وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني‌ به همايش بزرگداشت علامه آيت‌الله محمد تقي نجفي اصفهاني‌رحمه‌الله

 

 بسم الله الرحمن الرحيم

يَرْفَعِ اللهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ/مجادله،11.
مدرسه تشيّع و مكتب اهل بيت‌ عليهم‌السلام در طول تاريخ و مرور اعصار، فرزانگان و رجال عظيم‌الشأن و علماي عالي‌مقامي پرورش ‌داده كه هر كدام در عصر خود، از نوابغ و بزرگان عالم انسانيت و خادمان حقيقي دانش و معرفت و اساتيد علوم و معارف، و پاسداران دعوت انبيا و راهنمايان بشريت به سوي خدا بوده‌اند.
اين شخصيت‌هاي دين و استوانه‌هاي ايمان، پاسدار ارزش‌هاي والا و حافظ حدود و ثغور صراط مستقيم و مانع از نفوذ شياطين و ابطال مبطلين بوده‌اند و بشارت نبي اكرم صلي الله عليه و آله و سلم در حق آنان صادق بوده و هست كه فرمود: يحمل هذا الدين في كل قرن عدول ينفون عنه تأويل المبطلين و تحريف الغالين و انتحال الجاهلين.
به راستي انوار و بركات علم و تبليغ و هدايت علما و فقهاي عاليقدر در هر عصري، در لمعان و درخشان بوده و هست.

يكي از اين بزرگ‌مردان - كه در سپهر علم و فقاهت و معارف قرآن و مكتب اهل بيت‌عليهم السلام مانند آفتاب درخشيد و مدرسه علم مخصوصاً اصول فقه را بازسازي و تجديد نمود-، بزرگ‌فقيه عاليقدر و محقق يگانه عصر، مؤلف كتاب وزين مشحون به تحقيقات عاليه هداية ‌المسترشدين في شرح معالم الدين است كه از آثار گران‌بها و مورد استفاده اعاظم و اساتيد بزرگ و حلال مشكلات علمي عميق شد.

در بين تلامذه‌ي فقيه نامدار و با عظمت و افتخار جهان معرفت و حقيقت، شيخ جعفر كاشف الغطاء به چنان موقعيت و مقامي در علم و فقه رسيد كه استاد، او را به شرف مصاهرت خود برگزيد.
آري! ابوالاعاظم و الاكابر و المراجع شيخ محمدتقي نجفي قدس سره در شهر ايوانكي متولد شد و در جوار روضه مقدسه علويه علي من ثاوي فيه آلاف السلام و التحية تحت عنايات حضرت مولا عليه السلام به مقامات بلند علم و تحقيق نايل گرديد و سپس در خطه اصفهان و كشور ايران مسكن گزيد و در مدرسه‌ خود، علماي بزرگ كه از شمار مفاخر بودند تربيت كرد و بيت علم و فقاهت و جهاد و هدايتي را افتتاح نمود كه در آن فرزندان او خلفاً‌ عن سلف، پرچم‌دار زعامت و مرجعيت و دفاع از دين بودند.
اعاظم و اجلاء و نامداراني كه همه در عصر خود پرچم اعلاء تشيع را به دوش گرفته و منشأ خدمات بزرگ و آثار علمي و خيرات و صدقات شدند.
آيات الله العظام آقاي شيخ محمد باقر نجفي فرزند بلاواسطه و آقاي شيخ محمدحسين و آقاي شيخ محمدتقي آقانجفي و آقاي شيخ محمد علي ثقة‌الاسلام و آقاي حاج آقا نورالله و حاج آقا جمال و آقا شيخ محمدرضا صاحب وقاية و حاج شيخ مهدي همگان خلفاً ‌عن سلف از مشاهير طائفه حقه و زعماء ‌ملت بودند. برادر بزرگوار او آيت اللّه آقاي حاج شيخ محمدحسين نيز در علم و مقام با او همطراز بود، و كتاب فصول او نيز در رديف هداية المسترشدين است اعلي الهد مقامهم و رفع درجاتهم.
بزرگداشت چنين شخصيت و بيت بزرگي، بزرگداشت فضيلت و جهاد و علم و فقاهت است. اينجانب از همه عزيزاني كه افتخار برگزاري اين همايش با عظمت را دارند تشكر و تقدير مي‌نمايم و اميدوارم كه جامعه اسلامي ما و مردم متدين ايوان‌كي و نواحي آن با الگوگرفتن از زندگي سراسر افتخار اين بزرگان دين، راه و انديشه آنان را ادامه دهند و ميراث بزرگ دانشمندان را نگهداري و به آيندگان ابلاغ نمايند.
والسلام عليكم و رحمة الله
لطف الله صافي

19 محرم الحرام 1433

 

موضوع:

يكشنبه / 27 آذر / 1390