وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت الله العظمي صافي به گردهمايي روحانيون و مديران كاروان‌هاي عمره دانشجويي

 

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی: واتموا الحج والعمرة لله
یكی از عبادات بزرگ كه مشتمل بر فوائد عظیمه‌ی دنیوی و اُخروی و تربیتی و معنوی است عمره مفرده است.
برای خودسازی و تهذیب نفس و تسلط بر غرائز و قدرت روحی و از همه بالاتر تقرب به خداوند متعال، نقش عمره مانند حج، كارساز است. شخص حضرت رسول صلی الله علیه و آله و حضرات ائمه طاهرین علیهم السلام عمره را به جای آوردند و حضرت رسول صلی الله علیه و آله سه مرتبه عمره به جا آوردند و روایت شده است كه حضرت موسی بن جعفر علیه السلام چهار مرتبه پیاده به عمره رفته‌اند.
تسلیم شخص در اعمال حج و عمره، در ترك محرّمات اِحرام و حُظوظ نفسانی و طواف خانه خدا و استلام حجر و همه برنامه‌هایی كه انجام می‌شود معنا دارد و آموزنده و ایمان بخش است؛ مخصوصاً تجلی انجام این مناسك در دانشجویان عزیز كه در سن جوانی این سیر الی الله را با آن دل‌های پاك و بی‌آلایش و باآگاهی و هوشیاری به جا می‌آورند غنیمت و فرصت شایان و ارزنده و خط‌دهنده است؛ اذكار و دعاهایی كه خوانده می‌شود معرفت بخش است و بر رشد و شعور و درك عقلانی و معنوی می‌افزاید.
اینجانب از خداوند متعال برای عزیزانی كه موفق به كسب این فضیلت و ثواب‌های كلان و درخشان می‌شوند مسألت توفیق می‌نمایم و به آنان توصیه می‌كنم كه یاد و دعا و توسل به آقا و مولایمان حضرت بقیة الله ارواح العالمین له الفدا را كه صاحب همه‌ی آن مشاهد و مقامات می‌باشد در همه جا؛ مدینه منوره، مسجد حضرت رسول اعظم صلی الله علیه و آله و در برابر حجره شریفه مدفن آن پیكر پاك و خواجه لولاك، عظمت مكان را گرامی بدارند.
هم چنین حجره و بیت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، بقیع شریف و حرم‌ بی‌بارگاه و بر زمین مانده‌ی ائمه معصومین علیهم السلام حضرت سبط اكبر امام حسن مجتبی و حضرات امام زین العابدین، امام باقر و امام صادق علیهم السلام را برای تجدید عهد با آن بزرگواران و كسب فیوض ملكوتی و ربّانی با حضور قلب و معرفت زیارت نمایند. سائر مقامات؛ مرقد مطهر فاطمه بنت اسد و دیگر بزرگان و بستگان به اهل بیت علیهم السلام و صحابه عالیقدر، مشهد و مقتل حضرت حمزه و خلاصه همه‌ی آن مشاهد، از اعظم اماكن در زمین و آسمان است.
در مكه معظمه هم؛ آنجا كه عیان است چه حاجت به بیان است:
این آیه‌ی شریفه:
« ان اول بيت وضع للناس للذي ببكة مباركاً و هدي للعالمين »
ما را از هر شرح و وصف بی‌نیاز می‌نماید، مشاهد مكه، مولد حضرت رسول صلی الله علیه و آله، حرم حضرت ابوطالب علیه السلام و حضرت خدیجه سلام الله علیها، همه تاریخ قدس و سابقه امت اسلام و مراكز نورانی است كه در اثر تحریك بیگانگان و نادانی نادانان، آن مظاهر ویران گردیده اما انوار آنها به سراسر گیتی در حال لمعان و نورافشانی است.
عزیزان من! قدر بدانید! به شما سفارش می‌كنم كه در كمال تأدب و التزام به دستورات دین و ظواهر پاك و جاذب قلوب حضور داشته باشید كه دیگران با دیدن شما به كشور اسلامی ایران و پایگاه تشیع علاقه‌مند شوند، و به خصوص دانشجویان دختر در التزام به حفظ حجاب مقید باشند . همه پسران و دختران، خود را سفیران این كشور اسلامی و این نظام و جامعه شیعه بدانند كه از این سفر برای معرفی مكتب اهل بیت علیهم السلام در هر جا و در هر فرصت، استفاده‌های تبلیغی نمایند و خلاصه، افتخارآفرین و در كمال عزت و وقار مناسب، این سفر بزرگ روحانی را با سلامتی و كسب توفیقات انجام دهند.
از مسئولین محترم عمره دانشجویی تشكر نموده و برای آنان كه این خدمت بسیار بزرگ و با فضیلت را عهده‌دار شده‌اند، طلب توفیق از درگاه خداوند متعال می‌نمایم و از همه بخصوص از جوانان عزیز عمره‌گزار التماس دعا دارم.
و السلام علیكم و رحمة الله و بركاته
لطف الله صافی

موضوع: