وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت اللّه العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف به همايش ملّي امر به معروف و نهي از منكر/شاهرود، شعبان المعظم 1435

بسم اللّه الرحمن الرحيم
قال الله الحكيم في كتابه الكريم:
«وَ لْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
از بزرگواراني كه در اين همايش با عظمت شركت كرده و نسبت به وظيفه بزرگ اسلامي امر به معروف و نهي از منكر تا اندازه اي اداء تكليف نموده اند، تقدير و تشكّر مي شود.
  شايد براي بسياري، موجب شگفتي و تعجّب است كه در ميان اين همه همايش هايي كه در كشور انجام مي گيرد و مي توان گفت كه بعضي از آنها نه تنها فايده اي براي مملكت ندارد بلكه شايد آثار سوء هم داشته باشد كه هدر نمودن بيت المال يكي از آثار آن است، همايشي به نام «همايش ملّي امر به معروف و نهي از منكر» برگزار مي شود و بايد ديد كه آيا رسانه ملّي و روزنامه ها به همان اندازه كه از آن همايش ها، با سر و صدا و تشريفات نام مي برند و ترويج مي نمايند، به اين همايش هاي ديني هم توجّه دارند يا خير؟

  آنچه كه لازم است به عنوان تذكّر عرض شود اين است كه جامعه اي حيات دارد كه در آن نظارت عمومي و توجّه به كارهاي خوب و سازنده و نيز اجتناب و دوري از كارهاي زشت و خلاف وجود داشته باشد و اجتماع، به عنصر مهم نظارت و اشراف بر امور مردم نياز دارد كه مي توان گفت: تكامل واقعي اجتماع و اصلاح امور از نتايج مهم اين نظارت عمومي مي باشد.

  دين مقدّس اسلام جامعه را به هر مصلحت و كار نيكي فرمان داده و از هر مفسده و كار زشتي نهي فرموده است و تأكيدات و ترغيبات زيادي نسبت به امر به معروف و نهي از منكر دارد و آن را وظيفه همگان مي داند.
  در روايتي از حضرت اميرالمؤمنين علي عليه السلام نقل شده است كه مي فرمايد: «وَ مَا أَعْمَالُ الْبِرِّ كُلّهَا وَ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللهِ عِنْدَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْي عَن الْمُنْكَرِ إِلَّا كَنَفْثَةٍ فِي بَحْرٍ لُجِّي» تمام كارهاي خوب و جهاد در راه خداوند در مقابل امر به معروف و نهي از منكر مانند قطره آبي است در مقابل اقيانوس پهناور.
  اين حديث شريف و احاديث ديگر به مسلمانان هشدار مي دهد كه اگر در جامعه اي امر به معروف و نهي از منكر از بين برود، آن جامعه مرده است و مردم آن حيات واقعي ندارند.
  در حديث شريف ديگري آمده است: «مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَر بِقَلبِهِ و يَدِهِ وَ لِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ» كسي كه ترك نهي از منكر نمايد و با دست و زبان و حتّي با قلب، انكار منكر ننمايد، اين شخص مانند مرده اي است كه در بين زندگان راه مي رود.
امروز جامعه و كشور اسلامي ما كه وارث خون پاك شهيدان مي باشد و پاسدار انقلاب عظيم اسلامي است، بيش از هر چيز ديگر به اين وظيفه بزرگ احتياج دارد.
مسئولان مملكت ما بايد بدانند كه اگر مي خواهند اصول و ارزش هاي واقعي اسلامي در اين نظام حفظ شود بايد به اين وظيفه الهي بيشتر اهميت دهند. وضعيت بدحجابي در شأن اين كشور بزرگ و مردم با عظمت اين مملكت
نمي باشد.
به هوش باشيد كه هر چه از احكام مترقّي اسلام تنازل كنيم، غير از ذلّت و خواري چيز ديگري عائد ما نخواهد شد.
كشور ما عزيز است تا وقتي كه حاكميت اسلام و دستورات شرع مقدّس كه همه حافظ و نگهبان حقوق واقعي
انسانها است در آن مراعات شود.
اينجانب از تمام كساني كه به اين امر مقدّس توجه دارند و در حدّ توان خود قلب مقدّس ولي الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا را با كارهاي خود خرسند مي نمايند، تقدير و تشكّر مي نمايم. انشاء الله تعالي همه سربلند و موفّق و مؤيد باشيد؛ إِنْ تَنْصُرُوا اللهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدَامَكُم
26 شعبان المعظم 1435
لطف الله صافي

موضوع:

پنجشنبه / 5 تير / 1393