پنجشنبه: 1402/07/6

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت اللّه العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف به سومين سوگواره «نگين شكسته»/مشهد مقدس .جمادي الاولي 1435

بسم الله الرحمن الرحیم

اللّهم صلّ علی محمّد و أهل بیته و صل علی البتول الطاهرة الصدیقة المعصومة التقیة النقیة الرضیة المرضیة المظلومة المقهورة، المغصوبة حقّها، الممنوعة إرثها، المكسورة ضلعها، المظلوم بعلها، المقتول ولدها، فاطمة بنت رسولك و بضعة لحمه، حبیبة المصطفی و قرینة المرتضی و علی أبیها و بعلها و بنیها.
عرض ادب و احترام دارم به عزیزانی كه در این محفل با عظمت و باشكوه شركت كرده و خدمتگزاری به آستان نورانی فاطمی شامل آنها شده است.
حقیر با زبان الكن و بیان ناقص و با اعتراف به بضاعت مزجاة، در خود نمی بینم كه عرضی داشته باشم؛ فقط از باب اینكه اسم حقیر در زمره جارو كشان و خادمان بارگاه ملك پاسبان آستان مقدّس فاطمی ثبت شود، عرض اخلاص و چاكری می نمایم:

أهدت سلیمان یوم النَّحل نملته ******** رِجلَ الجراد الّتی قَد كان فی فیها

تـرنّـمت بفصیح القول و اعتذرت ******** إنّ الهـــــدایا عَلی مِقـدارِ مُهدیها
حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها در حقیقت نسخه مطابق با اصل پدر بزرگوار خودش حضرت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله هستند و در بین اهل بیت علیهم السلام، مقام و عظمت خاصی دارند كه همه ائمه علیهم السلام به وجود ایشان افتخار می‌كنند.
آن وجود مقدّس برای همه اهل بیت علیهم السلام حجت است، یعنی برای حقانیت خودشان و برای بطلان غاصبان و ستمگران به وجود آن بزرگوار احتجاج می‌كنند. همه اهل بیت علیهم السلام حجت هستند، ولی حضرت زهرا سلام الله علیها از این جهات، حجیّتش از همه بیشتر است.
ایشان، امامت به معنای علم و هدایت را حائز بود و به عنوان بانوی اول اسلام در عفاف و عصمت و كرامت، وجودش الگو و اسوه است. حضور در جاهایی كه مختص به مردان است برای بانویی مانند او تنازل از مقام اجل و امنع و اقدس اوست.
یكی از معجزات حضرت زهرا علیهاالسلام خطبه بالبدیهة آن حضرت بود كه در آن جوّ اختناق و كودتای بزرگی كه شده بود، با آن مصیبت جانكاه و عظمای ارتحال نبیّ گرامی اسلام و مصایب دیگر، این خطبه را كه در اوج فصاحت و بلاغت است انشاء فرمود.
فضایل آن حضرت بسیار زیاد است؛ همین حدیث مشهور كه «إِنَّ اللهَ تَعالى یَغْضبُ‏ لِغَضَبِ‏ فَاطمةَ وَ یَرْضَى لِرِضَاهَا» در عین اختصار، معنای والا و مهمی دارد. حقائق مهم ولایی تا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف از این روایت استفاده می‌شود.
در حدیث دیگری داریم كه حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله هنگامی كه می‌خواستند حبیبه خود را دلداری و تسكین خاطر بدهند می‌‌فرمودند:
«أبشری یا فَاطِمة إنّ المَهْدِیّ منك»
این بسیار مهم است كه شخص اول عالم امكان، برای آرامش روان و آماده‌ساختن دختر عزیز خود برای تحمّل مصایبی كه پیش می‌آید این‌گونه دلداری می‌دهند كه مهدی از توست، یعنی همه از تو و برای توست و سیر جهان به سوی تو، و پیروزی حق بر باطل و نور بر ظلمت برای تو است.
نكته مهم دیگری كه باید عرض شود گرامی‌داشت فاطمیه است. مواضع فاطمه سلام الله علیها، سیره و زهد فاطمه، عبادت فاطمه، علم و حكمت فاطمه علیها السلام باید همیشه جزء برنامه‌ها باشد و در سخنرانی‌ها، تألیفات و در هر فرصت مناسبی باید آن را بازگو كرد.
باید در این فاطمیه‌ها، شخصیّت ملكوتی آن حضرت تجلیل و تعظیم شود. امروز ما به تأسی به آن بانوی بزرگ اسلام احتیاج داریم. جامعه ما به پیروی از روش همسرداری و تربیت فرزند - كه آن حضرت بهترین طریقه و روش را داشتند- احتیاج دارد. كلمات آن حضرت باید سرمشق زندگی همه بانوان و بلكه مردان باشد.
آری! فاطمیه یك تاریخ است، ‌فاطمیه یعنی فریاد بر سر ظالمان، فاطمیه یعنی جهاد و فاطمیه یعنی روز حكومت الهی حضرت مهدی علیه السلام.
و هم باید گفت: فاطمیه عاشوراست، ‌فاطمیه شب قدر است، فاطمیه غدیر و نیمه شعبان است و فاطمیه یعنی روز پیروزی حق بر باطل.
و شما خدمتگزاران با اخلاص، قدر و منزلت خود را بدانید و خدا را بر این نعمت بزرگ و بر این سِمَت فاطمی شاكر باشید و خادمین سوگواره «نگین شكسته» كه در شهر مقدّس مشهد در جوار مضجع نورانی حضرت ثامن الائمة علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیة و الثناء برگزار می شود بر این افتخار بزرگ بر خود ببالند و قدردان آن باشند.
درود خداوند بر فاطمیون. سلام و رحمت خداوند بر هیئت های عزادار فاطمی و السلام علیكم و رحمة الله و بركاته
لطف الله صافی
12 جمادی الاولی 1435
 

جمعه / 23 اسفند / 1392