وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَومِ الَّذِي جَعَلتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً(۱)   غرض از «عيد» نه آن است كه از باب جلال جامه ناز بپوشند به الطاف مزيد اي خوش آن عيد، كز آن شاه و گدا خوش باشند كه چنين «عيد سعيد» است...
سه شنبه: 21/ارد/1400 (الثلاثاء: 29/رمضان/1442)

 

78. به دوستي علي(ع) فرزندانتان را بشناسيد

قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص) فِي صِفَةِ عَلِيٍّ(ع):

«يَا أَيُّهَا النَّاسُ! امْتَحِنُوا أَوْلَادَكُمْ بِحُبِّهِ، فَإِنَّ عَلِيّاً لَا يَدْعُو إِلَی ضَلَالَةٍ وَلَا یُبَعِّدُ عَنْ هُدًی، فَمَنْ أَحَبَّهُ فَهُوَ مِنْكُمْ، وَمَنْ أَبْغَضَهُ فَهُوَ لَيْسَ مِنْكُمْ».[1]

رسول خدا(ص) در صفت علي(ع) فرمود:

«اي مردم! فرزندانتان را به دوستي علي(ع)

 

آزمايش كنيد، زيرا علي به گمراهي نمي‌خواند، و كسي را از هدايت دور نمي‌نمايد، هر فرزندي او را دوست داشت از شماست (حلال‌زاده است) و هر فرزندي او را دشمن داشت، از آن شما نيست (نامشروع است)».

 

 

[1]. ابن‌عساکر، تاريخ مدينة دمشق، ج42، ص288.

از محبوب بن ابي‌الزنّاد نقل است كه گفت: انصار گفتند: ما فرزندان نامشروع را به‌سبب دشمني که با علي بن ابي‌طالب داشتند مي‌شناختيم. ابن‌عساکر، تاريخ مدینة دمشق، ج42، ص287 ـ 288.

و از شافعي نقل است كه گفت: شنيدم مالك بن انس گفت: «ما ميزاني براي شناخت فرزندان نامشروع جز بغض و دشمني آنان با علي بن ابي‌طالب در دست نداشتيم».

ابن‌مردويه اصفهانی، مناقب، ص76.

و انس گويد: پس از جنگ خيبر، عادت چنان شده بود كه مرد، فرزند خود را به دوش مي‌گرفت و سر راه علي مي‌ايستاد، چون چشمش به آن حضرت مي‌افتاد صورتش را به‌سوي علي مي‌نمود و با انگشت به‌سوي او اشاره مي‌كرد و به فرزند خود مي‌گفت: فرزندم! آيا اين مرد را كه مي‌آيد دوست داري؟. اگر كودك مي‌گفت آري، او را در بر مي‌گرفت و مي‌بوسيد، و اگر مي‌گفت: نه، او را بر زمين گذاشته و مي‌گفت: برو به (قوم) مادرت بپيوند. من فرزندي كه علي را دوست ندارد نمي‌خواهم.

ابن‌عساکر، تاريخ مدينة دمشق، ج42، ص288 – 289؛ ابن‌مردويه اصفهانی، مناقب، ص77.

نويسنده: