رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 10/خرد/1402 (الأربعاء: 11/ذو القعدة/1444)

86. اوّلین از اولواالامر

قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ(ع): قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص):

«شُرَكَائِیَ الَّذِینَ قَرَنَهُمُ الله بِنَفْسِهِ وَبِی وَأَنْزَلَ فیهِمْ:﴿یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللّٰهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ﴾[1] الْآیةَ، فَإِنْ خِفْتُمْ تَنَازُعاً فِی أَمْرٍ فَأرْجِعُوهُ إِلَی اللهِ وَالرَّسُولِ وَأُولِی الْأَمْرِ.
قُلْتُ: یَا نَبِّیَ اللهِ، مَنْ هُمْ؟
قَالَ: أَنْتَ أَوَّلُـهُمْ».[2]

امیرمؤمنان(ع) فرمود: نبیّ مكرّم(ص) فرمود:

«شركای من آنان‌اند كه پروردگار به خود و من، نزدیكشان ساخته و در خصوص ایشان این آیت را فرو فرستاده (ای ایمان‌آورندگان! از خدا اطاعت

 

كنید و از رسول خدا نیز فرمانبرداری نمایید) تا آخر آیه. پس اگر از درگیری و كشمكش بیمناك شدید آن را به خدا و رسول و اولواالامر ارجاع دهید.

گفتم: ای رسول خدا(ص) اولواالامر كیان‌اند؟».

فرمود: تو اولین‌شان هستی».

 

[1]. نساء، 59.

[2]. حاکم حسکانی، شواهدالتنزیل، ج،1، ص189.

می‌گویم: ایشان نخستین امام از امامان دوازده‌گانه است و دومین آنها حسن و حسین تا امام دوازدهم حضرت مهدی(عج) كه زمین را آكنده از عدل و داد خواهد كرد پس از آن كه پر از ظلم و جور شده باشد.

ائمه دوازده‌گانه همانان هستند كه رسول خدا(ص) در نصوص معتبر به امامتشان تصریح فرموده‌اند. برای دریافت اطلاع گسترده به كتاب منتخب‌الاثر، تألیف نگارنده، ج1، مراجعه فرمایید.

نويسنده: