وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت الله العظمي صافي به همايش سفيران ولايت در تجليل از صحيفه سجاديه

بسم الله الرحمن الرحيم

 قال اللّه تعالى : «ادْعُونِي   أَسْتَجِبْ  لَكُمْ »

با سلام و احترام به عزيزان شركت‌كننده در اين همايش روحاني و معنوي كه با عطر دل‌نشين صحيفه سجاديه معطّر گشته و با نورانيت ادعيه مأثوره از ائمه معصومين عليهم السلام منوّر گرديده است.
در درجه اول بايد اذعان و اعتراف داشته باشيم كه زبان ما الكن و ناتوان است از اينكه درباره اين كتاب بزرگ تربيتي، علمي و معرفتي - كه آن را به حق، زبور آل محمد عليهم السلام ناميده‌اند- سخني عرض كنيم ولي از اين باب كه «ما لا يُدرَك كُلُّه لا يُترَك كلُّه» مطالبي را فقط به عنوان تذكر و يادآوري براي دوستان عرض مي‌كنم:
كتاب صحيفه سجاديه كه از لسان مبارك امام زين العابدين سيد الساجدين و نور العارفين حضرت علي بن الحسين عليه السلام در مقام عبوديت، خضوع و خشوع به درگاه ذات لايزال الهي با حالت ابتهال و تضرّع و زاري عرض شده است همه‌اش براي انسان‌هاي تشنه‌ي معارف زلال توحيدي، درس و حكمت و دانش است؛ درس خداشناسي، پيامبر شناسي و امام شناسي؛ درس مكارم بزرگ اخلاقي، درس سخن‌گفتن انسان نيازمند با خالق هستي، درس عبوديت و بندگي‌نمودن، درس عزّت و شرف انساني، درس خدمت به بندگان، درس حرّيت و فداكاري، درس مبارزه با ظلم و ستمگري، درس رهايي از تعلّقات نفساني و مبارزه با هواي نفس، درس حقوق انسان‌ها بر يكديگر؛ حقوق پدر و مادر به فرزندان و حقوق فرزندان بر والدين و بالاخره درس بنده‌ي راستين خدابودن و انسان‌زيستن است.

امروز ما مي‌توانيم با سربلندي تمام به دنيا اعلام كنيم عالي‌ترين دانشگاه علم، معرفت و اخلاق در دين مقدس اسلام و آن هم در پناه كتاب شريف «صحيفه سجاديه» به روي همه شيفتگان اخلاق و معرفت گشوده شده و همه مي‌توانند در اين دانشگاه به فرا خور حال خود، كسب فيض نموده و معناي واقعي انسان‌بودن و راه درست و صحيح سعادت و تكامل را درك نمايند.

دعاهاي صحيفه سجاديه همه  به خصوص دعاي مكارم الاخلاق، منشور بلند زندگي و سند چشم‌انداز قرون و اعصار مردم دنيا مي‌باشد.
حوزه‌هاي علميه و دانشگاه‌هاي ما همه بايد درس صحيفه‌شناسي را سرلوحه دروس معرفتي و اعتقادي خود قرار دهند تا بتوانند به افق‌هاي بالاي معرفة الله و معرفت نفس برسند.
متأسفانه، ما و بسياري از مسلمانان از اين دستور بزرگ زندگي غافل گشته‌ايم. اگر همين دعاي مكارم الأخلاق براي ملت و دولت‌هاي اسلامي دستور العمل قرار مي‌گرفت اين همه جنايات، قتل، آدم‌كشي‌ها و بداخلاقي‌ها وجود نداشت.
شما امروز وضعيت بسيار اسفناك كشورهاي اسلامي را ببينيد. چرا بايد اين همه مسلمان‌كشي باشد؟!
چرا اين همه ذلّت و سرافكندگي در مقابل كفّار و دشمنان اسلام وجود دارد؟!
چرا اختلاف در ميان صفوف مسلمانان افتاده و دشمن از اين اختلافات كمال استفاده را مي‌برد؟!
آيا غير از اين است كه مسلمانان از معارف بلند قرآن كريم و اهل بيت عليهم‌السلام و ادعيه مأثوره دور گرديده‌‌اند؟!
در خاتمه از همه شركت‌كنندگان محترم در اين همايش مذهبي و علمي، كمال تقدير و تشكر مي‌گردد و مزيد توفيقات همگان را در خدمت به اسلام و نشر حقايق نوراني اهل بيت عليهم السلام در ظل عنايات حضرت بقية الاعظم ارواح العالمين له الفدا مسألت دارم وفّقكم الله لمرضاته. والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
26 شوال المكرم 1434
لطف الله صافي

 

 

موضوع: