رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
بیانات مهمّ آیت الله العظمی صافی در دیدار رییس دانشگاه الزیتونة تونس

 

آقای دکتر استاد هشام قریسه رییس دانشگاه الزیتونة تونس به همراه حجة الاسلام والمسلمین آقای مبلّغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی امروز با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظم له دیدار و گفتگو کردند.

دکتر هشام قریسه در ابتدای این دیدار با ابراز مسرّت و خوشحالی از ملاقات با این مرجع عالیقدر گفت: ما در ایران خود را غریب نمی بینیم. من به نقاطی از ایران که سفر کردم، مردم با اخلاق و با ایمان و مهمان نواز کشور اسلامی شما را دیدم و برایم بسیار جالب و شگفت انگیز بود به طوری که خودمان را جدا از آنها ندانسته و با هم متّحد و هماهنگ می بینیم.

ایشان ادامه داد: ملاقات با شخصیت بزرگی همچون حضرتعالی برای من باعث مباهات و افتخار و بسیار مغتنم است و از اینکه فرصت این ملاقات را برای بنده فراهم کردید، تشکر می کنم.

مرجع عالیقدر نیز با اظهار خوشحالی و مسرّت از دیدار با دکتر هشام قریسه فرمودند: بنده از ایام جوانی با دانشگاه الزیتونة و علمای بزرگ آنجا آشنایی داشته و آثار برخی از آنان مثل ابن عاشور را مطالعه نموده ام، حتی مکاتباتی بین بنده و ایشان حدود 60 سال قبل صورت گرفته است و امیدوارم که ارتباط بین مراکز علمی مسلمانان استمرار داشته باشد.

معظم له در قسمت دیگری از بیانات خود با اشاره به فعالیت های گروه های تکفیری و افراطی که از اسلام و معانی بلند آسمانی آن فاصله دارند و در جهل و تاریکی به سر می برند افزودند: اینها کسانی هستند که می خواهند بین مسلمانان اختلاف انداخته و آنان را از اسلام حقیقی جدا کنند و چهره رحمانی اسلام عزیز را مشوّش و مخدوش نشان دهند. وظیفه همه علمای بزرگ اسلام این است که با درایت کامل، فتنه های به وجود آمده اخیر در جهان اسلام را خاموش نموده و جهانیان را با بیانیه ها و اعلامیه های صلح و دوستی قرآن کریم آشنا سازند. در این موقعیت حساس ارتباط بین علمای اسلام و مراکز دانشگاهی لازم است و هر چه بیشتر باید در این مسیر حرکت نمود که پیامبر عالیقدر اسلام و قرآن کریم از ما همین را می خواهند.

در ادامه این دیدار، مرجع عالیقدر با خواندن اشعاری از دانشمندان مسیحی و نیز دانشمندان بزرگ اهل سنّت فرمودند: در جایی که بزرگان ادیان دیگر، در عظمت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و اسلام عزیز چنین اشعاری را سروده و واقعیت ها را بیان کرده اند، چرا ما مسلمانان در مقابل دشمنان با استفاده از تعالیم و دستورات قرآن و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با هم متّحد نباشیم و این عظمت را حفظ نکنیم؟

آیت الله العظمی صافی در پایان این دیدار، ضمن اهدای برخی آثار خود به ایشان، آرزوی توفیقات بیشتر برای دکتر هشام قریسه و عزّت و سربلندی بیش از پیش جامعه اسلامی را از خداوند متعال مسألت نمودند.

لازم به ذکر است که این دیدار در فضایی بسیار صمیمانه انجام شد و رییس دانشگاه الزیتونة تحت تأثیر وضعیت روحانی و علمی این مرجع عالیقدر و نیز سادگی زندگی و بیت معظم له قرار گرفتند.

موضوع: