وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت الله العظمي صافي به مناسبت گرامي‌داشت روز پزشك

 

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله الحكيم : و من احياها فكانمّا احيا الناس جميعاً
از اركان بزرگ مدنيت و اجتماع متمدن، اهميت دادن به دانش مقدس پزشكي و گرامي‌داشت اين علم شريف است. دانشي كه تندرستي و سلامت جسم و بلكه روح و در حدّي حفظ بقاي حيات بشر به آن وابسته است و ترقي و تكامل آن بايد سرلوحه‌ي اقدامات خير و اصلاحات در كشور باشد.
بر حسب روايات يكي از سه چيزي كه در درجه نخست، مردم به آن نيازمند هستند پزشك است. فن پزشكي قداست و اعتبار خاص دارد و به عناوين عالي از وسايل كسب تقرب به خداوند متعال است.
معالجه و درمان بيمار كه از يك طبيب با اخلاص و با حوصله و خوش‌برخورد انجام مي‌شود، جهاد است و تبسم پزشك بر روي بيمار از حسنات است.
پزشكان بر تمام مردم حق بسيار عظيم و بزرگ دارند و همه مقامات و همه‌ مسئولين بايد از اين نخبگان بشري تجليل نمايند و به آنها افتخار كنند. مراكز درماني و دانشكده‌هاي پزشكي همانند حوزه‌هاي علميه براي ما قداست و مزيت خاصي دارند. همه بايد قدردان پزشكان با ايماني باشيم كه براي سلامت مردم و بهبودي بيماران از جان خود مايه گذاشته و براي آنها فقط درمان بيمار اصل و هدف مي‌باشد.

بايد اذعان نمود كه يكي از عوامل پيشرفت در علم پزشكي در جهان در طول تاريخ، تعاليم عاليه‌ي اسلام و تجليل و احترام اين دين مقدس به اطبّاء و تشويق به فراگيري اين فن شريف مي‌باشد كه سرآمد پزشكان جهان از مسلمانان و به خصوص از ايرانيان مي‌باشند و اين براي همه مسلمانان افتخار بسيار بزرگي است كه دين ما براي همه علومي كه در خدمت بشريت مي‌باشند به ويژه براي پزشكي اعتبار و اهميت بسيار زيادي را قائل مي‌باشد.

همه روزها روز قدرداني از پزشك و روز تجليل از خادمان سلامت جامعه است پزشكاني كه باحوصله و ملايمت و بردباري با بيماران خود رفتار نموده و لذت معنوي اين كار را بر همه لذت‌هاي دنيائي ترجيح مي‌دهند و براي خود ثواب بسيار زيادي را كسب مي‌نمايند.
اينجانب روز پزشك را به پزشكان عزيز تبريك گفته و مزيد توفيقات و خدمات آنها و هم‌چنين پيشرفت و ترقي روزافزون كشور را در اين فن شريف و ساير علوم مورد نياز از خداوند متعال مسألت دارم.
و السلام عليكم و رحمة الله
22 رمضان المبارك 1432
لطف الله صافي

موضوع:

چهارشنبه / 2 شهريور / 1390