رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 26/ارد/1401 (الاثنين: 14/شوال/1443)

لزوم الگوبرداری جوانان از جوانی امام علی(ع)

بخش‌هاي زندگي آن حضرت در اين عالم اگر‌چه مجموع آن از جهت طول زمان شصت و سه سال بوده است، ولي از جهت عرض و کيفيت از  شصت و سه ميليون سال و بيشتر و بيشتر عريض‌تر و پهناورتر است. آنچه به عمر انسان شرف و ارزش مي‌دهد درازي زمان آن نيست، حيات بشر به ظهور خصايص عالي انسانيت و جمال آدميّت ارزش و معنا مي‌يابد.

شما جوانان عزيز، سزاوار است که دوره جواني امام علي(ع) را الگو و سرمشق خود قرار دهيد؛ نوجواني و جواني علي(ع) بخش‌ها و

 

سرگذشت‌هاي بسياري دارد که همه جوانان را به سير و حرکت به سوي مقامات رفيعه انسانيّت، ايمان، مقاومت و استقامت بسيج و تشويق مي‌کند.

علي(ع) نوجوان و جوان بود که در ميدان‌هاي جهاد و دفاع از اسلام فداکارانه با شجاعان بزرگ زمان دست‌وپنجه نرم مي‌کرد و آنان را به خاک هلاک مي‌انداخت.

در غزوه بدر، احد، احزاب، خيبر و غزوات ديگر که شرکت داشت جوان بود. در جواني در ليلة المبيت شبي که کفّار تصميم به قتل پيغمبر خدا داشتند در جاي آن حضرت خوابيد. در واقعه مباهله که با پيغمبر(ص) به فرمان خدا شرکت داشت جوان بود. وقتي که در رکوع، انگشتر خود را به سائل بخشيد و آيه ﴿إِنَّمَا وَليُّكُمُ اللّٰه...﴾[1] در شأن او نازل شد جوان بود. در آن زمان که طعام خود را به مسکين، يتيم و اسير مي‌داد و آنها را بر خود مقدم مي‌کرد[2] جوان بود. در جواني روزهايش به روزه‌داري و شب‌هاي او به تهجّد، عبادت و شب زنده‌داري مي‌گذشت.

روزي در نوجواني و جواني بر او نگذشت که به فضيلت‌ها، مقامات و موضع‌هاي خداپسندانه مشحون نباشد. حيات جواني و نوجواني علي(ع) بايد براي همه جوانان سرمشق و راهنما باشد. بسياري از

 

سوابق و مناقب که از علي(ع) نقل مي‌شود از جواني ايشان است. او جوان بود ولي اگر ايمانش را با ايمان همه سالمندان صحابه مي‌سنجيدند بر همه برتري داشت، بلکه سنگين‌تر از آن بود که با ايمان آنها سنجيده شود؛

لعل و مرجان را چه کس گفته است بهتر از خزف
جــان عِلوي را چه کس سنجيد با نقـش جــدار
 

در اينجا به همين مناسبت کلام را به اين سه بيت به پايان مي‌رسانم:

يَقُولُونَ لِي فَضِّـلْ عَلِيّـاً عَلَيْـهِمْ
فَلَسْتُ أَقُولُ التِّبْرُ أَعْلَى مِنَ الحْصَـا
 

أَلَم تَرَ أَنَّ السَّيْـفَ يَزْرى بِحَــدِّهِ
مَقَالُكَ هذَا السَّيفُ أَحْدَى مِنَ العَصَا
 

إِذَا أَنا فَضَّلْتُ عَلِيّـاً عَلَـــيْهِمْ
أَکُـنْ لِلَّذي فَضَّـلْتُهُ مُتَنَقِّصــاً»[3]
 

از خداوند متعال براي همه جوانان، دانش‌آموزان و دانشجويان، توفيق در راه شناخت آن امام بزرگوار و پيروي واقعي از آن حضرت را خواستارم.

 

[1]. مائده، 55. «ولی شما تنها خداست و رسول او و کسانی که ایمان آورده‌اند؛ همان‌ها که نماز را برپا می‌دارند، و در حال رکوع زکات می‌دهند».

[2] . انسان، 8.

[3]. افندی اصفهانی، رياض العلماء، ج5، ص504. «به من می‌گویند علی× را بر آنها برتری ده، پس من نمی‌گویم طلا از سنگریزه بالاتر است؛ آیا نمی‌بینی شمشیر با دَم خود می‌بُرّد تو می‌گویی این شمشیر بُرّنده‌تر از عصا است! وقتی من علی× را بر آنها برتری دهم درباره آنکه او را برتری داده‌ام فروگذاری و تنقیص کرده‌ام».

موضوع: 
نويسنده: