وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت‌الله العظمي صافي به چهارمين همايش مذهبي تجليل از پيرغلامان، جوان‌غلامان، نوغلامان، سخنرانان و مدّاحان حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام/ قم 1434 هـ.ق

- نقش شاعران و مداحان در حركت‌هاي بزرگ تاريخ و اظهار حق و كوبيدن باطل و روشن نگه‌داشتن شعله‌هاي قيام حق عليه باطل، بسيار مهمّ و ارزنده‌ است.
- گدايي و چاكري درگاه حضرت سيد الشهداء عليه‌السلام، پادشاهي و بي‌نيازي از تمكّن‌هاي مادي و قدرت‌هاي ظاهري است.
- جامعه ما بايد جامعه حسيني باشد؛ ادارات، بازار، حوزه و دانشگاه همه بايد حسيني و عاشورايي باشد.


 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

«وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِيكَ لِيَسْتَنْقِذَ عِبَادَكَ مِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَيْرَةِ الضَّلَالَةِ»
درود و تحيّات خداوندي بر امام و رهبر آگاه و مظلومي كه با نثار خون پاك خود و فرزندان و ياران، مردم را از جهالت، گمراهي و تحيّر نجات داد. آري او خون خدا بود و بايد براي بقاي دين خدا، خون مقدّس خويش را فدا مي‌كرد.

سلام بر آزاد مرداني كه از اين خون پاك و از اهداف مقدّس آن در طول چهارده قرن حفاظت نمودند و نگذاشتند اين خون مقدّس از جوشش بيفتد؛ و سلام بر شاعران، مادحان، گويندگان و نويسندگاني كه بسياري از آنها با نثار جان خود از آرمان متعالي عظيم‌ترين حادثه غمناك بشريت پاسداري نمودند و بالاخره سلام و درود انبياء الهي و فرشتگان مقرّب درگاه ربوبي و سلام اوصياء و اولياء بر چاكران و غلامان با اخلاص دربار ملكوتي و آستان فرشته‌پاسبان حضرت ابي‌الاحرار سيد الكونين مصباح الهدي و سفينة النجاة ابي عبدالله الحسين صلوات‌الله و سلامه عليه.

عرض ادب و احترام دارم به عزيزاني كه در اين محضر نوراني و مجلس باشكوه ولايي كه به عنوان تجليل و تكريم از غلامان و سخنرانان و مدّاحان دربار حسيني تشكيل گرديده است شرف حضور دارند، چند نكته و مطلب را خدمت شما بزرگواران تقديم مي‌كنم:
نكته نخست اين‌كه يكي از عوامل مهمي كه موجب حفظ و بقاء نهضت كربلا تا به امروز شده است مسأله شعر و شاعري است.
شاعران و مادحان تا به امروز در حركت‌هاي بزرگ تاريخ و اظهار حق و كوبيدن باطل و روشن نگه‌داشتن شعله‌هاي قيام حق عليه باطل، نقش بسيار مهمّ و ارزنده‌اي‌ داشته‌اند.
براي اشعار سيد حميري‌ها، دعبل خزاعي‌ها، كميت‌ها، محتشم‌ها و صدها شاعر شجاع و خود نفروخته نمي‌توان قيمت و ارزش مادي تعيين نمود.
نكته دوّم اين‌كه در اين دنياي زودگذر هر كس بايد براي خود الگو و اسوه‌اي برگزيند تا در راه او قدم برداشته و دنباله‌رو او باشد. چه بهتر كه مولا و ارباب خود را از بهترين انسان‌ها و از پاكترين افراد روي زمين انتخاب نماييم؛ در اين درگاه چاكري كرده و خود را مطيع و فرمانبردار آنها قرار دهيم و چه بهتر كه بهترين ارباب و مولا را بندگي كنيم و غلام حلقه به گوش او باشيم كه در يك كلمه بايد گفت: بهترين ارباب حسين است و بس، كه گدايي در اين درگاه و چاكري او، پادشاهي و بي‌نيازي از تمكّن‌هاي مادي و قدرت‌هاي ظاهري است.
و آخرين نكته اين‌كه شما چاكران درگاهش در درجه اول قدر و منزلت خود را بدانيد و آن را با هيچ‌يك از مناصب دنيايي و امتيازات ظاهري عوض نكنيد و خدا را بر اين افتخار بزرگ شاكر باشيد.
شكر كنيد كه عمر خود را در اين راه مقدّس مي‌گذرانيد و مشمول حديث شريف حضرت امام صادق عليه‌السلام هستيد كه «مَنْ بَكي أو أبْكي أو تَباكي فَلَهُ الجَنَّة» و يا «مَنْ أنْشَدَ لِلْحُسَينِ عليه‌السلام شِعْراً فَلَه الجَنَّة»
شكر كنيد كه توانستيد هدف آن امام عزيز را - كه امر به معروف و نهي از منكر، اقامه صلوة و ايتاء زكات، احسان و انفاق به مردم، ايثار و فداكاري و بندگي و تقرّب به خداوند است- به مردم آموختيد.
شما به مردم آموختيد كه امام حسين عليه‌السلام، شهيد اخلاق فاضله و مكارم حميده است؛ شهيد صداقت و حقيقت و معنويت است و همه بايد اين اهداف والا را دنبال نماييم.
جامعه ما بايد جامعه حسيني باشد؛ ادارات، بازار، حوزه و دانشگاه همه بايد حسيني و عاشورايي باشد و به نداي منتقم خون پاك آن سرور آزادگان جهان حضرت بقية‌الله الاعظم ارواح العالمين له الفداء لبيك گفته و از منتظران واقعي آن حضرت باشيم.والسلام عليكم ورحمة الله و بركاته
6 صفر المظفر 1434 هـ.ق
لطف الله صافي
 

موضوع: