وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف به همايش سيره اهل بيت با تأكيد بر سيره پيامبر اعظم صلوات الله عليهم اجمعين/قم اسفندماه90

بِسْمِ اللهِ الرَّحمن الرَّحِيم

قال الله تعالي: «وَ مَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِين» و «وَ إِنَّكَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ»
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
با عرض احترام به شركت‌كنندگان در اين همايش علمي و پژوهشي پيرامون سيره اهل بيت عليهم السلام با محوريت سيره عظيم، درخشان و نورافشان پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله و سلم، با تقديم اين شعر معروف
ما إِنْ مَدَحْتُ محمَّداً بمَقَالَتِي                  لكِنْ مَدَحْتُ مَقَالَتِي بمُحَمَّدِ
اين برنامه را گرامي مي‌دارم، و به برگزاركنندگان و نويسندگان محترم مقالات، اين توفيق را تبريك عرض مي‌كنم.
 براي جوامع اسلامي و همه جامعه انساني، هيچ چيزي مانند آشنايي با سيره رسول اعظم صلي الله عليه و آله و اهل بيت آن حضرت، و مكتب و هدايت ايشان آموزنده‌تر و سازنده‌تر نمي‌باشد. آن را بايد به عنوان يك علم بزرگ جهاني، بلكه بالاتر معرفي نمود كه مسلمانان و جامعه بشريت نيازمند شناخت بيشتر اين سيره جامع الجوانب و عميق المعاني و پژوهش و درس و بحث و كاوش در آن مي‌باشند، كه مفيدتر از آن براي اين‌كه سرمشق زندگي و راهنماي سير به سوي تعالي و آگاهي و منش‌هاي نيكو و رفتار و كردار پاك و انديشه‌هاي تابناك باشد وجود ندارد، ‌و همه شئون حيات مادي و معنوي و روحي و جسماني بشر را فراگرفته است.

معرفت اين سيره، علم است و نه يك علم كه علوم بسياري كه همه در داخل اين علم تدريس مي‌شود، و عالم غيب و شهود را معني و تفسير مي‌نمايد.

 مسلمانان خصوصاً در جهان معاصر براي اين‌كه خود، اين علم را فرابگيرند و به مردم جهان برسانند، و مراكز بزرگ پژوهشي تأسيس نمايند، مسئوليت بيشتري دارند.
 بايد پيام‌هاي اين سيره و مخصوصاً سيره حضرت خاتم الانبياء صلي الله عليه و آله و سلم در همه شعب حيات از معنويات و غيب و شهود و اخلاق و تربيت و روابطي كه اسلام بين مردم و خدا، و فرد با جامعه يا عائله حتي با حيوانات برقرار مي‌سازد به جهانيان برساند.
 اين مكتب و دعوت اين كتاب مقدس قرآن مجيد و اين سيره بايد تبليغ شود، كه خدمتي و اصلاحي بالاتر از معرفي اين سيره به بشريت نيست. اعلاميه «إِنَّ اللهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسَانِ» و «تَعَالَوْا إِلَي كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَ بَيْنَكُمْ» و «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقَاكُمْ» و «كُلُّكُم مِن آدَم وَ آدَم مِن تُرَاب» و «لَا فَضْلَ لِعَرَبي عَلي عَجَمي» و «إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْتَكْبِرِينَ» بايد همواره به گوش بشر خوانده شود، تا بدانند كه اسلام در الغاء استكبار و استحقار و استضعاف و استثمار پيشگام است.
 عالي‌ترين روش انساني و مقبول فطرت، روش محمدي و سيره علوي است. «وَ مَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِينَ» تمام هدف و مقصد از دعوت پيامبر عظيم الشأن را بيان مي‌كند.
 بايد دنيا بداند كه در اسلام، اخلاق نكوهيده بي‌رحمي، بي‌انصافي، ظلم، تكبر، استبداد و تروريسم و اين مظالم وحشيانه‌اي كه از وهابي‌ها و به هزينه و تحريك آن‌ها عالم اسلام را ناامن كرده است و چهره زيباي رحمة للعالميني آن را مي‌پوشاند، و مردم بي‌اطلاع دنيا را به اسلام بدبين مي‌سازد، و اين حكومت‌هاي بي‌حيا و خودكامه كه به اسم اسلام و مسلماني بر مسلمانان تحميل شده است همه محكوم مي‌باشند، و با سيره پيغمبر و عدالت علي و رفتار و كردار و هدايت‌هاي اهل بيت عليهم السلام مخالف است.
همايش‌ها بايد دنيا را بيدار كنند، و آگاهي بدهند. هويت اسلام و مسلماني را زنده كنند، و اين همايش‌‌ها موجب اميدواري است كه مخصوصاً نسل جوان ما را بيشتر به حقايق دين و بالندگي دين و قداست و هويت ديني و استقامت بر سنت‌هاي ديني مصمم‌تر مي‌سازد.
در خاتمه با عرض تشكر و قدرداني از برگزاركنندگان و شركت‌كنندگان در اين همايش، اميدوارم كه ‌آثار و بركات اين نشست، موجب خشنودي و رضايت حضرت بقية الله ارواح العالمين له الفدا گردد. بحول الله و قوته و آخر دعوانا الحمدلله رب العالمين.
لطف الله صافي/ربيع الثاني1433

 

موضوع:

يكشنبه / 21 اسفند / 1390