وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت الله العظمي صافي به همايش بزرگداشت مرحوم آيت الله وحيد بهبهاني

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالي: «يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ» (مجادله/11)

السلام عليكم و رحمة الله
بلاد و امصار و مناطق و اقطار، همه ارض الله‌اند؛ و چنانكه امير المؤمنين در توصيف دنيا فرمودند: «مسجد انبياء‌الله و مهبط ملائكةالله و متجر اولياء‌الله مي‌باشند.» اما به واسطة جهات و ويژگي‌هاي خاص بر بلاد ديگر شرف و فضيلت مي‌يابند و حتي در يك منطقه و يك شهر نيز، قطعه‌هاي اراضي آن، از جهات معنوي ـ و به واسطة وقايعي كه در آنها روي داده باشد و به نسبت مقدسي مشرف شده باشند ـ ارزش بيشتري مي‌يابند و خلاصه تا آنجا كه مصداق «في بيوت اذن الله ان ترفع» مي‌باشند كه وقتي ابوبكر از حضرت رسول صلي‌الله عليه و آله در مورد بيت علي و فاطمه عليهماالسلام، سؤال كرد جواب فرمود: مِن افاضلها؛ خانة علي و زهرا عليهماالسلام از فاضل‌ترين آن بيوت است و بيوت منتسب به اهل بيت عليهم السلام مولد و مكان ولادت رسول خدا صلي الله عليه و آله ـ و مقامات و مشاهدي كه متأسفانه فرقه وهابيه هدم و برانداختن آنها را شعار خود قرار داده‌اند ـ همه اماكني است كه در آن اماكن، زمينة تقرب به خدا بيشتر است. حرمين شريفين، كربلاي معلي، روضات همه ائمه طاهرين عليهم السلام و امامزاده‌هاي واجب الاحترام و مقابر علماي اعلام و مراكز مقدس ديگر، همه فضيلت دارند. به اين لحاظ همه شهرهايي كه محل پرورش اشخاص بزرگ، صلحا و علماي عالي‌مقام بوده‌اند از اعتبار خاص برخوردارند كه بايد اهالي اين شهرها حرمت اين مواطن را نگاه دارند و نسبت آن را عزيز و گرامي دارند. بايد قداست شهرهايي مثل شهر مكه و مدينه، كربلا و نجف هميشه محفوظ باشد.
در ميان بلادي كه به واسطة انتساب بزرگان علم و فقاهت و تربيت‌شدگان مكتب اهل بيت عليهم السلام شهرت يافته‌اند، شهرهايي مثل قم، حله، طوس مي‌باشند.
از جمله شهر‌هايي كه به واسطة انتساب به يكي از رجال بزرگ و كم‌نظير علم و عمل و جهاد و تلاش و كوشش در راه اعلاء كلمة الله و حفظ ثغور و حدود ديني و مذهبي، داراي شهرت و صاحب نام است بهبهان ـ شهر وحيد بهبهاني ـ است.
آري! وحيد بهبهاني؛ همين دو كلمه اما يك دنيا معنا، معلم البشر و مجدد مذهب و صاحب شصت اثر و كتاب علمي در اصول و فروع در ردّ شبهات، وحيد بهبهاني و فرزند علامه‌اش آقا محمد علي، صاحب كتاب «خيراتيه» و «مقامع‌الفضل»، وحيد بهبهاني كه سلفاً و خلفاً افتخار جامعة علم و حوزه‌هاي علميه است.
وحيد بهبهاني كه اگر او و فرزندش نبودند، و كج‌انديشي‌هايي را كه پيدا شده بود افشا نمي‌كردند تا امروز حتي بسا بعضي در اشتباه مي‌ماندند. او و فرزند بزرگوارش الحق در دو جبهه، كج‌انديشي‌ها را برطرف كرده و وظيفة يك عالم موفق و فقيه اهل بيت علهيم‌السلام را كه حفظ و حراست از دين است به بهترين صورت انجام دادند.
وحيد بهبهاني، يعني عالم يگانة نستوه، نه گوشه‌گير و نه بي‌تفاوت و منزوي؛ عالم صاحب آثار، آمر به معروف و ناهي از منكر؛ نگه‌دارندة دين و اسلام و غيرتمند، همه از صفات اين مرد برجسته است.
حقير همايش و بزرگداشت چنين شخصيتي را به همه تبريك عرض مي‌كنم. همگان بايد زحمات چنين رجالي را فراموش نكنيم و سيره و رفتار آنها را سرمشق قرار دهيم.
اهالي شهر مذهبي بهبهان بيشتر بايد به اين نام و اين شخصيت افتخار كنند و اميد است زحمات همة عزيزاني كه در انجام اين برنامه‌ها به قصد آشنا كردن بيشتر جامعه و مفاخر دين و تعهدات مذهبي اقدام مي‌كنند مقبول درگاه اقدس حضرت بقية الله ارواح العالمين له الفدا قرار بگيرد.

26 شوال المكرم 1431
مطابق با 13 مهرماه 1389
لطف الله صافي

موضوع:

شنبه / 17 مهر / 1389