رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/03/2
نسخه مناسب چاپSend by email
توصیه های مهمّ آیت الله العظمی صافی به نماینده ویژه سازمان ملل متّحد در امور عراق

 

آقای نیکلای ملادنوف نماینده ویژه دبیر کلّ سازمان ملل متحد در امور عراق با حضور در بیت مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار کرد.

در ابتدای این ملاقات، آقای ملادنوف با تشکر از معظم له بابت اجازه تشرّف به محضر ایشان، گزارشی از فعالیت ها و برنامه های خود در عراق ارائه نمود.

آیت الله العظمی صافی نیز با تشکر از وی، توصیه های مهمّی به ایشان ارائه فرمودند.

معظم له با اشاره به وجود انسجام قوی بین ملت ایران و عراق فرمودند: انسجام و اتحادی که بین ملّت ایران و عراق وجود دارد، از ابتدا بوده؛ هنوز هم وجود دارد و در آینده هم خواهد بود. ما و مردم عراق با هم هستیم.

مرجع عالیقدر در بخشی از بیانات خود با اشاره به فتنه داعش بیان داشتند: فتنه ای که به واسطه گروه داعش ایجاد شده است نه تنها برای عراق بلکه برای همه کشورهای جهان و همه ملّت ها خطرناک است و در صورتی که این وضعیت ادامه پیدا کند، تمام دنیا گرفتار آن خواهند شد؛ لذا لازم است جهانیان در مقابل این گروه خطرناک دور از شئون انسانیت، موضع محکمی بگیرند.

معظم له در پاسخ به آقای ملادنوف درباره چگونگی ایجاد اتّحاد بین قبایل عراق افزودند: بین مردم و قبایل عراقی از ابتدا، اتحاد وجود داشته است؛ فقط داعش و حامیان و مسبّبان آنها سبب بروز این وقایع شده که با از بین رفتن اینها، وضعیت به قبل برخواهد گشت.

آیت الله العظمی صافی ضمن تقدیر از مواضع حکیمانه حضرت آیت الله سیستانی فرمودند: شما ملاحظه کردید که چطور حضرت آیت الله سیستانی همه را به اتّحاد و همبستگی دعوت کردند و ملّت عراق هم دور محور ایشان جمع شدند. اصلاً اهتمام علما و روحانیت به حفظ اتّحاد و اجتناب از هر گونه اختلافی است که موجب فساد گردد.

ایشان در ادامه با اشاره به تعالیم و دستورات اسلام فرمودند: ما خیر تمام مردم دنیا را می خواهیم و همگان را به صلح و آرامش و همزیستی در کنار هم در جهانی دور از خشونت و ظلم و فساد دعوت می کنیم.

معظم له با اشاره به سخنان نماینده دبیر کل سازمان ملل نسبت به وجود آوارگان عراقی فرمودند: ما بیشتر از آنچه در تصوّر است با آنان همکاری می کنیم و اهتمام داریم تا خدمات بهتری به آنها انجام شود. این کار وظیفه انسانی و اسلامی ماست و فرقی نمی کند که این خیرخواهی و کمک برای مردم عراق باشد و یا دیگر کشورها.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه های خود، خطاب به آقای ملادنوف بیان داشتند: شما به عنوان نماینده دبیر کل سازمان ملل از اعضای این سازمان بخواهید در مواضعی که دارند بسیار واضح و آشکار همگان را نسبت به فتنه داعش آگاه سازند و به همگان بگویند که این خطر برای تمام جهانیان است و باید با آنها مقابله نمایند و شرّ آنها را از سر مردم دنیا کوتاه کنند و در این زمینه، سازمان ملل باید به وظیفه اصلی خود عمل نماید.

در پایان این دیدار، معظم له ضمن مسألت موفقیت برای ایشان در انجام مأموریت، برای رفع ظلم و ستم گروه های تکفیری و تروریستی دعا فرمودند.

 

 

موضوع: