330؛ ابن‌مردويه اصفهانی، مناقب، ص115.

نويسنده: 
کليد واژه: