وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي به همايش بزرگداشت آيت الله العظمي سيد نعمت الله جزائري اعلي الله مقامه الشريف

* مرحوم آيت الله العظمي سيد نعمت الله جزائري يكي از استوانه‌هاي مكتب جهاني علم و فقه و حديث و اجتهاد و تجسّم اخلاق اسلامي و در زهد و پارسايي و قناعت و مناعت طبع، كم‌نظير و در يك كلمه او نعمت بزرگ الهي براي مردم با ايمان و سالكان طريق هدايت و بندگي بود.
* مرحوم آيت الله العظمي جزائري در جمع‌آوري كتاب گران‌سنگ بحار الأنوار، يار و كمك‌كار بزرگي براي مرحوم علامه مجلسي ره بود.
* همايش تجليل از سيد نعمت الله جزائري و امثال آن آثار و بركات خوبي انشاءالله در شناختن علماء و مفاخر دين به نسل جديد دارد و از كوچكترين كارهايي است كه ما توانسته‌ايم در معرّفي آن بزرگواران انجام دهيم.


 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله رب العالمين و صلّي الله علي سيّدنا و نبيّنا حبيب اله العالمين أبي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين سيما بقية الله في الارضين.
قال   اللّه تعالى:
«ضَرَبَ   اللَّهُ   مَثَلاً  كَلِمَةً   طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ   أَصْلُها ثابِتٌ  وَ فَرْعُها فِي  السَّماء  تُؤْتي ‏ أُكُلَها  كُلَّ  حينٍ   بِإِذْنِ   رَبِّها»
السلام عليكم و رحمة الله
   با عرض ادب و احترام خدمت حضّار محترم، حضرات علماء اعلام و دانشمندان بزرگوار و نخبگاني كه در اين همايش باشكوه تشريف‌فرما شده‌اند مطالبي را به عرض مي‌رسانم:
   مدرسه عالي تشيّع و مكتب نوراني اهل البيت عليهم‌السلام در طول تاريخ و مرور اعصار، فرزانگان و رجال عظيم الشأن و علماي عالي‌مقامي را پرورش داده كه هر كدام در عصر خود از نوابغ و بزرگان عالم انسانيّت و خادمان حقيقي دانش و معرفت و اساتيد علوم و معارف و پاسداران دعوت انبياء و راهنماي به سوي خدا بوده‌اند.
   اين شخصيّت‌هاي ديني و استوانه‌هاي بزرگ ايمان، پاسدار ارزش‌هاي والا و حافظ حدود و ثغور صراط مستقيم و مانع از نفوذ شياطين و ابطال مبطلين و چراغ فروزان هدايت و تقوي و راستي و عدالت بوده‌اند.
   يكي از اين بزرگ‌مردان كه در آسمان علم و فقاهت و معارف قرآن و مكتب اهل بيت عليهم‌السلام مانند آفتاب درخشيد، بزرگ‌فقيه عاليقدر و محقّق عصر و صاحب كمالات بزرگ انساني و فضايل اخلاقي مرحوم آيت الله العظمي سيد نعمت الله جزائري اعلي الله مقامه الشريف بود.
   او يكي از استوانه‌هاي مكتب جهاني علم و فقه و حديث و اجتهاد بود كه به حق از مفاخر بزرگ شيعه و از پيروان راستين ائمه طاهرين صلوات الله عليهم اجمعين و تجسّم اخلاق اسلامي، و در زهد و پارسايي و قناعت و مناعت طبع كم‌نظير و در يك كلمه او نعمت بزرگ الهي براي مردم با ايمان و سالكان طريق هدايت و بندگي بود.
   مرحوم آيت الله العظمي جزائري صاحب ده‌ها كتاب نفيس فقهي، حديثي، تفسيري، اصولي و تاريخي بود كه هر كدام آنها از اهميت خاصي برخوردار و داراي ارزش والا و بالاي علمي است و نيز آن بزرگوار در جمع‌آوري كتاب گران‌سنگ بحار الأنوار، يار و كمك‌كار بزرگ براي مرحوم علامه مجلسي بود چنانچه خودش مي‌گويد: «من در وقت تأليف بحار الأنوار شب و روز در خدمت علامه مجلسي بودم و در حل بعض احاديث مشكله با همديگر بحث مي‌كرديم و هميشه در خدمت ايشان بودم.»
   اينجانب چه بگويم درباره چنين شخصيت بزرگ جهان علم و ادب كه به حق ستاره‌اي بود كه در آسمان مكتب حقه تشيع نورافشاني مي‌كرد و امروز ما در مقابل يك اين‌چنين بزرگاني قرار گرفته‌ايم. آيا مي‌توان حق آنان را به جامعه انسانيّت اداء نمود؟
   اين همايش و همايش‌هاي ديگر كه آثار و بركات خوبي انشاءالله در شناختن علماء و مفاخر دين به نسل جديد دارد از كوچكترين كارهايي است كه ما توانسته‌ايم در معرّفي آن بزرگواران انجام دهيم.
   آنان حق بزرگي دارند و ما انشاءالله بتوانيم افكار بلند و آرمان‌هاي مقدس آنان را براي تشنگان علم و ادب بازگو كنيم و الگوهاي بزرگ كمال و رشد و ترقّي بشريت را به مردم معرّفي نماييم.
   در پايان از تمام بزرگان و عزيزاني كه اين همايش با عظمت را برگزار نموده‌اند تقدير و تشكّر مي‌نمايم و توفيقات همگان را در ظلّ عنايات حضرت ولي الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا مسئلت دارم.
16ربيع الثاني1434/لطف الله صافي

 

 

موضوع:

چهارشنبه / 9 اسفند / 1391