رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

 

78. به دوستي علي(ع) فرزندانتان را بشناسيد

قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص) فِي صِفَةِ عَلِيٍّ(ع):

«يَا أَيُّهَا النَّاسُ! امْتَحِنُوا أَوْلَادَكُمْ بِحُبِّهِ، فَإِنَّ عَلِيّاً لَا يَدْعُو إِلَی ضَلَالَةٍ وَلَا یُبَعِّدُ عَنْ هُدًی، فَمَنْ أَحَبَّهُ فَهُوَ مِنْكُمْ، وَمَنْ أَبْغَضَهُ فَهُوَ لَيْسَ مِنْكُمْ».[1]

رسول خدا(ص) در صفت علي(ع) فرمود:

«اي مردم! فرزندانتان را به دوستي علي(ع)

 

آزمايش كنيد، زيرا علي به گمراهي نمي‌خواند، و كسي را از هدايت دور نمي‌نمايد، هر فرزندي او را دوست داشت از شماست (حلال‌زاده است) و هر فرزندي او را دشمن داشت، از آن شما نيست (نامشروع است)».

 

 

[1]. ابن‌عساکر، تاريخ مدينة دمشق، ج42، ص288.

از محبوب بن ابي‌الزنّاد نقل است كه گفت: انصار گفتند: ما فرزندان نامشروع را به‌سبب دشمني که با علي بن ابي‌طالب داشتند مي‌شناختيم. ابن‌عساکر، تاريخ مدینة دمشق، ج42، ص287 ـ 288.

و از شافعي نقل است كه گفت: شنيدم مالك بن انس گفت: «ما ميزاني براي شناخت فرزندان نامشروع جز بغض و دشمني آنان با علي بن ابي‌طالب در دست نداشتيم».

ابن‌مردويه اصفهانی، مناقب، ص76.

و انس گويد: پس از جنگ خيبر، عادت چنان شده بود كه مرد، فرزند خود را به دوش مي‌گرفت و سر راه علي مي‌ايستاد، چون چشمش به آن حضرت مي‌افتاد صورتش را به‌سوي علي مي‌نمود و با انگشت به‌سوي او اشاره مي‌كرد و به فرزند خود مي‌گفت: فرزندم! آيا اين مرد را كه مي‌آيد دوست داري؟. اگر كودك مي‌گفت آري، او را در بر مي‌گرفت و مي‌بوسيد، و اگر مي‌گفت: نه، او را بر زمين گذاشته و مي‌گفت: برو به (قوم) مادرت بپيوند. من فرزندي كه علي را دوست ندارد نمي‌خواهم.

ابن‌عساکر، تاريخ مدينة دمشق، ج42، ص288 – 289؛ ابن‌مردويه اصفهانی، مناقب، ص77.

نويسنده: