وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
يكشنبه: 3/بهم/1400 (الأحد: 19/جمادى الآخر/1443)

اعتراف بزرگان اهل سنّت به فضایل علی(ع)

علما و محدّثين بزرگ اهل سنّت علاوه بر کتاب‌هايي که در آن فضايل متعدد آن حضرت را بر مي‎شمارند، تا همين عصر، اين رشته را ادامه داده‎اند، مانند شرقاوي که کتاب علی امام ‎المتقين را در دو جلد مي‎نگارد.

آري! علاوه بر اينها در خصوص برخي از فضايل آن حضرت، مثل حديث طير مشوي، حديث ردّ شمس، حديث: «أنَا مَدينةُ العِلْمِ»،[1]

 

حديث منزلت و حديث ولايت (حديث غدير) کتاب ويژه نوشته‎اند و جالب اين است که برخي از اين کتاب‌ها در مجلّدات متعدد، تأليف شده است.

يک رشته از تأليفات اهل سنّت به نام مناقب است، مثل مناقب احمد بن حنبل، صاحب مسند و پيشواي حنابله، مناقب خوارزمي و مناقب ابن­ مغازلي و ديگران.

و رشته‌ ديگر به نام خصائص است که يکي از مشهورترين آنها، خصائص نسائي معروف، صاحب کتاب سنن نسائي است که از صحاح اهل سنّت است. اين کتاب چندين مرتبه به طبع رسيده و در دسترس همگان است و اخيراً اگرچه دست‌هاي مرموز وهّابيت، به اسم تحقيق رجال بعضي احاديث آن را به گمان خود، به تهمت گرايش به تشيّع و حبّ اهل‌بيت(ع)، مجروح قلمداد کرده است، اما اهل فن مي‎فهمند که اين تلاش صرفاً براي دشمني با اهل‌بيت پيغمبر(ص) است، چون در نسبت اصل کتاب به مثل نسائي نتوانستند حرفي بزنند، بعضي رجال و اسناد را مورد ايراداتی قرار داده‎اند. حتي بعضي رجال را که به قول خودشان از رجال شيخين، يعني بخاري و مسلم، يا يکي از آنها است نيز زير سؤال برده و با اين ناداني، آن دو کتاب به قول خودشان صحيح را هم از اعتبار انداخته‎اند.

 

به‌هرحال، لَيْسَ هذَا أَوّلَ قَارُورةٍ کُسِرَتْ فِي الْإِسْلامِ.[2] اينها پيروان بني‎اميه و اتباع معاويه، يزيد، وليد، حجّاج و زياد و اين طواغيت و نواصب و دشمنان علي(ع) هستند و گفتارشان درباره احاديث فضايل اميرالمؤمنين(ع)، در ميزان عالمان به علم حديث و مسير آن، وزن و ارزشي ندارد.

 

[1] . «من شهر علمم».

[2] . «این اولین شیشه (گلابدان) نیست که در اسلام شکسته شده است».

موضوع: 
نويسنده: