وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آية الله العظمي صافي به همايش قرآن و علوم بشري (شيراز)

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالي: أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجْنَا بِهِ ثَمَرَاتٍ مُخْتَلِفاً أَلْوَانُهَا وَمِنَ الْجِبَالِ جُدَدٌ بِیضٌ وَحُمْرٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهَا وَغَرَابِیبُ سُودٌ. وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَابِّ وَالْأَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ كَذَلِكَ إِنَّمَا یخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ غَفُورٌ.
(فاطر/27-28).
حضرات استادان بزرگوار و فضلاء شركت كننده در همايش (قرآن و علم) و اعضاء محترم جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي شيراز
السلام عليكم و رحمه الله
با تقدير فراوان از عزيزان برگزار كننده سلسله همايش‌هاي علم و قرآن، توفيق بزرگ علمي و فرهنگي و معرفت افزائي برگزاري همايش‌ها را در آن مركز علم و معرفت (دانشگاه علوم پزشكي شيراز) تبريك عرض مي‌نمايم و توفيقاتي را كه نصيب اين دانشگاه و اساتيد و دانشجويان آن شده گرامي مي‌دارم. اميد است دانشجويان فعال و تلاشگر، در پرتو سعي و جديت و به بركت دروس اساتيد محترم، بيش از پيش در نيل به مقامات علم و عمل نايل گردند و قله‌هاي شامخ فلك‌فرساي معرفت را فتح نمايند.
قرآن و علم، عنوان دو موضوع بنيادي و پايه‌اي است كه با هم ارتباط تنگاتنگ دارند؛ قرآن كريم كتاب علم، كتاب نور، كتاب هدايت، كتاب روح و فطرت است. همواره نور افشان است، تاريكي‌ها را برطرف مي‌سازد. دعوت قرآن دعوت خروج از ظلمات بسوي نور، از ناتواني به توانائي، از ناداني به دانائي است. اعلاميه‌هاي جاوداني قرآن، بشر را بيدار و به او هشدار مي‌دهد. بيش از يك‌هزار و چهارصد سال است كه مورد مطالعه و پژوهش علماء و حكماء و نوابغ عالَم و كاوشگران و محققان و دانش‌پژوهان جهان قرار داشته و بحث و بررسي و بهره‌گيري از آن به پايان نمي‌رسد.
جهانيان را در همه اعصار به تفكر و تدبر در خود مي‌خواند. انديشه و تفكر در آفرينش آسمان‌ها و زمين و اجزاء عالم از ذره تا بزرگترين مخلوقات را از صفات خردمندان مي‌داند. انسان‌سازي قرآن همواره سازنده و برقرار است و شعب اعجاز آن متعدد است. تنها اعجاز آن در فصاحت و بلاغت آن نيست، از جهات ديگر نيز معجزه است؛ متضمن معاني و حقايق و تعاليمي است كه بيان آنها در بالاترين حد كمال و استحكام فقط از خداوند خالق زمين و آسمان و منظومه‌ها و كهكشان‌ها قابل صدور است.
اعلام اعجاز قرآن مانند آيه شريفه: (قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ... - الإسراء/88) و آية (وَإِنْ كُنْتُمْ فِی رَیبٍ مِمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا... - البقره/23) دانشمندان را به خضوع در برابر آن قرار داده است. اين كتاب يگانه اگرچه در هويت اصلي، كتاب هدايت به سعادت و دعوت به رضوان خدا و نيكي‌ها و نجات بشر از تاريكي‌هاي اخلاقي مي‌باشد و برنامة اصيل حياتي و اجتماعي و تمدن و خير و احسان و صلح و ايثار است؛ ولي در روابط افراد بشر با يكديگر و حتي وظيفه انسان نسبت به خودش، راهنمايي‌هاي لازم و اصولي، كه مقبول عقول سالم است را پيشنهاد نموده است و در بسياري از مسائل علمي نيز متضمن مطالبي است كه اكنون پس از چهارده قرن كم و بيش بشر بر آنها دست مي‌يابد.
به علوم مختلف در اين كتاب نگاه شده و به جهان با اجزاء آن كه كلمة الله از آن تعبير مي‌نمايد نظر دارد و به تفكر در آن تأكيدات بليغ نموده است و كلمات خدا را در مثل اين آيه بي‌حدّ و بي‌شمار معرفي مي‌فرمايد: (قُلْ لَوْ كَانَ الْبَحْرُ مِدَاداً لِكَلِمَاتِ رَبِّی لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَنْ تَنْفَدَ كَلِمَاتُ رَبِّی وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَداً- «الكهف/109»).
در آيات متعدد دعوت به پژوهش و نظر در آيات آفاقيه و انفسيه مي‌نمايد. مثل: (وَفِی الْأَرْضِ آیاتٌ لِلْمُوقِنِینَ- وَفِی أَنْفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ-«الذاريات/20-21»). اين كتاب عزيز معجزه باقيه و برهان حقانيت رسالات همه انبياء و وحي است. علم هر چه پيش برود، بر قرآن سبقت نمي‌گيرد. قرآن علماء ‌را به پيشتازي و تفكر در عالم آفرينش و اكتشاف اسرار و خواص بي‌شمار نهفته در كاينات تشويق مي‌نمايد و وجود قرآن و عظمت قرآن در جوامع علمي كه در علم پيشرفته‌ترند، ظاهرتر است. قرآن براي دنياي معاصر بيشتر از آنكه براي دنياي عصر جاهليت كتاب و قرآن بود، كتاب و هدايت است.
اين حركت قرآن‌پژوهشي و قرآن‌شناسي در دانشگاه‌ها در اين عصر كه خلأ معنويت، بشر را در تنگناهاي تاريك و بن‌بست‌ها قرار داده و از استراحت و اطمينان قلب محروم نموده است، خدمت بزرگ به عالم انسانيت است. دانشگاه‌هاي كشور و دانشجويان و اساتيد متعهد، پيشاهنگ اين نهضت علمي شده‌اند. اميد است براي عالم اسلام و همه مردم جهان ثمرات بزرگ داشته باشد و روز به روز در سايه توجهات عِدل عزيز قرآن مجيد حضرت بقية‌الله مولانا المهدي ارواح العالمين له الفداء، انوار ايمان به قرآن همواره در تجلي بيشتر باشد و ظلمات جهالت‌ها را از قلوب برطرف سازد.
با عرض معذرت و تشكر.
و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمين.

دوازدهم جمادي‌ الاولي1432
لطف الله صافي

 

موضوع:

سه شنبه / 6 ارديبهشت / 1390