وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
پنجشنبه: 1400/11/7

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف به نشست علمي اساتيد محترم قرآني حوزه علميه قم

* قرآن كريم پيش از آن كه كتاب چهارده قرن قبل و كتاب جوامع كوچك دنيا باشد، كتاب امروز و جامعه بزرگ جهاني است و پيش از آن كه كتاب امروز باشد، كتاب فرداها و عصرهاي آينده است.
* امروز مي توان با صداي بلند و رسا به مسلمانان بلكه به مردم جهان اعلام نمود كه يگانه راه جبران خسارت ها و ترميم ضعف ها، بازگشت به قرآن است.
* بايد به هشدار حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله در حديث متواتر ثقلين توجه داشته باشيم كه پرواز به سوي مدارج و معارج قُرب الهي با دو بال محكم قرآن و عترت صورت مي گيرد و با ترك هر كدام، پرواز امكان پذير نيست.

 

 


 

بسم اللّه الرحمن  الرحيم
الحمدلله رب العالمين والصلوة والسلام علي سيد الأنبياء والمرسلين أبي القاسم محمد وآله الطيبين الطاهرين سيما بقية الله في الأرضين و اللّعن علي أعدائهم اجمعين.
قال الله الحكيم في كتابه الكريم:
«يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ شِفَاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ»
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
  با عرض ادب و احترام به حضرات علما، فضلا و دانشمندان محترمي كه زينت افزاي اين جلسه شريف قرآني هستند و با تجليل از مقام عالي مفسران گران قدري كه خدمات بسيار زيادي به جوامع علمي و مراكز ديني و مذهبي نموده و جهان علم و دانش، مديون آن بزرگان است.
  توفيق بزرگي را كه براي اساتيد عالي قدر حوزه علميه قم به دست آمده كه به تفسير قرآن كريم اهميت داده و از اين نعمت بزرگ الهي؛ هم خود و هم طلاب محترم استفاده مي نمايند تبريك عرض نموده و موفقيت بيشتر اين عزيزان را از خداوند متعال مسألت دارم. حقير هم فرصت را غنيمت شمرده، عرايضي را تقديم محضر مي كنم:
قرآن كريم يگانه اثر بي همتا و باقي و پايدار رسالت خدا و وحي نازل بر تمام انبيا و معجزه جاويد دين اسلام است. از طرفي، برهان حقانيت همه اديان حقه آسماني و عالم غيب و نور هدايت و شفا و رحمت براي جهانيان است.
قرآن كريم پيش از آن كه كتاب چهارده قرن پيش و كتاب جوامع كوچك دنيا باشد، كتاب امروز و جامعه بزرگ جهاني است و پيش از آن كه كتاب امروز باشد، كتاب فرداها و عصرهاي آينده است.
مجد و عظمت مسلمانان در گذشته و امروز، همه در سايه تعاليم قرآن است و هر سستي و كمبودي كه در هر عصر و زمان در اركان جامعه مسلمين پيدا شده، در اثر دوري از قرآن و هدايت هاي آن بوده و هست.
امروز مي توان با صداي بلند و رسا به مسلمانان بلكه به مردم جهان اعلام نمود كه يگانه راه جبران خسارت ها و ترميم ضعف ها، بازگشت به قرآن است.
و لذا مي توان گفت: بهترين خدمت به جوامع به خصوص نسل جوان، قرآني شدن و قرآني ساختن جامعه است. هدايت هاي قرآن را بايد همه جا ببريم و همه جا با قرآن باشيم. در خانه ها، مدارس، دانشگاه ها، حوزه ها، مؤسسات و ادارات، بازارها و در شهرها و روستاها، همه جا بايد قرآن را ببريم و همه را با قرآن آشنا سازيم.
همه بايد به قرآن استشهاد كنند و از قرآن الهام بگيرند. كلام همه بايد قرآني باشد؛ شعار همه بايد قرآني باشد؛ هدف و مقصد همه بايد قرآني باشد و مبلّغان ما بايد مبلّغان قرآني باشند و از قرآن بگويند.
استاد حوزه و دانشگاه بايد از قرآن بگويند و دانشجو و طلبه را به فهم و تدبّر در معارف نوراني آن سوق دهند. البته واضح است كه در اين حركت بزرگ، بايد به هشدار حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله در حديث متواتر ثقلين توجه داشته باشيم كه پرواز به سوي مدارج و معارج قرب الهي با دو بال محكم قرآن و عترت صورت مي گيرد و با ترك هر كدام، پرواز امكان پذير نيست و خوشبختانه امروز حوزه هاي علمي ما از اين دو ركن بزرگ اسلامي استفاده ها نموده و اساساً پايه هاي معرفتي حوزه بر آنها نهاده شده است و اساتيد بزرگوار حوزه به آنها توجه كامل دارند.
در نهايت از حركت زيبا و با عظمتي كه در حوزه هاي علميه ايجاد شده است و اساتيد معظم خودشان را موظف به نشر و ترويج معارف وحياني اين كتاب مقدس و معارف نوراني اهل البيت عليهم السلام مي دانند و نيز استقبال خوبي كه طلاب عزيز از آن داشته و در كلاس هاي تفسير شركت فعال دارند تقدير و تشكر مي نمايم؛ انشاء الله تعالي همه مورد عنايت خاصه حضرت ولي الله الاعظم قطب عالم امكان عجل الله تعالي فرجه الشريف قرار گرفته و قلب مقدس آن امام عزيز از همگان مسرور و خوشنود باشند.
انشاء الله تعالي هميشه در ظل بلند قرآن بوده و با تمسّك به عِدل قرآن اهل البيت عليهم السلام موفق باشيد.
والسلام عليكم و رحمة الله
24 محرم الحرام 1435
لطف الله صافي

 

موضوع:

پنجشنبه / 7 آذر / 1392