وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
در پی آتش‌سوزی قرآن کریم و تخریب مساجد در بحرین
اعتراض شديد حضرت آيت الله العظمي صافي و درخواست اعزام هيئت‌هاي تحقيق از طرف علما و زعماي عالَم اسلام به بحرين

 

بسم الله الرحمن الرحيم

قال رسول الله صلّى الله عليه و آله :
« اذا التبست عليكم الفتن كقطع الليل المظلم فعليكم بالقرآن... ».
علماء اسلام، زعماء اصلاح، حافظان حدود و ثغور دين مبين، حافظان قرآن مجيد؛
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
تعالوا علي القرآن نبكي و نلطما
بحول الله تعالي و قوته، كشورهاي وطن بزرگ اسلامي در حال حاضر شاهد يك نهضت بيداريِ قرآني-اسلاميِ استعمارگريز و استقلال‌طلب و بازگشت به هويت استضعاف شده از سوي مستكبران جهان مي‌باشند. صداي تكبير مسلمانان به گوش تمام ملل و مردم دنيا مي‌رسد. تظاهرات و جماعات و مخصوصاً جمعه‌هاي آنها را شرق وغرب مي‌بينند، گوئي صداي دلنواز توحيدي «قولوا لا اله الّا الله تفلحوا» را مردم همه اقطار و مناطق مي‌شنوند؛ چه نواي روح‌بخش و چه آهنگ رسا و اتحاد آفرين.
در اين ميان طواغيت زمان و دشمنان عدالت و سران سلطه‌هاي وابسته و دست‌نشانده، نگهبانان سلطه‌گران غرب مثل آمريكا و دول اروپا در داخل جوامع اسلامي، در برابر اين قيام مقدس قرار گرفته از درك اين حركت اسلامي رو به پيش، بازمانده و هم چنان بر ذلت وابستگي به مستكبران پافشاري مي‌نمايند؛ امّا به نصرت خدا تلاششان بي‌ثمر و در برابر اين قيام اسلامي مغلوب و محكوم شده و مي‌شوند.
مسلمانان بحرين -اين منطقه‌اي كه سابقه‌‌ي اسلاميتش، به عصر آغاز طلوع آفتاب جهانتاب اسلام مي‌رسد- نيز در اين قيام اسلامي با ساير كشورهاي عربي در نفي وابستگان به استكبار آمريكا هم‌نوا و هم‌صدا گرديدند و خواستار حكومت مردمي بر اساس عدل اسلامي شدند و با تظاهرات سالم و دور از برخوردهاي فيزيكي مطالب خود را طرح نمودند و افرادي را كه به نام آل خليفه بر آن‌ها به زورِ بيگانه مسلط بودند به احترام به حقوق مردم دعوت كردند و مي‌رفتند كه آل خليفه را در مقابل حق و مطالبات اسلامي تسليم نمايند؛ ولي استكبار آمريكا كه اين جريان را صددرصد با منافعش در منطقه معارض مي‌ديد با رفت و آمدهاي مكرّرِ وزيرِ دفاعش به عربستان و بحرين، حاكمان آل سعود را به مداخله در بحرين و اعزام نيرو مأمور نمود و اكنون بيش از يك ماه است كه انتفاضه‌ي مشروع و سالم بحرين ادامه دارد و سربازان سعودي با كمال بي‌رحمي به نسل‌كشي و قتل عام زن و مرد، صغير و كبير وحتي بازداشت و شكنجه بيماران و پرستاران و پزشكان بيمارستان‌ها و هجوم به دبستان‌ها و دبيرستان‌هاي دخترانه و پسرانه ادامه داده و انواع جرائم را مرتكب مي‌شوند.
ابعاد اين مداخله و جوانب متعدد آن هر كدام بي‌سابقه، وحشتناك و شرم‌آور است.
آنچه بالخصوص در مورد آن به علماي بزرگ و زعماي كشورها و انجمن‌ها و جمعيت‌هاي ديني و قرآني در كشورهاي اسلامي و غير اسلامي مصر و تركيه، پاكستان و اندونزي ،مالزي و افغانستان و نقاط و مناطق ديگر هشدار مي‌دهيم اهانت و هتك حرمت‌هاي سربازان آل سعود و آل خليفه نسبت به قرآن مجيد و مساجد مسلمين است. قرآن‌ها را به آتش كشيدند و نزديك به سي مسجد بزرگ را تخريب كرده‌اند كه هر مسلماني را غرق در اندوه و عزا مي‌نمايد.
اگر مسلمانان در به آتش كشيدن قرآن به وسيله يك كشيش، اعلام عزا و تظاهرات نمودند اكنون در بحرين نيروهاي آل خليفه و آل سعود - اين مدعيان خدمت به حرمين شريفين- قرآن‌ها را در شهر اسلام و برابر چشم مسلمانان به آتش مي‌كشند و مساجد را ويران مي‌نمايند و آمريكا و اذناب آن مداخله‌ي سعودي را در بحرين قانوني ‌مي‌دانند و سازمان ملل و مراكز حفظ حقوق بشر و كنفرانس كشورهاي اسلامي همه با سكوت خود آن را تأييد مي‌نمايند.
چرا مجامع اسلامي جهان اسلام و مقامات مردمي و ديني و فرهنگي، مثل ازهر شريف ساكت نشسته‌اند و حداقل قرآن‌سوزي و تخريب مساجد را محكوم نمي‌كنند؟ چرا براي بررسي اين وضع پر از جسارت و اهانت و رسيدگي و تحقيق در اين موضوع، هر كدام هيئت‌هايي از علماء و دانشمندان بي‌غرض و اساتيد دانشگاه‌ها را به بحرين نمي‌فرستند تا از نزديك به عمق اين جسارت و قساوت مطلع شوند؟ چرا در امر قرآن مجيد بي‌تفاوتي و بي‌اعتنايي مي‌شود؟
همه نهاد‌ها و مساجد و مجامع اسلامي برحسب وظيفه ديني و غيرت اسلامي بايد عكس‌العمل نشان دهند و هيئت‌هايي به بحرين براي استنكار اهانت‌هاي سربازان آل خليفه و آل سعود نسبت به قرآن كريم و همدردي با مسلمانان مظلوم بحرين بفرستند. توقع و انتظار اين است كه فوري اين هيئت‌ها از همه كشورهاي اسلامي و از مراكز و مجامع علمي اعزام شوند و حداقل، انكارِ اين منكرات بزرگ را نشان دهند.
«ان تنصرو الله ينصركم و يثبت اقدامكم »
كونوا اشدّاء علي المستكبرين و عمالهم الظالمين و العاقبة‌ للمتقين
حوزه علميه قم
جمادي الاولي 1432
لطف الله صافي

موضوع: