وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
يكشنبه: 3/بهم/1400 (الأحد: 19/جمادى الآخر/1443)

مشکل حکومت

در گذشته و حال يکي از مهم‌ترين اموري که همواره افکار بشر را از حاکم و محکوم به خود مشغول ساخته است، مسئله رهبري و زمامداري جامعه و چگونگي حکومت، سيستم اداره امور، تشکيلات انتظامي و قضایي و بخش‌هاي ديگر است که هنوز هم افکار نسبت به آن هماهنگ نشده و هنوز هم يکي از علل بزرگ و بلکه بزرگ‌ترين علت اختلافات و جنگ‌ها است.

در هنگام ظهور خورشيد جهان‌تاب اسلام هم دنيا با همين مشکـل روبرو بوده و با اينکه همه در لزوم وجود نظام و رهبري جامعه تقريباً اتفاق‌نظر داشته‌اند در نوع اين نظام و روش اداره و گزينش رهبر اختلاف‌نظر بوده و هست.

پس اسلام که آن را آييني جهاني مي‌دانيم و معتقديم که براي اداره دنيا و آخرت آمده چگونه ممکن است به اين مشکل بي‌اعتنا مانده و تعيين تکليف اين‌چنين برنامه خدايي را بر عهده انسان‌هايي جدال‌گر واگذارده باشد؟

اگر مسئله حکومت بر اساس صحيح پي‌ريزي نشود، ساير احکام و

 

برنامه‌هاي علمي، تربيتي، سياسي و مدني دين به‌‌طور کامل اجرا نمي‌شود و در حدودي هم که اجرا شود داراي فوايد همه‌جانبه نخواهد بود. از اين جهت است که برحسب احاديث، معرفت امام وقت واجب[1] و ولايت از اهمّ ارکان و اساس اسلام است.[2]

پس به اين نتيجه مي‌رسيم که اسلام، سبک و سيستم حکومت و کيفيت سازمان آن را کوچک نشمرده و از چنين نقص بزرگي منزّه و مبرّا است و البته اصلاح امر حکومت، مثل اصلاح ساير امور جزء برنامه‌هاي اساسي اسلام قرار دارد و اسلام شرايط زمامداري، روابط ملت و حکومت و حدود اختيارات زمامداران را معين کرده است.

 

[1]. صدوق، کمال ‌الدین، ص409؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج3، ص18؛ مجلسی، بحار الانوار، ج8، ص368.

[2]. کلینی، الکافی، ج2، ص18؛ مجلسی، بحار الانوار، ج65، ص329.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: