وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
پنجشنبه: 1400/11/7

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت اللّه العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف به سومين سوگواره «نگين شكسته»/مشهد مقدس .جمادي الاولي 1435

بسم الله الرحمن الرحيم

اللّهم صلّ علي محمّد و أهل بيته و صل علي البتول الطاهرة الصديقة المعصومة التقية النقية الرضية المرضية المظلومة المقهورة، المغصوبة حقّها، الممنوعة إرثها، المكسورة ضلعها، المظلوم بعلها، المقتول ولدها، فاطمة بنت رسولك و بضعة لحمه، حبيبة المصطفي و قرينة المرتضي و علي أبيها و بعلها و بنيها.
عرض ادب و احترام دارم به عزيزاني كه در اين محفل با عظمت و باشكوه شركت كرده و خدمتگزاري به آستان نوراني فاطمي شامل آنها شده است.
حقير با زبان الكن و بيان ناقص و با اعتراف به بضاعت مزجاة، در خود نمي بينم كه عرضي داشته باشم؛ فقط از باب اينكه اسم حقير در زمره جارو كشان و خادمان بارگاه ملك پاسبان آستان مقدّس فاطمي ثبت شود، عرض اخلاص و چاكري مي نمايم:

أهدت سليمان يوم النَّحل نملته ******** رِجلَ الجراد الّتي قَد كان في فيها

تـرنّـمت بفصيح القول و اعتذرت ******** إنّ الهـــــدايا عَلي مِقـدارِ مُهديها
حضرت صديقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله عليها در حقيقت نسخه مطابق با اصل پدر بزرگوار خودش حضرت خاتم الانبياء صلي الله عليه و آله هستند و در بين اهل بيت عليهم السلام، مقام و عظمت خاصي دارند كه همه ائمه عليهم السلام به وجود ايشان افتخار مي‌كنند.
آن وجود مقدّس براي همه اهل بيت عليهم السلام حجت است، يعني براي حقانيت خودشان و براي بطلان غاصبان و ستمگران به وجود آن بزرگوار احتجاج مي‌كنند. همه اهل بيت عليهم السلام حجت هستند، ولي حضرت زهرا سلام الله عليها از اين جهات، حجيّتش از همه بيشتر است.
ايشان، امامت به معناي علم و هدايت را حائز بود و به عنوان بانوي اول اسلام در عفاف و عصمت و كرامت، وجودش الگو و اسوه است. حضور در جاهايي كه مختص به مردان است براي بانويي مانند او تنازل از مقام اجل و امنع و اقدس اوست.
يكي از معجزات حضرت زهرا عليهاالسلام خطبه بالبديهة آن حضرت بود كه در آن جوّ اختناق و كودتاي بزرگي كه شده بود، با آن مصيبت جانكاه و عظماي ارتحال نبيّ گرامي اسلام و مصايب ديگر، اين خطبه را كه در اوج فصاحت و بلاغت است انشاء فرمود.
فضايل آن حضرت بسيار زياد است؛ همين حديث مشهور كه «إِنَّ اللهَ تَعالى يَغْضبُ‏ لِغَضَبِ‏ فَاطمةَ وَ يَرْضَى لِرِضَاهَا» در عين اختصار، معناي والا و مهمي دارد. حقائق مهم ولايي تا حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف از اين روايت استفاده مي‌شود.
در حديث ديگري داريم كه حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله هنگامي كه مي‌خواستند حبيبه خود را دلداري و تسكين خاطر بدهند مي‌‌فرمودند:
«أبشري يا فَاطِمة إنّ المَهْدِيّ منك»
اين بسيار مهم است كه شخص اول عالم امكان، براي آرامش روان و آماده‌ساختن دختر عزيز خود براي تحمّل مصايبي كه پيش مي‌آيد اين‌گونه دلداري مي‌دهند كه مهدي از توست، يعني همه از تو و براي توست و سير جهان به سوي تو، و پيروزي حق بر باطل و نور بر ظلمت براي تو است.
نكته مهم ديگري كه بايد عرض شود گرامي‌داشت فاطميه است. مواضع فاطمه سلام الله عليها، سيره و زهد فاطمه، عبادت فاطمه، علم و حكمت فاطمه عليها السلام بايد هميشه جزء برنامه‌ها باشد و در سخنراني‌ها، تأليفات و در هر فرصت مناسبي بايد آن را بازگو كرد.
بايد در اين فاطميه‌ها، شخصيّت ملكوتي آن حضرت تجليل و تعظيم شود. امروز ما به تأسي به آن بانوي بزرگ اسلام احتياج داريم. جامعه ما به پيروي از روش همسرداري و تربيت فرزند - كه آن حضرت بهترين طريقه و روش را داشتند- احتياج دارد. كلمات آن حضرت بايد سرمشق زندگي همه بانوان و بلكه مردان باشد.
آري! فاطميه يك تاريخ است، ‌فاطميه يعني فرياد بر سر ظالمان، فاطميه يعني جهاد و فاطميه يعني روز حكومت الهي حضرت مهدي عليه السلام.
و هم بايد گفت: فاطميه عاشوراست، ‌فاطميه شب قدر است، فاطميه غدير و نيمه شعبان است و فاطميه يعني روز پيروزي حق بر باطل.
و شما خدمتگزاران با اخلاص، قدر و منزلت خود را بدانيد و خدا را بر اين نعمت بزرگ و بر اين سِمَت فاطمي شاكر باشيد و خادمين سوگواره «نگين شكسته» كه در شهر مقدّس مشهد در جوار مضجع نوراني حضرت ثامن الائمة علي بن موسي الرضا عليه آلاف التحية و الثناء برگزار مي شود بر اين افتخار بزرگ بر خود ببالند و قدردان آن باشند.
درود خداوند بر فاطميون. سلام و رحمت خداوند بر هيئت هاي عزادار فاطمي و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
لطف الله صافي
12 جمادي الاولي 1435
 

موضوع:

جمعه / 23 اسفند / 1392