وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت الله العظمي صافي به همايش سراسري دانشجويي مهدويت با عنوان «رهپويان فرج»/مهرماه 1391-كاشان
بسم اللّه الرحمن الرحيم
السلام علي مولانا المهدي الّذي يَملأ الارضَ عِلماً و قِسطاً و عَدلاً بَعد ما مُلِئتْ جَهلاً و ظُلماً و جَوراً
سلام بر دانشجويان عزيز، برگزاركنندگان همايش سراسري دانشجوئي مهدويت كه با طرح معارف مهدوي، حركت دانشجويان را به كسب علم، معرفت و فتح قله‌هاي بلند دانش و بينش شتاب مي‌دهند، و قلب آقا و مولايشان را از دانشگا‌هيان پاك‌اعتقاد و دانشجويان نيك‌نهاد و مؤمنان مخلص به آن حضرت، شاد مي‌نمايند.
حضّار محترم؛ فرهيختگان، دانشوران و اساتيد بزرگوار!
دنياي معاصر با همه جلوه‌ها و ظواهر - كه پيشرفت بشر را در صنايع و تكنولوژي همواره رو به جلو نشان مي‌دهد و زندگي مادي را توسعه مي‌دهد- در معنويت و فضائل رو به عقب مي‌رود؛ تنگناهاي روحي و فشارهاي باطني، او را سخت نگران نموده است.
اطمينان قلبي، ارزش روحي و اميد به آينده و بلكه حال خود را ندارد. تفسير درستي از حيات ندارد و معنائي براي اين تمدن مادي نمي‌يابد؛ و چنان جلوه مي‌كند كه جاهليت دوم در حال ظهور مي‌باشد.
اكثريت بزرگ بشر نسبت به امور انساني و مميزات انسان از حيوان بي‌تفاوت هستند. سرگرمي‌هاي به اصطلاح سالم و مسابقات آنها - كه به آن افتخار مي‌نمايند و مدال و جايزه مي‌گيرند- در ميدان افتخارات و ارزش‌هاي اصيل هرگز روح او را قانع نمي‌سازد و به طور موقت او را از نواقص و انحطاطي كه در آن سقوط كرده غافل مي‌نمايد و اين زندگي بي‌معني، او را نا اميد مي‌كند.

چيزي كه باعث اميدواري مي‌باشد و بشر را به عالم غيب و شناخت صحيح از زندگي و نجات از سقوط كنوني و انحطاط حيواني نويد مي‌دهد، گرايش‌هاي مذهبي و وعده‌هاي خلاص و مژده‌هاي نجات است.

گرايش مهدويت، گرايش به عصر عدالت، عقلانيت و فضيلت است. تفسيري كه با ايمان به مهدويت و ظهور منجي از عالم مي‌شود، نگراني‌ها را برطرف، و تحيّرها را زايل مي‌سازد.
خلقت عالم بيهوده نيست و حيات انسان و ديدن اين همه برنامه‌ها، كسب معلومات و كشف اسرار كائنات، همه سير، ترقي و صعود است.
هبوط‌ها و سقوط‌ها همه محكوم است. آينده بشر مثل آينده جنين در رحم مادر است كه در پي آن محيط تنگ و تاريك، جهانِ وسيع؛ زمين، آسمان، منظومه‌ها، ماه، مهرها، اقيانوس‌ها، درياها، كوه‌ها، زيبائي‌ها، باغ‌ها، گل‌ها، شكوفه‌ها و ميلياردها انسان و ... است.
مهدويت، پيش‌بيني پيروزي عدل بر ظلم، علم بر جهل و روشنايي بر تاريكي است. اين معنائي است كه بشر را راضي مي‌كند و به او نشاط و نيرو مي‌دهد. اين بشارت‌هاي قرآني «وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ»[1]وَ نُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ»[2]وَعَدَ اللّهُ الَّذِينَ آمَنُوا منكم وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ»[3] و صدها بشارات قرآني و روائي همه اميدبخش و نشاط‌آفرين است. و « و هم‌چنين «
حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم در مثل اين پيام و اعلامي كه به امت و جهانيان داده است: «لَوْ لَمْ‏ يَبْقَ‏ مِنَ‏ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ وَاحِدٌ لَطَوَّلَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ ذَلِكَ الْيَوْمَ حَتَّى يَخْرُجَ قَائِمُنَا فَيَمْلَأُهَا قِسْطاً وَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً»[4] بقاء دين، بقاء اصول انسانيت، عدالت و حكومت حضرت مهدي عجل الله تعالي را بشارت و به آن تأكيد بليغ فرموده است.
اعتقاد به ظهور حضرت مهدي عليه السلام در آخر الزمان همه خمودها، بي‌حركتي‌ها، بي‌تفاوتي‌ها و غفلت‌ها را از بين مي‌برد. اين دعوت به اصلاح، دعوت به نظام استوار، صلح و خير است و اين مكتب را بايد گرامي بداريم.
در پرتو آن، همه ضعف‌ها را برطرف مي‌سازيم، كشور را آباد مي‌‌كنيم، با فسادها مبارزه مي‌نماييم، امر به معروف و نهي از منكر مي‌كنيم و با اين همايش‌ها، فراگيري مفهوم مهدويت را كه جهان شمول است تبليغ مي‌كنيم.
اين حركتي كه در جامعه ما در ارتباط با درك معاني مهدويت و التزام منتظران ظهور به اعلاء كلمه اسلام است غنيمت دانسته و مخصوصاً نسل جوان را به وسيله اين مكتب ولائي و معرفت‌بخش از خطرات اعتقادي و اخلاقي بيمه مي‌نماييم.
اينجانب در خاتمه با تشكر وافر از دانشجويان عزيز و حضرات اساتيد محترم دانشگاه ايدهم الله تعالي كه در اين همايش و اجتماع نوراني شركت كرده‌اند، از خداوند متعال براي همه تأييد و توفيق مسألت مي‌نمايم؛
اللهم عجّل فرج وليّك و انصره نصراً‌ عزيزاً و اجعلنا من انصاره و أعوانه إنك سميع الدعاء
و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
لطف الله صافي
 
 
 
[1]. سوره انبياء، آيه 105.
[2]. سوره قصص، آيه 5.
[3]. سوره نور، آيه 55.
[4]. بحار الأنوار، جلد36، باب41، حديث201.

موضوع:

سه شنبه / 11 مهر / 1391