وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 4/بهم/1400 (الاثنين: 20/جمادى الآخر/1443)

جوانب متعدد شخصيت اميرالمؤمنين(ع)

نواحي متعدد عظمت‌هاي علي(ع)، آن تجسّم بندگي و عبوديت خالص خدا، و بخش‌هاي گوناگون و بلکه متضادّ مناقب، فضايل و مواقف آن‌حضرت، همه در کتاب‌ها مضبوط و محفوظ مانده است؛‌ عَلِيٌّ وَمَا أُنْزِلَ فيهِ مِنَ القُرْآنِ، عَلِيٌّ ومَا ثَبَتَ لَهُ مِنَ الشُّؤُونِ وَالمَقَامَاتِ بِالسُّنَّةِ، عَلِيٌّ وَمَا صَدَرَ مِنْهُ مِنَ المُعْجِزاتِ، عَلِيٌّ وَمَواقِفُهُ وَبُطُولاتِهِ فِي الغَزَواتِ، عَلِيٌّ وَتَضْحِياتُهُ

 

فِي سَبيلِ إعْلاءِ کَلِمَةِ الإسْلامِ،[1] علي و اخبار از مغيبات، گذشته و آينده زمان، علي و علم به عوالم غيب، علي و علم به شرايع و احکام اسلام، علي و زهد و پارسايي و پرهيزکاري، علي و علوم عالي الهيات، علي امير فصاحت، بلاغت و کلام، علي و عبادت، خوف از خدا و شب‎زنده‎داري، علي و عدالت، دادستاني و دادگستري، علي و حکومت و زمامداري، علي و فروتني و بردباري، علي در خدمت و نصرت دين خدا و رسول خدا، علي امام‌‎ المتقين و زوج سيدة نساء العالمين، علي ابو ‌الأرامل و الايتام و المساکين، علي و علي و علي و ... اينها و بيشتر و بسيارتر از اينها، همه نواحي عظمت وجود علي× است.

علي(ع)، اعظم آيات الهي و اظهر معجزات حضرت رسالت‌پناهي(ص) است که در اين کتاب‌ها بازگو شده و علماي توانا، نويسندگان بزرگ، فرزانگان برجسته و نبغای عالم علم پيرامون آنها قلم‎فرسايي کرده و با اين‌همه که گفتند و نوشتند، باب ابراز بلاغت، تأليف، تصنيف و ايراد خطابه و سخنراني در فضايل و مناقب آن حضرت، همچنان بر روي دانشمندان و فضلاي دوران باز است و هرکسي در اين باغ پهناور وارد مي‎شود، به ميوه‎اي تازه دست مي‎يابد؛

 

﴿كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ ‏ وَفَرْعُها فِي‏ السَّماءِ *  تُؤْتِي أُكُلَها كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّها﴾.[2]

رشته تأليف و تصنيف، درباره شئون و عظمت‌هاي علي(ع)، نه فقط سرتاسر عالم اسلامي را از شرق تا غرب و از سنّي و شيعه گرفته، بلکه قلوب بيگانگان را به اين شخصيت ممتاز متوجه نموده و نويسندگان و مؤلّفان آن را به مدح، ستايش و تأليف کتاب‌ها برانگيخته است.

آري! آنان نيز به اينکه شناختي از علي(ع) دارند و مثل کتاب «الامام علی صوت العدالة الانسانيه»[3] مي‎نويسند، افتخار و مباهات دارند.

 

[1]. «علی و آنچه از قرآن درباره او نازل شده است، علی و آنچه که برای او از طریق سنت و روایات از شأن و مقاماتش ثابت شده است، علی و آنچه معجزه از او ظاهر شده است،  علی و شجاعت‌های او در جنگ‌ها».

[2]. ابراهیم، 25 ـ  24. «مانند درخت پاکیزه‌ای که ریشه آن (در زمین) ثابت و شاخه آن در آسمان است. هر زمان میوه خود را به اذن پروردگارش می‌دهد».

[3]. تألیف جرج جرداق دانشمند مسیحی.

موضوع: 
نويسنده: