وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت الله العظمي صافي به مناسبت آغاز سال تحصيلي حوزه علميه امام صادق عليه السلام فيروزكوه (دارالسياده وشتان)

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي خاتم الانبياء و المرسلين حبيب إله العالمين ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين سيما بقية الله في الارضين و لعنة الله علي أعدائهم اجمعين
قال الله الحكيم:«هَلْ يَسْتَوِي الَّذينَ يَعْلَمُونَ وَ الَّذينَ لا يَعْلَمُون‏ُ»
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
افتتاح سال جديد تحصيلي حوزه علميه حضرت امام جعفر صادق عليه السلام در دار السيادة وشتان فيروزكوه را به حضرات علماي اعلام، اساتيد محترم، طلاب عزيز و مردم متدين و شريف منطقه تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم، و از خداوند متعال مسئلت دارم كه آثار و بركات اين مدرسه شريفه افزوده شود و همه از نتايج سازنده و مفيد آن بهره‌مند باشند.
در اين فرصت كوتاه چند نكته مهم را خدمت مديريت محترم، اساتيد گرانقدر و طلاب فاضل عرض مي‌كنم:

1. همانطوري كه مستحضريد دشمنان اسلام و بخصوص دشمنان مكتب حقه جعفري براي ضربه‌زدن به عقايد مسلمانان و ايجاد تفرقه و تشتت در ميان مسلمانان از هر حيله و وسيله‌اي استفاده نموده و با وسايل ارتباطات جديد، شبهه‌هاي واهي و اشكالات فراواني را به عقايد حقه ما وارد مي‌كنند و تا به خيال خام خودشان بتوانند ايمان جوانان عزيز ما را تضعيف نموده و آنان را از صراط مستقيم منحرف نمايند، لذا وظيفه علماء و طلاب در عصر حاضر بسيار سنگين است و مسئوليت همه ما بيشتر از گذشته است. از اين جهت براي اداي وظيفه تبليغ و رساندن پيام‌هاي آسماني اسلام و پاسخ‌دادن به شبهات و اشكالات بايد با اندوخته‌هاي علمي و ديني فراوان آمادگي كامل را پيدا كنيم و از اساتيد فن با تشكيل كلاس‌هاي ويژه براي شناخت كامل فرقه‌هاي گمراه‌كننده و پاسخ به شبهات استفاده نماييم.

2. حوزه‌هاي علميه داراي سرمايه بزرگ، جاوداني و تمام‌نشدني كه همان معارف نوراني قرآن و عترت است مي‌باشند. توصيه حقير به همه اين است كه از كلام وحي، احاديث و روايات ائمه معصومين عليهم السلام به بهترين وجه ممكن استفاده نموده و آنها را به گوش جهانيان - كه تشنه معنويات و اخلاق مي‌باشند- برسانيم كه فرمودند: «إِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ كَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا»؛ اگر مردم محاسن و زيبايي‌هاي كلام ما را بدانند از ما (اهل البيت عليهم السلام) پيروي مي‌كنند.
3. اينجانب نسبت به ادبيات و فراگيري كتاب‌هاي ادبي قديم، مانند جامع المقدمات، سيوطي، مغني و نيز كتاب‌هاي منطق، مانند حاشيه، شمسيه و كتاب‌هاي معاني و بيان توصيه خاص دارم. اگر آقايان طلاب داراي ادبيات قوي باشند در رشته‌هاي اسلام‌شناسي، قرآن‌شناسي و حديث‌شناسي مي‌توانند استفاده فراواني ببرند و خود صاحب‌نظر باشند.
4. هدف اصلي از درس‌خواندن و تعليم و تعلّم، تهذيب، تزكيه و تخلّق به اخلاق قرآني، اسلامي و ولائي مي‌باشد. اگر به اين نكته مهم توجه داشته باشيم كه اوّل العلم معرفة الجبار و آخر العلم تفويض الأمر اليه، عظمت و اهميت درس‌خواندن و فراگيري فقه آل محمد عليهم السلام براي ما بهتر معلوم مي‌شود.
اين همه تأكيد قرآن و روايات بر آموختن علم و تعلم و احترام به عالم و ثواب و فضيلتي كه علما بر ديگران دارند. نشان‌دهنده بزرگي و رفعت جايگاه علم و علماء مي‌باشد. از اين رو اميدوارم كه با دو بال علم و اخلاق بتوانيد قله‌هاي بزرگ علمي را فتح نموده و بر مجهولات بشر كه بيش از معلومات آن است فائق آئيد.
در خاتمه از همه بزرگواران كه در اين مراسم باشكوه شركت نموده و نيز از اساتيد و طلاب محترم به ويژه از مدير دلسوز، متعهد و خليق اين مدرسه كه به نام مقدس حضرت امام جعفر صادق عليه السلام مزيّن است تشكر و تقدير نموده و توفيق همگان را در خدمت به صاحب اصلي حوزه‌هاي علميه حضرت بقية الله الاعظم ارواح العالمين له الفداء و كسب رضايت آن حضرت از خداوند متعال مسئلت دارم و ملتمس دعاي خير شما هستم.والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
لطف الله صافي
17 شوال المكرم1433

 

موضوع:

چهارشنبه / 15 شهريور / 1391